Prof. Paweł Śpiewak: Widać, jak wiele osób chce umrzeć na...

  Prof. Paweł Śpiewak: Widać, jak wiele osób chce umrzeć na pluszowym krzyżu za demokrację

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prof. Paweł Śpiewak
  1/2
  przejdź do galerii

  Prof. Paweł Śpiewak ©Bartek Syta

  - Za rządów PiS nie ma miejsca na żarty. Czy ta partia jest groźna? To dopiero się okaże. Na pewno jest to partia rewolucyjna, która chce prowadzić radykalną zmianę w kraju - mówi prof. Paweł Śpiewak, socjolog, w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  Minął miesiąc od zwycięstwa PiS w wyborach parlamentarnych. Już widać „dobrą zmianę”?
  Na razie widać, że PiS bierze twardo władzę. Już nie będzie tak, że nic się nie będzie działo jak za poprzedniej ekipy. W polityce skończyły się nudy, i to chyba na długo. Zobaczymy, jakie to przyniesie efekty.

  Ten pierwszy miesiąc to sygnał, jak będzie wyglądała cała kadencja, czy raczej chwilowa demonstracja siły?
  Wystarczy zapoznać się z programem PiS, by wiedzieć, jakiego stylu się po tej partii spodziewać. Ta partia już w 2014 r. jasno zapowiadała, że chce na przykład całkowicie przejąć telewizję publiczną. Będzie pewnie też dążyć do radykalnego osłabienia mediów komercyjnych, telewizji, czy „Gazety Wyborczej”.

  Jarosław Kaczyński wyraźnie powiedział w Sejmie, że mediów prywatnych w żaden sposób nie zamierza brać pod lupę.
  Rząd może bez problemu ograniczyć liczbę reklam, jakie zlecają do nich spółki skarbu państwa. Pewnie tego rodzaju formy okrążania tych firm będą miały miejsce. Zresztą podobnie będzie się działo w innych dziedzinach. Będziemy oglądać spektakl za spektaklem. Takie zamieszanie jak z wycofaniem flagi europejskiej będą pewnie na porządku dziennym.

  Wspomniał Pan o programie PiS z 2014 r. W nim rzeczywiście jest wprost wyłożone, że ta partia chce dokończyć dekomunizację Polski i rozbić postkomunistyczny system, który uwłaszczył się w III RP na majątku PRL. Będą tak radykalni też w czynach?
  Tego się spodziewam. PiS po raz pierwszy ma pełnię władzy, całkowitą legitymację do rządzenia. Kontrolują kluczowe instytucje i przez najbliższe lata mogą zrobić naprawdę dużo - zwłaszcza, jeśli swój program traktują z powagą, choć tego nikt wcześniej w Polsce nie robił, zwłaszcza Platforma. Wygląda na to, że czeka nas niezły spektakl.

  Tyle, że zapowiedzi radykalnej zmiany, która jest w programie, nie było ani na jotę podczas kampanii. Tam było tylko o miękkiej „dobrej zmianie”.
  Warto przeczytać program PiS. Tam jest wiele zapisów budzących szacunek, odważnych i wiele z nie mojego świata. Na pewno w tym programie nie przewidziano miejsca na żarty.

  Rozumiem, że sposób, w jaki PiS rządzi Pana nie dziwi. Tyle, że kilka dni temu w wywiadzie dla radia RMF brzmiał Pan jako osoba zaskoczona rozwojem sytuacji. Kampania wyborcza też tego nie zapowiadała. Czuje się Pan oszukany?
  Nie, nie czuję się oszukany. Raczej czuję się zaskoczony tym, że tak wiele osób czuje się zaskoczonym stylem sprawowania władzy przez PiS. To jest partia rewolucyjna i w ten sposób przebudowuje państwo. Możemy dyskutować, czy to nam się podoba, czy nie. Nikt natomiast nie może mieć już wątpliwości, że PiS to partia radykalna.

  A Polska wymaga radykalnej przebudowy? Pytam o to współtwórcę hasła o „IV Rzeczpospolitej” sprzed 10 lat.
  Siła Polski jest jednocześnie jej słabością. Żadna instytucja w kraju nie jest dość silna, by zagrozić naszym wolnościom. Jednocześnie każda jest dość ospała, przez co nie reaguje dość szybko w sytuacji, gdy jest to potrzebne. W ostatnich latach między tymi dwoma tendencjami wytworzyła się równowaga. Wygląda na to, że teraz ten balans zostanie głęboko naruszony. To może też przełożyć się na ożywienie opinii publicznej. Coraz więcej osób będzie miało swoją opinię i będzie chciało ją wyrazić. Radykalne wyzwania zawsze wyzwalają radykalne odpowiedzi.

  Wzmożenie rzeczywiście czuć od kilku tygodni. I jednocześnie słychać chór powtarzający „boję się PiS-u”. To poza, czy autentyczna emocja?
  Spóźniona reakcja. Te osoby teraz idealizują osiem lat rządów Platformy, nawet nie próbując przeanalizować, dlaczego Polacy te rządy odrzucili. Ale PO w porę się nie zreformowała, nie umiała podjąć społecznie ważnych tematów - i teraz za to płaci.
  « 1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (22)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na wiec 19 grudnia pl Wolności w Poznaniu

  stachu z Gądek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  zamiast pisać głupoty zapraszamy p. Profesora na pikietę 19 grudnia 2015!!!, a potem w drugie święto 26.12 w Poznaniu, trzeba ratować resztę, co nam zostało, bo 19 % brunatnych nas zadepcze

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czytelnik

  .... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Antysemityzm to zdrowy objaw patriotyczny, tak jak antypolonizm u Zydow... PZPR dzielil sie na "chamow" i "zydow" i w III RP ten podzial wciaz
  funkcjonuje - wystarczy uczciwa
  socjologia...rozwiń całość

  Antysemityzm to zdrowy objaw patriotyczny, tak jak antypolonizm u Zydow... PZPR dzielil sie na "chamow" i "zydow" i w III RP ten podzial wciaz
  funkcjonuje - wystarczy uczciwa
  socjologia elit.Niestety prof. Singer nie jest bezstronny...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hehehe

  Singer ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Singer to Macierewicz. Jego rzecznik sypnal go niedawno, ze byl on zatrzymany w 1968 roku w ramach akcji antysemickiej. Nie czytales ? Kalkstein, Wassermann, Dornbaum, Wildstein, Hofman..Podobno...rozwiń całość

  Singer to Macierewicz. Jego rzecznik sypnal go niedawno, ze byl on zatrzymany w 1968 roku w ramach akcji antysemickiej. Nie czytales ? Kalkstein, Wassermann, Dornbaum, Wildstein, Hofman..Podobno polowa biskupow to tez zydzi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PO

  Jacek NH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  „PO znów tworzy atmosferę, która doprowadziła do zabójstwa Marka Rosiaka”

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spiewaczek daj se spokój wywali z PO i nie marudż! A to bedzie BOMBA !!!!!

  Ciekawe co na to maliniak szeryf i atolicy ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  http://natemat.pl/163443,wyciekla-lista-klientow-gejowskiej-agencji-towarzyskiej-to-zachwieje-polityka-bardziej-niz-tasmy-kelnerow
  Jak wyleza sprawki oj oj oj a mowią juz ze tam nowi sa!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SKANADAL! SKANDAL!- TO JEST PRAWO I SPRAWIEDLOWŚĆ !!!!!!

  Ściga go prokurator. Rząd dał mu pracę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  http://www.f******/politycy/pis-owiec-oskarzony-o-korupcje-szefem-agencji-modernizacji-i-restrukturyzacji-rolnictwa-,artykuly,593662.html
  Szefem Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa...rozwiń całość

  http://www.f******/politycy/pis-owiec-oskarzony-o-korupcje-szefem-agencji-modernizacji-i-restrukturyzacji-rolnictwa-,artykuly,593662.html
  Szefem Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa został Daniel Obajtek (39 l.) – polityk PiS, na którym ciążą zarzuty o korupcję. Najbliższa rozprawa w sprawie ma się odbyć w Sieradzu jeszcze przed świętami. Decyzję o tej nominacji podjął nowy minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel (62 l.), a doradca nowego szefa ARiMR przekonuje, zarzuty o niczym nie świadczą, bo "każdy, kto nie jet skazany prawomocnym wyrokiem, jest w Polsce uznawany za niewinnego".

  „Akt powierzenia obowiązków wręczył minister Krzysztof Jurgiel. Powodem odwołania dotychczasowego prezesa tej instytucji Andrzeja Grossa są nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu informatycznego w ARiMR” – poinformował resort rolnictwa.

  Problem w tym, że na nowym szefie ARiMR, który jeszcze niedawno był wójtem gminy Pcim (woj. małopolskie) ciążą prokuratorskie zarzuty… Zgodnie z informacjami „Gazety Krakowskiej”, Obajtek miał przyjąć 50 tys. zł łapówki od wyłudzających haracze gangsterów. Mało tego, polityk PiS jest oskarżany o wyłudzenie 700 tys. złotych i narażenie swojego pracodawcy na straty w wysokości 1,4 miliona złotych!!!

  Portal natemat.pl ustalił, że Krzysztof Jurgiel doskonale wiedział o zarzutach wymierzonych w Daniela Obajtka. Dariusz Mamiński – doradca ministra – przekonuje, że każdy, kto nie jet skazany prawomocnym wyrokiem, jest w Polsce uznawany za niewinnego. I nie ma wątpliwości: zarzuty nie utrudnią pracy nowemu szefowi ARiMR.

  Warto dodać, że dotychczas politycy z zarzutami nie mieli co marzyć o władzy. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Kiedy okazało się, że na Gabrieli Tomik ciążą prokuratorskie zarzuty, błyskawicznie musiała zapomnieć o posadzie wiceminister gospodarki morskiej w rządzie PiS. Beata Szydło (52 l.) była bezwzględna. Widać, że Krzysztof Jurgiel jest o wiele bardziej tolerancyjny…

  ARiMR działa od 1994 r. Ma za zadanie wspierać rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Pełni rolę akredytowanej agencji płatniczej. „Zajmuje się wdrażaniem instrumentów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz udziela pomocy ze środków krajowych. Agencja, jako wykonawca polityki rolnej, ściśle współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. ARiMR podlega jednocześnie nadzorowi Ministerstwa Finansów w zakresie gospodarowania środkami publicznymi” – czytamy na stronach agencjIzwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  PiS udowadnia

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  ze państwo polskie istnieje tylko teoretycznie
  istnieje jakieś prawo ale sobie można je łamać dowolnie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trudno nie przyznać racji Jonaszowi lewizny.

  Karolina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Śpiewak i tę sprawę wyłożył w typowy dla żydów sposób:dużo ale tak by nic z tego nie wynikało. PiS nie zmieni niczego co uderzałoby w partyjny/acki/ system zarządzania zostawiony im z namaszczenia...rozwiń całość

  Śpiewak i tę sprawę wyłożył w typowy dla żydów sposób:dużo ale tak by nic z tego nie wynikało. PiS nie zmieni niczego co uderzałoby w partyjny/acki/ system zarządzania zostawiony im z namaszczenia matuszki PZPR. Jeśli Naród sam nie dobije bestii padnie razem z nią...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZABRAĆ WŁADZA POssPOlssTFU ELYT

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  TO POpuLIZM.BANKSTERA Z UŁE.BALCERkoKOstaNU.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Prof. czy Pana nie stać na lepszy wywiad ?

  Gabriel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Pan jest Prof. i Pan się dziwi, że ludzie różnie reagują na powstałą sytuację po wyborach ? Przecież do Sejmu weszli ludzie nie zlustrowani i siedzą w ławach PIS-u ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aleksander Hertz bylby z Pana dumny

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  zreszta nie tylko on.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo