Prof. Jan Hartman znowu szokuje. Jest list do rektora UJ o ukaranie profesora i odsunięcie od zajęć ze studentami

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Zaktualizowano 
Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse
Prof. Jan Hartman znowu wywołał burzę. Na blogu Loose Blues zamieścił wpis zatytułowany „"Kaczyński – cyniczny, obłudny nihilista", w którym ostro skrytykował osoby popierające PiS i prezesa tej partii. Krakowska Fundacja Zygmunta Starego domaga się od rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka ukarania prof. Hartmana - wszczęcia wobec niego postępowania dyscyplinarnego i natychmiastowe zawieszenie go w obowiązkach nauczyciela akademickiego, czyli odsunięcie od zajęć ze studentami.

FLESZ - Co czwarty Polak jest uzależniony od informacji oraz odczuwa ich nadmiar

„W imieniu Fundacji Zygmunta Starego zwracam się z prośbą o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prof. dr hab. Jana Hartmana Kierownika Zakładu Filozofii i Bioetyki WNZ CM UJ. Prof. Hartman złamał podstawowe zasady obowiązujące w Uniwersytecie Jagiellońskim i dopuścił się zachowania niegodnego profesora, poprzez atak mową nienawiści na tych obywateli naszego kraju, którzy mają inne poglądy niż prof. Hartman” czytamy w liście do rektora UJ podpisanym przez Krzysztofa Budziakowskiego, prezesa fundacji.

Chodzi o wpis z 8 września 2019 roku na blogu Loose Blues. Prof. Hartman opublikował tam tekst pod tytułem "Kaczyński – cyniczny, obłudny nihilista". Skarżący uważa, że prof. Hartman osoby popierające PiS i jego rząd nazwał „paranoikami”, „psychopatami”, „patologicznymi narcyzami” i „ograniczonymi umysłowo prymitywami troglodytami”. Samego Jarosława Kaczyńskiego określił jako „przywódcą stada troglodytów”, a do tego miał zasugerować, że jest chory (w domyśle psychicznie).

Oto fragment tego artykułu:
„Paranoicy, psychopaci, patologiczni Narcyzowie i ograniczone umysłowo prymitywy mogą się czuć bezpiecznie. To ich czas. Ich Polska. Ich racja i ich triumf. A co sobie do skarpety odłożą, to też ich. Nikt im już tego nie odbierze tak jak zadowolenia z siebie.
Kaczyński jest przywódcą tego stada troglodytów, bo jest inny. Trzyma to wszystko za pysk, samemu nie będąc jednym z nich. Jego trzymają lekarze, a on resztę. Taki ciekawy łańcuszek zależności. A wokół wasale – w większości nędzni i tchórzliwi, ale paru bardziej możnych i sprytnych.”

Obrzydliwy i niedopuszczalny atak prof. Hartmana na tych członków naszego społeczeństwa, którzy wyznają inne poglądy niż jego własne, jest złamaniem, nie tylko dobrych obyczajów i norm społecznych, ale także Akademickiego Kodeksu Wartości przyjętego 25 czerwca 2003 roku na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powstanie tego dokumentu – jak czytamy - wynikło z potrzeby zdecydowanego zamanifestowania i podkreślenia zasad oraz wartości, którymi kieruje się wspólnota akademicka UJ” - napisał do rektora UJ prezes Fundacji Zygmunta Starego.

Według niego postawa prof. Hartmana jest skrajnie odległa od wartości, jakie propaguje Akademicki Kodeks Wartości, a prof. Hartman „dyskryminuje ludzi ze względu na ich poglądy polityczne i światopoglądowe,wykazuje kompletny brak poszanowania i pogardę wobec ludzi wierzących w Boga i wyznających religię katolicką”, a jego postawa „jest antydemokratyczna, antyliberalna z cechami myślenia totalitarnego”.

„Wobec oczywistego i skandalicznego naruszenia zasad uniwersytetu, jestem przekonany, że prof. Hartman, za wypowiedzi na swoim blogu powinien zostać przez władze Uniwersytetu Jagiellońskiego przykładnie ukarany” - apeluje prezes Fundacji Zygmunta Starego.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Prof. Jan Hartman znowu szokuje. Jest list do rektora UJ o ukaranie profesora i odsunięcie od zajęć ze studentami - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 32

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To że ma tytuł profesora to nie oznacza że jest normalny. Tacy ludzie pokroju Hartmana to tacy którym się wydaje że pozjadali wszystkie rozumy , a prawda jest inna TO TABORET he he

G
Gość

no to mamy wolność słowa w Polsce czy nie mamy? bo od tego dyskusję należy zacząć

G
Gość

DP podejmuje tematy zastępcze, zamiast na przykład napisać coś o aferze "CZAJKA"

G
Gość

1968 WRÓĆ!!!!!!

K
Krakus

Nie cierpię pisu, ale takie teksty Hartmana to zwykle chamstwo. Hartmanem nie ma co się przejmować, każdy kto choć trochę o nim wie, zdaje sobie sprawę ze to sfrustrowany nieudacznik życiowy. Profesor filozofii a nawet na filozofii go nie chcą. Facet porażka. Przerażajace jest ze duża cześć opozycji zamiast próbować zrozumieć wyborców pisu i wyjść do nich z propozycją z programem woli nazywać ich głupkami. Nikt jeszcze nie wygrał wyborów obrażając wyborców. Polityka polega na przekonaniu do swoich racji jak największej liczby członków społeczeństwa. A w Polsce opozycja obraza się na cześć społeczeństwa bo ta cześć społeczeństwa nie rozumie ich (opozycji) racji (zreszta słusznych racji). Tak długo jak to się nie zmieni kaczyzm będzie rządził niestety. A Hartman ? Szkoda pisać o nim. Jak już pisałem nieudacznik szukający atencji durnymi wpisami.

G
Gość

Zoologiczny Hartmann biega w marszach LGBT a potem indoktrynuje medyków. Skandal!

G
Gość

To nie jest żadna fundacja tylko jakieś kółko wzajemnej adoracji. Aktywa tego czegoś to 2240 zł. Znakomity fundator się trafił ;)

S
Starszy Pan.

A w Polsce mowiono, ze " jak bida to do zyda ", ale jak widac duzo sie zmienilo.

G
Gość
13 września, 17:36, Gość:

hamowaty żyd ,won do izraela

nie ,,hamowaty" tylko jeżeli już to chamowaty

a
antyfaszysta

BRAWO,BRAWO PANIE PROFESORZE!!!! DZIĘKUJĘ PANU ZA TĘ WYPOWIEDŹ!!!!!

G
Gość

hamowaty żyd ,won do izraela

G
Gość
13 września, 9:56, Gość:

Prawdziwe imię to Jojne.

13 września, 10:06, Gość:

Kaczyńskiego?

Nie,Hartmanna

A
Antyglobalista

Przysłowie Polskie : "Prawda w oczy kole"

Głosować idą Ci co mają w tym interes, i Frajerzy Dęci!

f
filosemita

"Imbecyle jaskiniowcy odkładający na kontach w szwajacariiiiii ich szef piękno zębny grześ idacy przez wieś a kidawa jak żaba zawsze rechocząca i programu szukająca zamiast mieć go w głowie" - co by było jakby taki tekst się ukazał - wszyscy by krzyczeli że tolerancji nie ma a pierwszy byłby hart men

g
gtr
13 września, 10:37, Koziolek:

To msci sie brak lustracji na wyzszych uczelniach, a od tego trzeba bylo zaczac.

zacznij od lustracji kk - to się dopiero zdziwisz.......

Dodaj ogłoszenie