Prof. Ewa Jarosz radzi: jak zadbać o potrzeby małego dziecka, gdy pracujemy zdalnie. 8 praktycznych rad dla rodziców

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Prof. Ewa Jarosz radzi: jak zadbać o potrzeby małego dziecka, gdy pracujemy zdalnie. 8 praktycznych rad dla rodziców.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Prof. Ewa Jarosz radzi: jak zadbać o potrzeby małego dziecka, gdy pracujemy zdalnie. 8 praktycznych rad dla rodziców.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
Prof. nadzw. dr hab Ewa Jarosz, Dyrektor Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego, radzi jak zadbać o potrzeby małego dziecka, gdy pracujemy zdalnie, w domu. Przeczytaj 8 praktycznych rad dla rodziców, którzy muszą pogodzić działania zawodowe ze zwykłymi aktywnościami w domu. Kliknij w galerię zdjęć.

Godzenie obowiązków zawodowych z opieką nad małymi dziećmi stanowi dla wielu rodziców wyzwanie. Aktualna sytuacja dodatkowo stanowi źródło trudności, gdyż pozbawieni dotychczasowych form zorganizowanej opieki nad dziećmi, musimy pogodzić działania zawodowe z aktywnościami w sferze rodzinno-domowej. Jednocześnie sami przeżywamy zaistniałą sytuację jako wyzwanie.

Przeczytaj 8 praktycznych rad dla rodziców (kliknij w galerię zdjęć)

Negatywne emocje są potężnym obciążeniem dla nas i dla dzieci

- Emocje, które przeżywamy, poczucie zagrożenia, niepewność jutra, to wszystko jest dla nas potężnym obciążeniem. Warto pamiętać, że dla naszych dzieci, które są uważnymi obserwatorami otaczającego ich świata, ten czas także jest trudny - mówi dr. hab. Ewa Jarosz.

Dzieci, podobnie jak my, mogą odczuwać napięcie, lęk, tym bardziej, że przecież ich sytuacja również się zmieniła, i to diametralnie:

  • nie chodzą do przedszkola, szkoły,
  • nie spotykają się z rówieśnikami,
  • nie mają takiej swobody poruszania się i atrakcji pozadomowych, jak wcześniej.

Ich życie bardzo się teraz różni od tego, co było kilka tygodni wcześniej, brakuje im ruchu na powietrzu, biegania, zabaw z koleżankami i kolegami. To wszystko z pewnością jest dla nich źródłem stresu i lęku. Z tego też powodu mogą pojawiać się u nich różne szczególnie trudne dla rodziców zachowania.

Rola rodziców w trudnym czasie epidemii

Naszą rolą jest odpowiedzialnie przeprowadzić dzieci przez zaistniałą sytuację i zmiany; te, które już się dokonały, i te, które pewnie jeszcze się dokonają. W natłoku naszych spraw, obowiązków zawodowych i kłopotów starajmy się dostrzegać potrzeby naszych dzieci, starajmy się popatrzeć na to, co się dzieje ich oczami.

Najlepiej próbować wspólnie z dziećmi analizować sytuację, w jakiej jesteśmy i rozmawiać z nimi spokojnie o tym, co się dzieje, ale także o rzeczach ważnych dla nich; o tym, jak one rozumieją całą tę sytuację, co czują, jak się teraz czują, czego im brakuje i jak można temu zaradzić.

Trzeba wyjaśnić dzieciom, jaka jest nasza, rodziców, sytuacja

Wyjaśniajmy też dzieciom jaka jest nasza – rodziców sytuacja, za co jesteśmy odpowiedzialni w związku z naszą pracą oraz dlaczego nie możemy cały czas być z nimi i dla nich. Wyjaśnijmy także, że my też potrzebujemy, w pewien sposób, ich wsparcia i pomocy.

Wszystkie dzieci mają trudniejsze chwile i mogą zachowywać się nieprzyjemnie. Zdarza się tak, kiedy są głodne, zmęczone, czegoś się boją albo, gdy chcą zaznaczyć swoją niezależność. Mogą być wtedy denerwujące, trudne do zniesienia, wywołujące nasze rozdrażnienie, a nawet złość. Obecna sytuacja może potęgować takie zdarzenia - mówi prof. Ewa Jarosz

Nie przegap

Zobacz koniecznie

Pamiętajcie także, że dobry rodzic to taki, który dba o swoje emocje:

  • Nie śledźcie bez przerwy wiadomości o sytuacji epidemiologicznej. Wyznaczcie sobie 2–3 momenty w ciągu dnia na ich wysłuchanie czy obejrzenie.
  • Starajcie się wykorzystać swoje możliwości czasowe i technologiczne tak, by jak najczęściej rozmawiać ze znajomymi o innych sprawach niż temat epidemii, a także wymieniać się ze znajomymi sposobami i podpowiedziami, jak radzić sobie w tym czasie.
  • Warto ustalić sobie „regułę wytchnienia” – czas w ciągu dnia, w którym zadbamy o coś miłego, o jakąś przyjemność dla siebie (film, książka, hobby, słuchowisko) – cokolwiek, co daje nam uśmiech, relaks i oderwanie od rzeczywistości.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prof. Ewa Jarosz radzi: jak zadbać o potrzeby małego dziecka, gdy pracujemy zdalnie. 8 praktycznych rad dla rodziców - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl