Prof. Jadwiga Staniszkis: PiS próbuje przestawić Polskę na...

  Prof. Jadwiga Staniszkis: PiS próbuje przestawić Polskę na wschodnią mentalność [WYWIAD]

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Rozczarowałam się PiS-em. Liczyłam, że będzie rządzić inaczej, dlatego wcześniej wspierałam tę partię. Ale nie czuję się oszukana. Sama się wpuściłam w kanał. I teraz próbuję odkręcić sytuację - mówi prof. Jadwiga Staniszkis.
  Prof. Jadwiga Staniszkis - socjolog, politolog związana z Polską Akademią Nauk, publicystka. Usunięta z Uniwersytetu Warszawskiego po protestach w marcu

  Prof. Jadwiga Staniszkis - socjolog, politolog związana z Polską Akademią Nauk, publicystka. Usunięta z Uniwersytetu Warszawskiego po protestach w marcu 1968 r. W latach 80. współpracowała z Solidarnością. W latach 90. poświęciła się działalności naukowej i publicystycznej. Jest autorką wielu książek. W 2004 r. otrzymała Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. polskiego Nobla) za badania nad procesem transformacji Polski i świata ©Fot. Bartek Syta

  Jak ważne w polityce są kryteria moralne?
  Na pewno moralność jest ważna w ocenie indywidualnych działań poszczególnych polityków - w tym sensie, że nie należy poświęcać własnych wartości na rzecz kariery. Nie należy być oportunistą, lecz działać w dobrej wierze, na tyle, na ile nas stać.

  CZYTAJ TEŻ | JAK PROF. JADWIGA STANISZKIS ZOSTAŁA WROGIEM PUBLICZNYM PIS


  Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla radiowej Jedynki podkreślił, że przy swoich decyzjach kieruje się zasadami moralnymi. Czy spodziewała się Pani takiej deklaracji z ust najważniejszej osoby w państwie?
  Podstawą działania polityka powinny być kompetencje i przyzwoitość. Warto, by o tym przypominali. Z drugiej strony przenoszenie płaszczyzny moralnej na kwestie ogólne, które powinno regulować prawo, może budzić wątpliwości odnośnie intencji.

  Teraz mamy do czynienia z takim procesem przy okazji sporu o Trybunał Konstytucyjny.
  Pamiętam sytuację z czasów protestów Solidarności w latach 80, gdy walka z komunizmem była przedstawiana jako starcie dobra ze złem. To wywołało paraliż, gdyż w pewnym momencie nie można było wykonać kroku w żadną ze stron - ani się cofnąć, ani pójść do przodu. Teraz w podobnej sytuacji znaleźliśmy się w sytuacji z Trybunałem. Kaczyński nie może się cofnąć. Wcześniej myślałam, że tego nie robi głównie ze względów taktycznych, że nie chce poświęcać osób, które tak mocno się tę sprawę zaangażowały jak panowie Piotrowicz i Ast. Na marginesie, nie dziwi mnie, że wśród osób do mokrej roboty w PiS-ie jest tylu były PZPR-owców. To są ludzie od mokrej roboty. Muszą to robić, żeby uzasadnić, że należy im się miejsce w tej partii.
  Liczyłam, że PiS wyciągnął wnioski z błędów, które popełnił rządząc w latach 2005-2007. Ale widzę, że się pomyliłam
  Ten spór rozlewa się jednak coraz dalej. Trwanie przy nim to ciągle kwestia taktyczna, czy już sprawa pryncypiów, zasad moralnych?
  To kwestia zablokowania, nie widać sposobu umożliwiającego cofnięcie się albo posunięcie sprawy do przodu. Liczyłam, że rozwiązanie przedstawi Beata Szydło. Gdyby zgodziła się na publikację wyroku TK, stosunkowo łatwo z tego konfliktu można by było wyjść. PiS-owi łatwo byłoby uzasadnić działanie pani premier, rzucając gdzieś mimochodem „ech, te kobiety” - a potem otworzyłaby się sposobność do napisania nowej ustawy o Trybunale. To byłoby najlepsze rozwiązanie, wszyscy przyjęliby je z ulgą. Ale tak się nie dzieje. Widać, że wzmocniła się intencja paraliżu TK.

  Przez PiS?
  Tak, ale przy tej okazji nie zamierzam rozgrzeszać prezesa Trybunału, który nie dąży do deeskalacji tego sporu, a jego propozycja w kwestii sędziów podważała wcześniejsze stanowisko TK. To on jako pierwszy wprowadził wątek intencji do oceny legalności ustawy naprawczej. Obie strony konfliktu nie trzymają się więc nagiej litery prawa i procedur. Absurdalna sytuacja, możliwa poprzez strefę szarości, która znajduje się w konstytucji. Widać, jak PiS wpadł w różne pułapki: retoryki, własnej spójności. A teraz doszła jeszcze nowa, nierozwiązywalna, polegająca na zabrnięciu w spór o TK.

  WYWIAD | DORN: JEŚLI OPOZYCJA CHCE NA POWAŻNIE RYWALIZOWAĆ Z PIS, MUSI SAMA WRÓCIĆ DO ROZUMU


  Jak Prawo i Sprawiedliwość dopuściło do tego, żeby znaleźć się w tylu pułapkach jednocześnie?
  Bo w tej partii bardzo statusowo traktuje się posiadaną władzę. To śmieszne, jeśli weźmie się pod uwagę realne problemy, jakie obecnie mamy. Kiedyś w Anglii wyznacznikiem przynależności do arystokracji, pozycji poszczególnych osób była możliwość łamania obowiązujących reguł. Gdy w ten sposób zaczęli się zachowywać nowobogaccy, było to żenujące i prowadziło do ośmieszenia. A nam wszystkim ta sytuacja uświadamia, jak krucha jest demokracja, która przestaje działać w sytuacji, gdy złamie się zasadę współpracy.

  Czy teraz stawia Pani tezę, że demokracja w Polsce jest zagrożona?
  Może nie tyle demokracja, co racjonalność w życiu publicznym. Tracimy poczucie bezpieczeństwa, gdyż na naszym oczach upada mit niezależnych od polityki instytucji państwowych.
  « 1 2 3 5

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (102)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejny

  Humanista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  O ekonomii

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciebie stara matrono

  tez ktos przestawil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  albo cos ci sie w glowie poprzestawialo. A ta zachodnia mentalnosc to co, komuna i gender, wez sie pani ustaw odpowiednio.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sprawdzian

  sprawdzian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Pisałam dzis i można bylo wziac picie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani Staniszkisz

  Elvira (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  To P.Staniszkisz od pewnego czasu rozczarowuje! Ciekawe komu się chce przypodobać / może żal że Tusk wyemigrował, a ona niestety ze swoimi zmiennymi poglądami już nikogo nie interesuje, tylko...rozwiń całość

  To P.Staniszkisz od pewnego czasu rozczarowuje! Ciekawe komu się chce przypodobać / może żal że Tusk wyemigrował, a ona niestety ze swoimi zmiennymi poglądami już nikogo nie interesuje, tylko niektóre stacje TV .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani PROFESOR to nie filozofia

  jest pani autorką bajecznych wizji (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  tych co UKRADLI KSIĘŻYC - nie nie rozgrzesza pani i pani podobnych
  w polityce jest jedno prawo - prawo pięść
  i pani jest autorem tego prawa !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zachodnie standardy i mentalność

  wschodni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  tak ! zachodnie standardy, demokracja, mentalność, kapitalizm, patologia to to co tygryski lubią najbardziej jako nieziemskie osiągnięcie ludzkości. Stwórca nawet tego nie potrafił !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  błagam, mądrzejszych nam trzeba

  xxxxu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  to już nie ma innych profesorów do udzielania wywiadów?...w końcu zaprzestali pokazywanie Kraśki w TV...ale widać mentalność pokazywania zatwardziałych głów nadal pozostała

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  100 lat agresji żydowskiej na Polskę

  http://alexjones.pl/# (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  Próba „przywalenia Polski kamieniem grobowym” -jak określił to prof. J. R. Nowak – przez stworzenie na ziemiach polskich sztucznego tworu przy pomocy Niemców, zwanego Judeopolonią, zakończyła się...rozwiń całość

  Próba „przywalenia Polski kamieniem grobowym” -jak określił to prof. J. R. Nowak – przez stworzenie na ziemiach polskich sztucznego tworu przy pomocy Niemców, zwanego Judeopolonią, zakończyła się fiaskiem. Jednak w walce o niedopuszczenie do realizacji tych planów Polska poniosła duże straty i stała się przedmiotem manipulacji na arenie międzynarodowej. Wrogowie nie potrafili docenić narodowych dążeń Polaków i wydawało się im, że nieograniczone pieniądze i wsparcie potężnego mocarstwa mogą być silniejsze nad wolę narodu do odrodzenia własnej Ojczyzny.

  Z obłędnych planów jednaknie zrezygnowano. Nie udało się stworzyć dywersyjnego tworu państwowego przy pomocy Niemców, więc już od roku 1919 zaczęto planować zniewolenie Polski przy pomocy bolszewików, co zaowocowało w 1944 r. stworzeniem tzw. Polski Ludowej, w której mordy elementu niepodległościowego, znieważanie godności narodu i walka z polskimi tradycjami miały doprowadzić do wynarodowienia i stalinizacji „mas polskich”. Okaleczony naród, chociaż poniósł ogromne straty, zdołał jednak zachować w sobie tyle żywotności, aby walczyć o to, „żeby Polska, były Polską”.

  Trzecia próba zniewolenia i zniszczenia Polski narodowej została podjęta od roku 1989, gdy pod pretekstem transformacji zaczęto jawnie propagować likwidację państw narodowych (nie wszystkich!!!) i stworzenie globalistycznego kibucu, składającego się z kosmopolitycznych euroregionów, sterowanych przez międzynarodowy kapitał. Miejmy nadzieję, że i tym razem Polakom nie zabraknie siły i chęci aby walczyć o zachowanie wartości, o które walczyli i za które ginęli nasi Ojcowie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Judeopolonia – atak Żydów na Polskę

  http://wolna-polska.pl/judeopolonia-2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  „Stosunek niektórych grup żydowskich do Polaków jest nie tylko niegodziwy, ale wprost – nieprzyzwoity. Prawie w tej samej chwili, kiedy liberałowie żydowscy drwiącym tonem w imię rycerskości żądają...rozwiń całość

  „Stosunek niektórych grup żydowskich do Polaków jest nie tylko niegodziwy, ale wprost – nieprzyzwoity. Prawie w tej samej chwili, kiedy liberałowie żydowscy drwiącym tonem w imię rycerskości żądają od Polaków, aby głosowali za zupełnym równouprawnieniem Żydów w radach miejskich, w tej samej chwili ” litwacy” odgrywają rolę rusyfikatorów u nas, nawet obrażają nas, a Żydzi poznańscy wręcz głoszą, że zawsze walczyli przeciw Polakom w interesie Niemców (…). No i naturalnie upominają się o łapówkę. Dla zupełności tego ohydnego obrazu niektóre partie czy grupy Żydów nie cofają się przed pogróżkami, a nawet czynami. Polskim sklepom kooperatywnym Żydzi nie chcą wynajmować mieszkań w swoich domach; młynarze-Żydzi roszczą pretensje wyłącznego prawa dzierżawienia wszystkich młynów w kraju (…) Żydzi prawowierni u nas znają tylko jedną formę uspołecznienia: swoją narodowość; lekceważązaś prawa jednostki (choćby co do przechodzenia na inne wyznanie, lekceważą sąsiadów i używając łagodnego wyrazu nie tolerują cywilizacji. Takie stanowisko nie ma przyszłości (…)” (B. Prus, „Kroniki”, t. XX).Trzeba aby kraj został naszym królestwem (…). Starajcię się po trochu usunąć Polaków ze wszystkich ważniejszych stanowisk i skupić w naszych rękach wszystkie nici władzy społecznej. Wszystko, co do chrześcijan należy, powinno stać się waszą własnością, związek izraelski dostarczy wam potrzebnych do tego środków.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Judeopolonia – żydowskie państwo w państwie polskim

  http://wolna-polska.pl/judeopolonia-2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Dla przeciętnego Polaka problem Judeopolonii po prostu nie istnieje, ponieważ nie było mu dane poznać prawdziwą historię swojej Ojczyzny. Najpierw totalitarne państwo, a teraz poprawne politycznie...rozwiń całość

  Dla przeciętnego Polaka problem Judeopolonii po prostu nie istnieje, ponieważ nie było mu dane poznać prawdziwą historię swojej Ojczyzny. Najpierw totalitarne państwo, a teraz poprawne politycznie programy szkolne i media nie są zainteresowane, aby prawda historyczna kształtowała właściwe postawy obywateli. O niewygodnych tematach samozwańcze autorytety milczą.

  Publikacja ta wolna jest od takiej poprawności i w świetle dokumentów przybliża Państwu skrupulatnie przemilczany fakt tworzenia żydowskiego państwa na ziemiach polskich, o czym wiedzieli do niedawna tylko nieliczni. Osoba dr Andrzeja Leszka Szcześniaka zapewnia rzetelność opracowanego tematu.

  Książka jest poszerzoną wersją hasła „Judeopolonia”, które obok innych mogą Państwo znaleźć w Encyklopedii „Białych Plam” Polskiego Wydawnictwa Encyklopedycznego.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo