Prof. Bronisław Geremek odszedł 10 lat temu [WSPOMNIENIE]

Marek Zaradniak
Bronisław Geremek zginął w wypadku samochodowym koło Nowego Tomyśla w Wielkopolsce. Miał 76 lat.
Bronisław Geremek zginął w wypadku samochodowym koło Nowego Tomyśla w Wielkopolsce. Miał 76 lat. Piotr Jasiczek
Dziesięć lat temu, 13 lipca 2008 roku w wypadku samochodowym niedaleko Nowego Tomyśla zginął profesor Bronisław Geremek. Miał 76 lat.

Dziesięć lat mija właśnie od śmierci profesora Bronisława Geremka, wybitnego polskiego uczonego i polityka. Opozycjonista z czasów PRL, zginął w katastrofie samochodowej niedaleko Lubienia koło Nowego Tomyśla. Prowadzony przez niego mercedes na drodze krajowej numer 2 zjechał na lewą stronę i zderzył się z fiatem ducato.

Został pochowany 21 lipca na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

Bronisław Geremek urodził się 6 marca 1932 roku w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Jako ośmioletni chłopiec z całą rodziną znalazł się w warszawskim getcie. Po trzech latach udało mu się uciec. Po wojnie rodzina Geremków mieszkała we Wschowie, gdzie Bronisław zdał małą maturę. W 1954 roku ukończył Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Wkrótce wyjechał na studia podyplomowe do Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu.

W latach 1950-68 należał do PZPR, z której wystąpił na znak protestu przeciw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W latach 70. Bronisław Geremek stał się jedną z wiodących postaci polskiej opozycji demokratycznej. Od 1980 roku był członkiem NSZZ „Solidarność” i ekspertem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, a potem doradcą Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” i Krajowej Komisji Porozumiewawczej w Gdańsku.

W stanie wojennym był internowany. W 1983 aresztowano go, oskarżając o prowadzenie nielegalnej działalności politycznej.

W latach 1987-89 Geremek był przewodniczącym Komisji Reform Politycznych Komitetu Obywatelskiego przygotowującej koncepcje pokojowych przemian demokratycznych w Polsce. Był też szefem zespołu doradców przewodniczącego Solidarności Lecha Wałęsy.

W czasie Okrągłego Stołu współprzewodniczył zespołowi do spraw reform politycznych. W 1989 roku wybrano go posłem na Sejm i przewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Jako poseł Bronisław Geremek przewodniczył sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Konstytucyjnej. Należał do założycieli Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności. W latach 1990-97 był przewodniczącym klubu parlamentarnego tej partii.

Po wyborach w roku 1997 został szefem polskiej dyplomacji. Przez rok kierował wówczas pracami OBWE. To podczas jego urzędowania Polska stała się członkiem NATO. Obejmując funkcję szefa polskiej dyplomacji Geremek był już znany na świecie. Nic więc dziwnego, że ówczesna sekretarz stanu USA Madeleine Albright nazywała go „bardzo bliskim przyjacielem”.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 13 czerwca 2004 roku startując z list komitetu Unii Wolności, zdobył w okręgu warszawskim największą liczbę głosów. Głośnym echem odbiła się odmowa złożenia przez Bronisława Geremka oświadczenia lustracyjnego. Od utraty mandatu europarlamentarzysty uchronił go wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący ustawy lustracyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prof. Bronisław Geremek odszedł 10 lat temu [WSPOMNIENIE] - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl