Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Piotr Gliński będzie jedynką PiS z Łodzi do Sejmu?

Marcin Darda
Prof. Piotr Gliński
Prof. Piotr Gliński Piotr Smolinski
Prawo i Sprawiedliwość w województwie łódzkim wstępnie wybrało swoich kandydatów na posłów i senatorów w wyborach 25 października.

W stolicy województwa kandydatów do ubiegania się o mandaty posłów regionalny sztab wyborczy PiS wskazał bez rekomendacji na pierwsze miejsce listy. Dlaczego?

- Bo jest już zajęte - tłumaczy nam jeden z polityków PiS. - Jedynką ma być pewien profesor z Warszawy.

- Piotr Gliński? - dopytujemy.

- To pan powiedział - usłyszeliśmy.

Profesor Gliński, kandydat PiS na premiera technicznego sprzed kilku lat, a teraz szef ekspertów partii, zawsze goszcząc w Łodzi podkreślał swoje związki z tym miastem. Pochodzi z niego część jego rodziny, a brat, reżyser Robert Gliński, to były rektor łódzkiej Filmówki.

Kogo jeszcze wyborczy sztab wojewódzki PiS w Łódzkiem zarekomendował do startu w wyborach do Sejmu z Łodzi? Na liście, która trafi do władz centralnych partii są: wiceprzewodnicząca łódzkiego sejmiku i kandydatka PiS na prezydenta Łodzi Joanna Kopcińska, obecny poseł PiS i były wiceszef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski, który otwierał łódzką listę PiS przed czterema laty. Jest również reprezentacja klubu PiS w Radzie Miejskiej Łodzi: były wiceprezydent Łodzi Marek Michalik, Bartłomiej Dyba-Bojarski i Waldemar Buda. Zgłoszono również Sylwię Ługowską, dawniej w składzie tzw. aniołków Kaczyńskiego. Reszta to nazwiska mniej znane.

Najmniej nazwisk zgłoszono z okręgu piotrkowskiego. Prócz kandydatur obecnych posłów, jak Robert Telus i Krzysztof Maciejewski, jest dwóch radnych sejmiku bliskich szefowi okręgu i rzecznikowi sztabu wyborczego PiS, Marcinowi Mastalerkowi: Błażej Spychalski (szef sztabu PiS w Łódzkiem) oraz Mariusz Rusiecki, a także radny sejmiku bliski eurodeputowanemu Januszowi Wojciechowskiemu, czyli Witold Witczak.

Na liście zabraknie posła Dariusza Seligi, który zdobył pozwolenie na broń bez egzaminu praktycznego, tak jak były minister Cezary Grabarczyk. PiS będzie grał tym przypadkiem w kampanii, chcąc pokazać, że w przeciwieństwie do PO "nie ma miejsca na ich listach dla ludzi łamiących prawo". Nie zgłoszono posła Antoniego Macierewicza, ale podobno tylko gra na czas.

W okręgu sieradzkim do jedynki na liście PiS do Sejmu, tak jak w 2011 r. przymierzany jest Grzegorz Schreiber, ale dwójką ma być Marcin Mastalerek, który zapewne będzie chciał przeskoczyć Schreibera w wyborach. Wysokie miejsce na liście dostanie zapewne łódzki radny Łukasz Rzepecki, od niedawna pełnomocnik PiS w powiecie sieradzkim. Dwa kolejne nazwiska to obecni posłowie Marek Matuszewski i Piotr Polak.

Ciekawie zapowiada się walka o Senat, bo niektórzy z obecnych senatorów na tym etapie mają kontrkandydatów. W Sieradzu, gdzie senatorem jest prof. Michał Seweryński, o nominacje walczą też radny sejmiku Krzysztof Ciebiada i radny powiatu zduńskowolskiego Dariusz Kubiak. W okręgu kutnowsko-łęczyckim, gdzie senatorem jest Przemysław Błaszczyk, prócz niego zgłoszono jeszcze Konrada Kłopotowskiego, byłego wicestarostę kutnowskiego. W okręgu pabianicko-zgiersko-łaskim, gdzie senatora ma PO, starają się o nominację wiceprezydent Pabianic Maciej Łuczak oraz Michał Banaszczyk, powiatowy radny ze Zgierza.

W pozostałych okręgach póki co bez zmian: jedynymi kandydatami są obecni senatorowie, Grzegorz Wojciechowski i Wiesław Dobkowski.

Listy z regionów do wtorku trafić mają do centrali PiS, tam wiele się może jeszcze zmienić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki