Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Dudek zabiera głos w sprawie śledztwa

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Prokuratorzy z Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie prowadzą śledztwo m.in. w sprawie łapówki w postaci sprzętu medycznego, którą miał przyjąć pracownik Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prof. Dariusz Dudek przedstawia swoje stanowisko.

Jak ustalili reporterzy Radia RMF FM, Szpital Uniwersytecki kilka lat temu miał otrzymać darowiznę w formie sprzętu medycznego o wartości prawie 600 tys. zł. Śledczy podejrzewają, że urządzenia służące do poszerzania tętnic, tzw. stenty, zamiast posłużyć pacjentom uniwersyteckiej lecznicy, trafiły do prywatnych klinik. Prof. Dariusz Dudek zabiera stanowisko.

"Stenty wieńcowe o wartości ok. 0,5 mln zł zostały przekazane ponad 10 lat temu do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w ramach umów o współpracy klinicznej pomiędzy producentem stentów, zespołem kardiologów w Krakowie kierowanym przez prof. Dariusza Dudka oraz administracją Szpitala Uniwersyteckiego. Takie stenty były również kupowane przez Szpital Uniwersytecki jako nowoczesne wyroby medyczne zarejestrowane w Europie i Polsce do leczenia pacjentów z choroba wieńcową.

- Wbrew komunikatom medialnym o nieprawidłowej ścieżce dystrybucji stentów przekazanych do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie informujemy, iż 10 lat temu te stenty były zastosowane wyłącznie do leczenia pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Darowizna w postaci partii stentów wieńcowych do leczenia zawału serca o wartości ponad 0,5 mln złotych została wypracowana jako efekt wieloletniej klinicznej i dydaktycznej pracy liderów oraz całego zespołu kardiologów Szpitala Uniwersyteckiego w kooperacji z uznanym i wiodącym producentem sprzętu medycznego z USA - podkreśla prof. Dariusz Dudek, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Współpraca została zawarta w formalnych umowach pomiędzy Szpitalem Uniwersyteckim, producentem sprzętu i nami lekarzami. Stenty stosowane podczas zabiegów są numerowane i ewidencjonowane w księgach zabiegowych dla każdej procedury od wielu lat i łatwe do wglądu. .

Profesor Dudek zaznaczył, iż zespół II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie od wielu lat leczy pacjentów z chorobami serca i naczyń, a o ich zaangażowaniu i sukcesach w opiece nad chorymi świadczy codzienna działalność zespołu, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

- Podtrzymujemy, że jesteśmy otwarci i gotowi do wyjaśnień wszelkich pytań w zakresie zabiegów z roku 2006 oraz z tamtego okresu - nasza działalność jest profesjonalna od lat i była zgodna z obowiązującymi procedurami szpitalnymi. Natomiast, od ponad 10 lat jesteśmy poddawani ogromnej presji i ostatnio, przeszukaniami policji i prokuratury w naszych domach i miejscach wykonywania zawodu. Praca kardiologów leczących w trybie nagłym zawał serca jest obciążona podwyższonym poziomem stresu. Obecna sytuacja dodatkowo potęguje stres i wpływa negatywnie na pracę zespołu medycznego - stwierdza prof. Dudek - Ponadto, żądanie wydania przez prokuraturę dokumentacji medycznej obejmującej leczenie kilkunastu tysięcy pacjentów w ubiegłych latach, przy aktualnym codziennym zaangażowaniu w leczenie pacjentów z zawałem serca, znacznie utrudnia pracę lekarską. Może potencjalnie również zwiększyć zagrożenie życia dla pacjentów, na przykład w przypadku konieczności dostępu, a braku oryginałów dokumentacji dotyczącej hospitalizacji z lat poprzednich. Taka sytuacja utrudnia nam wszystkim wykonywanie naszej lekarskiej pracy. Ponadto procesy kontroli przez prokuraturę na tak dużą skalę powodują znaczne obciążenie wszystkich pracowników oddziału i generują bardzo wysokie dodatkowe koszty finansowe dla całego szpitala i Polski - dodaje prof. Dudek.

Prof. Dariusz Dudek jest kardiologiem i wykładowcą, członkiem komisji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) i Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (AISN PTK) oraz jednym z dwóch polskich członków Zarządu European Association for Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI) Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Profesor jest również inicjatorem społecznych działań systemowych w postaci edukacyjnych spotkań dla pacjentów kardiologicznych połączonych z bezpłatnymi badaniami - Klubów Pacjenta i Szkół Serca, laureatem licznych nagród, w tym Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia oraz Premiera Rzeczpospolitej Polskiej. W 2016 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego naukowca Collegium Medicum UJ, Kroki Milowe za wybitne osiągnięcia w leczeniu pacjentów z zawałem serca oraz Gloria Medicinae, będące najwyższym odznaczeniem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego za wybitne osiągnięcia medyczne i społeczne.

- Zastanawiam się jako Przewodniczący Komitetu Naukowego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii UJ Collegium Medicum jak ta sytuacja ostatnich 10 lat, nacisków prokuratury od lipca 2006 roku wpłynie na strach i lęk w rozwoju kadry młodych kardiologów, którzy będą leczyć polskich pacjentów – dodaje prof. Dudek. Czy warto anagażować się w życie zawodowe z największym poświeceniem i z gotowością całą dobę, dostarczając wiedzę z Europy i USA, doświadczenie najlepszych ośrodków świata dla UJ i polskich pacjentów, dodawać wartości materialnych dla UJ i Szpitala Uniwersyteckiego, aby po 10 latach od lipca 2006 roku dowiedzieć się nagle o 6.00 rano w domu o podejrzeniu zagarnięcia majątku w postaci stentów z UJ i ze Szpitala w Krakowie, które to właśnie pomogłem zorganizować dla UJ, a więc dokładnie odwrotnie niż teza stawiana przez prokuraturę ds. przestępczości zorganizowanej. Zabrano również mi telefon, który służy do kontaktowania się ze mną w stanach nagłych. Odpowiedź zostawiam Polskiemu Towarzystwu Kardiologicznemu, pacjentom kardiologicznym z Klubu Pacjenta oraz innym organizacjom pacjentów, a także społeczeństwu polskiemu, które będzie kontaktowało się w przyszłości z młodą kadrą lekarską w celu prewencji lub leczenia chorób serca i naczyń, które stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska