Prof. Małgorzata Gersdorf ujawniła szczegóły rozmowy z...

  Prof. Małgorzata Gersdorf ujawniła szczegóły rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim

  Zdjęcie autora materiału

  Jakub Oworuszko

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prof. Małgorzata Gersdorf ujawniła szczegóły rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim

  ©fot. Marek Szawdyn/ Polska Press

  Prof. Małgorzata Gersdorf, nieuznawana przez PiS pierwsza prezes Sądu Najwyższego, ujawniła szczegóły nieoficjalnego spotkania z premierem Mateusz Morawieckim. Okazuje się, że PiS rozważa ustępstwa w sprawie sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku.
  Prof. Małgorzata Gersdorf ujawniła szczegóły rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim

  ©fot. Marek Szawdyn/ Polska Press

  Środa, godz. 8.05. Do gabinetu pierwszej prezes Sądu Najwyższego wchodzi premier ze współpracownikami, mimo że kilkanaście godzin wcześniej ustalono, że spotkanie odbędzie się w cztery oczy - pomiędzy Mateusz Morawieckiem a Małgorzatą Gersdorf. W tej sytuacji pierwsza prezes prosi, by „świadkiem” rozmowy był jeden z sędziów. Obie strony zobowiązują się, że opinia publiczna nie pozna szczegółów rozmowy. Lakoniczny komunikat wygłasza rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, który potwierdza, że do takiego spotkania doszło.
  O tajemnicze spotkanie pytani są też politycy Prawa i Sprawiedliwości. - Chodziło o uzmysłowienie profesor Gersdorf, że zgodnie z tym, co wcześniej też zakomunikował prezydent, nie jest już pierwszym prezesem - przekonuje Stanisław Piotrowicz w Polsat News.

  Zaskakujące kulisy poznajemy dopiero dzięki nieoficjalnym ustaleniom Onet.pl. Wynika z nich, że premier chciał w trakcie rozmowy dowiedzieć się, czy Gersdorf jest gotowa na ewentualne ustępstwa. Zaproponował też kompromis: Gersdorf pozostaje pierwszym prezesem Sądu Najwyższego zgodnie z konstytucją do 2020 roku, a najstarsi sędziowie będą mogli dalej orzekać albo przejść w stan spoczynku na atrakcyjnych warunkach finansowych - zamiast emerytury w wysokości 75 proc. ostatniej pensji, otrzymaliby pełne uposażenie. „Jest jeden kłopot. Takie rozwiązanie to podważenie dotychczasowych decyzji prezydenta, który wysłał kilkoro sędziów na emerytury. Nie wiadomo, czy Andrzej Duda się na to zgodzi” - zauważa Onet.

  Ten scenariusz miała poznać też Komisja Europejska - było już prawie pewne, że w środę wniosek przeciwko Polsce trafi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tak się jednak nie stało. Polska dostała kolejną szasnę i czas na ewentualne zmiany w ustawach sądowych.

  Jeszcze niedawno ustępstwa w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości wydawały się nieprawdopodobne - tym bardziej kompromis dotyczący prof. Gersdorf. Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że PiS wycofał się już z bardzo kontrowersyjnej ustawy o IPN, mimo że wcześniej zapewniano, że żadnych zmian nie będzie.

  Małgorzata Gersdorf oceniła ustalenia Onetu jako „wnikliwe”. - Dlatego czuję się zwolniona z dalszego braku komentowania przebiegu tego spotkania - przyznała w trakcie piątkowego wystąpienia. - Przedstawiłam stanowisko, co do warunków minimalnych i brzegowych. W tym miejscu pragnę wyraźnie podkreślić, że to stanowisko Sądu Najwyższego i moje jako pierwszego prezesa SN, nie uległo zmianie w żadnym zakresie - zaznaczyła. Jak mówiła, wyraża nadzieję, że „spotkanie z premierem nie było jedynie grą na czas, a realną próbą podjęcia dialogu”.

  Postawę Gersdorf skrytykował premier. - Spotkanie było bardzo sympatyczne, dobra kawa, natomiast jak się umawiam z kimś, że nie przekazuję informacji dalej, to dotrzymuję tego słowa. Nie wiem, czy tam ktoś jakoś za bardzo nie próbuje tutaj pani profesor ciągnąć za język, ale trzymam się naszych ustaleń - przyznał Morawiecki.

  Warunki Gersdorf są trzy. Pierwszy to przywrócenie na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego odesłanych w stan spoczynku z uwagi na ukończenie 65 roku życia. Drugi to bezwarunkowe pozostawienie na stanowisku pierwszej prezes. Ostatni warunek to „przywrócenie konstytucyjnego charakteru Krajowej Rady Sądownictwa oraz procedowania spraw w KRS”.

  Do dyskusji włączył się przewodniczący PO. „Chciałbym przestrzec prof. Małgorzatę Gersdorf przed premierem Morawieckim. Skoro był gotów kłamać, że za rządów PO-PSL nie było dróg i mostów, tym bardziej może obiecać cokolwiek w sprawie praworządności. A w sprawie konstytucji nie może być kompromisów” - napisał na Twitterze Grzegorz Schetyna.

  Tymczasem członkowie KRS podjęli w piątek decyzję (głosami 7:9), że pozostają w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.
  Kilka dni temu, podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie, Europejska Sieć Rad Sądownictwa zdecydowała, że KRS zostanie zawieszony w prawach członka. Zwracano uwagę, że polska rada nie spełnia wymogów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

  W czwartek i piątek odbyły się przesłuchania czterech sędziów przed rzecznikiem dyscyplinarnym KRS. Chodzi o ich krytyczne, publiczne wypowiedzi dotyczące zmian w sądownictwie. Zeznawał m.in. sędzia Igor Tuleya.

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (22)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no cóż

  glo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  PiS się boi, wie że jest sam. Niestety mogą iść tylko w jedną stronę, co dla Polski oznacza ruinę, a dla nich odwleczenie się nieuchronnej odpowiedzialności.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..................

  Katarzyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  To co ta profesorka robi i mówi potwierdza potrerbę jej szybkiej emerytury aby tak zwana elita więcej nas nie kompromitowała bo przecież to świadczy o naszym państwie. Na UW chyba też się źle...rozwiń całość

  To co ta profesorka robi i mówi potwierdza potrerbę jej szybkiej emerytury aby tak zwana elita więcej nas nie kompromitowała bo przecież to świadczy o naszym państwie. Na UW chyba też się źle dzieje jeżeli to jest pracownik naukowy tej uczelni.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podlość

  etyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Świeczkę świeciła, sama rozpalała, a mówił, że nie. Umawiała sie z premierem naszego Kraju, o dyskrecji rozmowy a wychlapała na konferencji - PODŁOŚĆ. Człowiek bez zasad.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pis działa dla putina

  dzień ziobry (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  należy wykosić totalnych bo są za niepodległością Polski


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niePOdległością Polski SEWILIZMUU KASTY SW LIBER TARGOWI CE

  777 TO POLACKIE WARhOLLE PIYNIACZE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  TOTallNE DNO KODa Z MOssKFY I POtinAZ BERLINA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieładnie

  Czołowy 20 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Jak tej Pani można powierzyć jakąkolwiek tajemnice.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dla dobra Polski

  glo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  premier sugerował, że może podważyć lub zmienić decyzje które nie są w jego gestii, lecz w gestii prezydenta. O tych standardach rządzenia powinni wiedzieć wszyscy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Robta co chceta

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  PiS owi tak spodobało się Owsiaka robta i mowta co chceta, że za wszelką cenę chcą przejąć sądy, bo one jeszcze tylko na tej drodze stoją. Dr Pawłowicz jak już sądy będą zależne, to ona będzie...rozwiń całość

  PiS owi tak spodobało się Owsiaka robta i mowta co chceta, że za wszelką cenę chcą przejąć sądy, bo one jeszcze tylko na tej drodze stoją. Dr Pawłowicz jak już sądy będą zależne, to ona będzie taplac się codziennie w blotku, jak świnia. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ruskie?

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Ruskie chcą przejąć sądy, bo oni jak autorytarnych rządów nie mają to chorują. Sądy i media jeszcze.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kacapowa

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Mamy już kacapowa telewizję, nie chcemy kacapowych sądów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może ktoś wie, jakie jest pochodzenie nazwiska Gerzdorf ?

  Tajemnicza sprawa. Nie ma innej osoby o tym nazwisku. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  Jest jedynie Małgorzata Gerzdorf, stara resortowa komunistka po resortowych rodzicach. Coś mi tu farbowanymi pejsami zajeżdża.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co innego Wasserman

  gju (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  to dopiero polskie nazwisko :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja wiem

  Oh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  To jest mieszanka narodowości owa skład kurdianska, worianska, urianska I sytrianska.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nazwiska rodowe

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  otóż nie każde niemiecko brzmiące nazwisko świadczy o żydostwie. Tak jak nie każde szlacheckie świadczy o szlachectwie. Np nazwisko Potocki dość popularne, jest skrócona wersją nazwy potockich np...rozwiń całość

  otóż nie każde niemiecko brzmiące nazwisko świadczy o żydostwie. Tak jak nie każde szlacheckie świadczy o szlachectwie. Np nazwisko Potocki dość popularne, jest skrócona wersją nazwy potockich np jan potockich, pietrek potockich które to nazwy świadczyły o dziedzicu jakiemu chłop pańszczyźniany lub żyd był podległy. Przez lata zniknęła końcówka -ich i mamy np Piotra Potockiego itp. Większość dzisiejszych nazwisk na -ski, -cki itp ma takie pochodzenie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Re: ja. Wiem, że niektóre nazwiska nie świadczą o pochodzeniu

  i na przestrzeni wieków ulegały zmianom. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Jednak nazwisko Gerzdorf, powinno pojawić się w wyszukiwarce przynajmniej kilka razy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odezwa do debila

  Demokrata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Jeśli chcesz komentować to odnieś się do meritum sprawy a nie obrażaj ludzi. Ale tak to już jest że jeżeli brakuje argumentów to używa się inwektyw, oszczerstw i innych nieczystych zagrań.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tonacy i brzytwa

  qqladisco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Premier podal tonacej sedzinie brzytwe, ktora ona mocno chwycila a wtedy on mocno pociagnal. Kiedy tylko okazalo sie ze skutek jest osiagniety, czyli ze sad w Luksemburgu nie zajal sie polskimi...rozwiń całość

  Premier podal tonacej sedzinie brzytwe, ktora ona mocno chwycila a wtedy on mocno pociagnal. Kiedy tylko okazalo sie ze skutek jest osiagniety, czyli ze sad w Luksemburgu nie zajal sie polskimi problememi, to i dzentelmenska umowa o nie oglaszaniu tresci rozmow przestala obowiazywac. Premier, jak to w grze polslowek, wydudkal sedzine na strychu :)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Piękna Polka rodem z... Zimbabwe. Gugu Sibanda zdobyła tytuł miss! [ZDJĘCIA]

  Piękna Polka rodem z... Zimbabwe. Gugu Sibanda zdobyła tytuł miss! [ZDJĘCIA]