Prof. Piotr Czauderna zrezygnował z funkcji prezesa Agencji Badań Medycznych

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Profesor Czauderna jest również zaangażowany w działalność charytatywną. Na zdjęciu podczas koncertu zorganizowanego na rzecz zakupu aparatury medycznej dla GUMedu
Profesor Czauderna jest również zaangażowany w działalność charytatywną. Na zdjęciu podczas koncertu zorganizowanego na rzecz zakupu aparatury medycznej dla GUMedu Karolina Misztal
Wybitny chirurg dziecięcy prof. Piotr Czauderna, kierownik Kliniki Chirurgii Dzieci i Młodzieży w gdańskim szpitalu Copernicus zrezygnował z funkcji prezesa Agencji Badań Medycznych, którą sprawował od października br.

Swoją decyzję profesor Czauderna rezygnację tłumaczy chęcią powrotu do pracy klinicznej i do badań naukowych zarówno w wymiarze polskim, jak i międzynarodowym.

- Powodów mojej rezygnacji z funkcji Prezesa ABM było wiele - mówi prof. Piotr Czauderna. - W związku z narastającą ilością pracy w Agencji, coraz trudniej mi było w odpowiedzialny sposób połączyć pracę Prezesa ABM, jak i czynnego lekarza i chirurga, a z medycyny nie chciałem za nic w świecie zrezygnować. Dlatego postanowiłem, że lepiej zrezygnować wcześniej niż później, jeszcze przed rozstrzygnięciem wyników pierwszego konkursu ABM, który niewątpliwie okazał się sukcesem. Minister Zdrowia też uznał, iż woli, aby prezes poświęcił się wyłącznie pracy w Agencji. Mówiąc krótko, po prostu ostatecznie wybrałem medycynę i naukę. Powodowała mną także chęć uniknięcia ewentualnego konfliktu interesów, tym bardziej że GUMED, moja macierzysta uczelnia, złożył bardzo dużą liczbę wniosków na pierwszy konkurs ABM, w tym jeden wniosek w ramach konsorcjum, w którym jednym z partnerów jest moja gdańska Klinika. Nie byłem oczywiście zaangażowany w jego przygotowanie, tym niemniej uznałem, że sytuacja ta mogłaby być jako konflikt interesów odczytywana. Mam też pomysły naukowe dotyczące nowych technologii w chirurgii, które chciałbym rozwijać wraz z zespołem swoich współpracowników w Klinice. Wreszcie, przekonałem się dobitnie, iż Warszawa to nie jest mój świat. Praca tam zaczęła się niekorzystnie odbijać na mojej rodzinie, a przeprowadzić się do Warszawy na stałe nie zamierzałem.

Biuro Prasowe MZ informuje, że szef resortu, Maciej Szumowski, odniósł się do niej ze zrozumieniem i podziękował za dotychczasową dobrą współpracę.

Czytaj także

ABM powstała na mocy ustawy uchwalonej w lutym tego roku. Najważniejsze cele, jakie zostały postawione przed Agencją, której główną rolą jest organizacja niekomercyjnych badań klinicznych i zapewnienie im zapewnienie finansowania.

Wiadomość o rezygnacji prof. Czauderny bardzo ucieszyła zespół lekarzy i pielęgniarek, którzy pracują z nim w klinice w Gdańsku.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Materiał oryginalny: Prof. Piotr Czauderna zrezygnował z funkcji prezesa Agencji Badań Medycznych - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

*łukasz szumowski jak już

g
graf
11 grudnia, 13:08, Gość:

Pisi czopek już się nachapał? Niemożliwe! S[wulgaryzm]le doją ten naród ile się da! Nie mają umiaru s[wulgaryzm]syny jak kryształowy karczewski! Gówno spod siebie jeszcze zeżryj [wulgaryzm]!

11 grudnia, 13:41, Gość:

Jak widać /i czuć/ jesteś na "żołdzie" Platformy Obywatelskiej.

Ale jesteś malutki ! nie znasz milcz !

G
Gość
11 grudnia, 19:41, graf:

Cieszę się że tak wielki lekarz wraca do tak odpowiedzialnej działalności leczniczej . Panie profesorze proszę odpoczywać ,bez pana dziedzina pediatrii byłaby uboższa z panem to tylko do przodu ! Powodzenia !

jesteś malutkim trolikiem .nie znasz milcz !

g
graf

Cieszę się że tak wielki lekarz wraca do tak odpowiedzialnej działalności leczniczej . Panie profesorze proszę odpoczywać ,bez pana dziedzina pediatrii byłaby uboższa z panem to tylko do przodu ! Powodzenia !

Dodaj ogłoszenie