Prof. Andrzej Zoll: PiS zależy na utrzymaniu władzy. W...

  Prof. Andrzej Zoll: PiS zależy na utrzymaniu władzy. W sprawie aborcji zrobią to, co im się opłaci

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Chciałbym zobaczyć ten projekt ustawy od strony zabezpieczenia socjalnego. To znaczy - jaką państwo daje kobiecie osłonę, wymagając od niej urodzenia dzieciw tych okolicznościach? - mówi prof. Andrzej Zoll w rozmowie z Anita Czupryn.
  Prof. Andrzej Zoll

  Prof. Andrzej Zoll ©Andrzej Banas

  Jak Pan ocenia nowy, obywatelski projekt ustawy antyaborcyjnej?
  Na razie projektu nie widziałem, musiałbym go zobaczyć, żeby się wypowiedzieć, ale ja zawsze byłem zwolennikiem ochrony życia.

  Pewnie, choćby z przekazów medialnych, wie Pan, że w tym projekcie chodzi o całkowity zakaz aborcji?
  Z przekazów medialnych wiem, ale jest tu też trochę wprowadzania opinii publicznej w błąd. Bo trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli jest zagrożone życie bądź w poważnym stopniu zdrowie kobiety, to mamy do czynienia, w każdym razie z punktu widzenia prawa, i karnego i ewentualnej odpowiedzialności, z problemem stanu wyższej konieczności. Tu nie można mówić o tym, że w ten sposób naraża się życie czy zdrowie kobiety na niebezpieczeństwo. Nawet jeśli z obowiązującej ustawy usunie się te dwie przesłanki - eugeniczną i kryminalną, choć jednej z nich usunąć nie można, bo trzeba by wtedy w kodeksie karnym skreślić stan wyższej konieczności, więc to nie wchodzi w rachubę. Ale, wracając do tych obu przesłanek - to rzeczywiście problem ochrony życia jest tutaj dla mnie absolutnie priorytetowy i uważam, że w tych wypadkach nie powinno być dopuszczalne przerywanie ciąży.

  Czyli nie powinno przerywać się ciąży, która jest wynikiem gwałtu i z powodu prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu bądź nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?
  Właśnie. Czym innym z kolei jest problem karania. Moim zdaniem, kobieta nie powinna być karana. Absolutnie! W tym wypadku powinno się wyłączyć karalność kobiety. To jest jej tragedia; trzeba ją odłączyć od problemu odpowiedzialności. Natomiast chciałbym zobaczyć ten projekt ustawy od strony zabezpieczenia socjalnego. To znaczy - jaką państwo daje kobiecie osłonę, wymagając od niej urodzenia dzieci w tych okolicznościach? To jest dla mnie decydujący punkt.

  A jak było do tej pory? Przecież wszyscy wiemy, jak wiele kobiet jest cichymi bohaterkami, zmagając się z własnymi tragediami.
  Wiem o tym, wiem. Dlatego tu chciałbym również od państwa do końca załatwienia spraw ochrony kobiet, jak i ochrony dzieci urodzonych.

  CZYTAJ TAKŻE: Warszawa: Protest Partii Razem przed Sejmem przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji [VIDEO]

  Mam wrażenie, że z tego projektu, a może z dyskusji, jaka natychmiast się zrodziła, wynika straszliwie fałszywe założenie, jakby wszystkie kobiety były okrutne, albo zabijają swoje dzieci, albo chcą to robić i dlatego trzeba je za to ukarać. Dlatego kobieta, która w świetle nowego projektu ustawy poroni, będzie musiała dowodzić, że dbała o ciążę, bo inaczej grozi jej więzienie.
  Nie można tak stawiać tej sprawy. Zdecydowanie się temu sprzeciwiam. Uważam, że jest to, w tych dwóch okolicznościach, o jakich wspomniałem, pomijam już tę sprawę, na szczęście, od dawna nie obowiązującej, przesłanki socjalnej...

  Czyli przerywania ciąży z ze względu na trudne warunki życiowe kobiety.
  Właśnie. To było inne zagadnienie. Natomiast w tych dwóch wypadkach, o których mówimy, to jednak łączy się to z dramatem kobiety. I nie można tu mówić o tym, że ona jest tu winna tej sytuacji i jej decyzja o przerwaniu ciąży ma pociągać za sobą odpowiedzialność karną. Tak było wprawdzie w Kodeksie Makarewicza przed wojną, ale też w tych dwóch wypadkach, w szczególności, jeśli chodzi o gwałt, to karalność była wyłączona i kobieta też nie odpowiadała.

  Czy zetknął się Pan z badaniami, które pokazują, jak rzeczywiście wygląda dzisiaj sytuacja, jeśli chodzi o aborcję w Polsce?
  Muszę powiedzieć, że nie śledziłem tego. Śledziłem nieco wcześniej, ze 3-4 lata temu, w sytuacji, kiedy przygotowywaliśmy projekt nowelizacji Kodeksu karnego w Komisji Kodyfikacyjnej. Zaproponowaliśmy pewne rozwiązanie idące w kierunku zwiększenia ochrony życia. Może pani pamięta, w tym projekcie Komisji Kodyfikacyjnej było uznanie, że dziecko zdolne do samodzielnego życia poza organizmem matki ma być chronione tak, jak...
  « 1 3

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (36)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe odkrycia

  Lubicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ciekawe odkrycia serwuje intelektualista prawny p. Zoll. Partia chce utrzxymac się u władzy. No, to jakas nowa we Wszechświecie. I te inne mądrości... Brawo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ales pan

  krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  panie profesor odkryl Ameryke spod kapelusza. A ktorej to partii nie zalezy na utrzymaniu wladzy ? Moze totalniakom z dzisiejszej totalnej oPOzycji ?

  Zdjęcie autora komentarza
  A np. kazirodztwo?

  Zbigniew Rusek

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Pan Profesor sporo napisał o ciążach wynikłych ze zgwałcenia. A kazirodztwo? Nie tylko jest tu problem kryminalny (czyn przestępczy), ale też skutki - dziecko poczęte w wyniku kazirodztwa może być...rozwiń całość

  Pan Profesor sporo napisał o ciążach wynikłych ze zgwałcenia. A kazirodztwo? Nie tylko jest tu problem kryminalny (czyn przestępczy), ale też skutki - dziecko poczęte w wyniku kazirodztwa może być kalekie, często psychicznie (dlatego używam słowa kalectwo a nie choroba, gdyż te stany są zwykle nieuleczalne). Taka ciąża powinna być zawsze usuwana. Nie wspomnę już o tym, że nieraz ciąża zagraża zdrowiu kobiety a bywa, że i życiu (wtedy szpital powinien być nawet zobowiązany do wykonania zabiegu usunięcia ciąży). zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przesłanka eugeniczna

  X (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dobrze, że to zauważono, ale kalectwo dziecka mieści się w przesłance eugenicznej, o której mowa wcześniej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I po co

  ziutek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Nie po to PiS wygrał wybory aby teraz oddać włądzę . Już raz tak było i czym się skończyło . 8 lat straty dla Polski pod rządami PO i PSL . Do tego uzależnienie się od niemiec ( co teraz widać we...rozwiń całość

  Nie po to PiS wygrał wybory aby teraz oddać włądzę . Już raz tak było i czym się skończyło . 8 lat straty dla Polski pod rządami PO i PSL . Do tego uzależnienie się od niemiec ( co teraz widać we wściekłej nagonce niemieckich politykierów i publikatorów na politykę PiS-u ) , wyprzedaż majątku ( za to trybunał stanu dla tuska i jego przyjaciół ) afery i prywata , pogarda dla społeczeństwa , powstanie szeregu salonów i saloników , gdzie wegetowały święte krowy . To oni teraz się boją słusznej polityki PiS-u . Dlatego nie liczcie na to , że PiS odda władzę . zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prof. Andrzej Zoll ©Andrzej Banas.

  Diagnosta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Nie widać, aby p, prof. A.Z. był "specjalnie" umocowany (tj.; utwierdzony w swych przekonaniach). Podobnie "plywa Łukaszenka (z Białorusi). Temu równiez "nie chwatajet Sowietskovo Sojuza"!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nad prof. Zoll szabat lewicowych czarownic w pełni rozpoczęty!

  I następnie, co niektóre są załamane iż żaden normalny ich nie chce! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Prof. Zoll można od tego wywiadu opatrzyć przydomkiem: „Niezłomny w niemieckim Times!” Natomiast Times i pochodne: „Jeszcze za mało dojrzałymi na rozległe oksfordzkie dyskusje z prof. Zoll, tudzież...rozwiń całość

  Prof. Zoll można od tego wywiadu opatrzyć przydomkiem: „Niezłomny w niemieckim Times!” Natomiast Times i pochodne: „Jeszcze za mało dojrzałymi na rozległe oksfordzkie dyskusje z prof. Zoll, tudzież z społeczeństwem znad Wisły”.
  PiS dysponuje stałym i milionowym elektoratem, który ustawicznie jest wzrastającym. Na dzisiaj połowa społeczeństwa mówi PiSm. Owszem, na potworzonych salonach - zakurzonych, zacietrzewionych, w dużej części infantylnej - jeszcze do dobrej zmiany się nie przyzwyczaili. Spora część Europy zapatruje się, na filozofię i program PiS, całkiem pozytywnie z dużym zainteresowaniem. Naturalnie, na uwadze Europejczycy nie zmanipulowani i nie podlegający zmanipulowaniu, a co przez te same naczelne Gazeciska. I które wprost z jednej matrycy, ale o przeróżnych i kolorowych logach.
  PiS jest rządzącym na wszystkie następujące po sobie kadencje. I zgadza się, PiS za cztery lata może rządzić w koalicji. Jednakże, koalicji w rodzaju: podjętej z własnego wyboru, nie narzuconej przez lewicową zgraję, nie od woli konkurencji, nie w dyktowanej przez nie obiektywne zagraniczne media i inne organy destrukcji. Według przewodniej ideologii niem. Gazecisk: „PiS władzę pozyskał w tym celu, aby oddać błyskawicznie konkurencji”. Albowiem, PiS jest nie w smak i po interesie właścicieli niem. Gazet i ich opłacających! Czyż przypadek nie jest rozkojarzeniem jaźni i nawet czymś więcej? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZOOlufki ELYT PO LACHACH Z MOssKALI

  777 POLACTWO =naRAT idioTUF =POńsTWO =TO JAŚNIE SZP szLACHta ELYT HAMUF I BUFONUF =TKM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  KODU PEŁO I ZSSLu KRUL POlszy TO JEWROtussak A TRYBUŁNAŁ POsstyTŁUCYJNY SŁURZY NOWYM POnom POlszy POlacki I ICH CHLEBOewroDAWCOM.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawa człowieka

  Anita (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Panie Zoll! Rozumien, że wg. Pana ciężarna kobieta jest wyjęta spod prawa.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Zoll! Rozumien, że wg. Pana ciężarna kobieta jest wyjęta spod prawa.

  say69mat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  A skąd się u Ciebie zrodziła taka ... refleksja??? Droga Anito, czytaj ze zrozumieniem!!! A nie z emocjami!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawa człowieka

  Anita (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Prawa kobiet (prawo do zycia , bez wyboru między zyciem matki a zyciem dziecka) to prawa człowieka. Polska ratyfikowała konwencje Onz z 1948r.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W wieku rozrodczym jestes ?

  ???? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  czy stara stetryczala odmozdzona feministka ? Wez sobie prysznic i zajmij sie odkurzniem, szuru buru a nie konwencjami, ktore sa diabla ....warte.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawa kobiet (prawo do zycia , bez wyboru między zyciem matki a zyciem dziecka) to prawa człowieka.

  say69mat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  A któż o zdrowych lub chorych zmysłach pragnąłby kwestionować elementarne prawo matki do ... życia??? Lub prawo ... dziecka do bezpiecznego życia w łonie matki???


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomyśl

  Anita (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Pomyśl, może zaczniesz rozumieć.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomyśl, może zaczniesz rozumieć.

  say69mat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Prawem i obowiązkiem człowieka, jest tak żyć aby chronić życie. Prawo to jest takie samo dla Profesora Zolla, Anity, say69mat, jak i dla kobiety w ciąży. O ile ciąża nie jest elementarnym...rozwiń całość

  Prawem i obowiązkiem człowieka, jest tak żyć aby chronić życie. Prawo to jest takie samo dla Profesora Zolla, Anity, say69mat, jak i dla kobiety w ciąży. O ile ciąża nie jest elementarnym zagrożeniem dla życia matki.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak zakarząaborcji to duzo stracą

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Myśle że tak jak jest teraz jest ok

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sumienie w nauczaniu św. Jana Pawła II

  Nie zabijaj! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

  Papież Polak utożsamia się ze słowami Soboru Watykańskiego II, który naucza, iż na „Kościele katolickim […] ciąży […] obowiązek, aby […] powagą swoją wyjaśniał i potwierdzał zasady porządku...rozwiń całość

  Papież Polak utożsamia się ze słowami Soboru Watykańskiego II, który naucza, iż na „Kościele katolickim […] ciąży […] obowiązek, aby […] powagą swoją wyjaśniał i potwierdzał zasady porządku moralnego, wynikające z samej natury ludzkiej”. W tym duchu należy zinterpretować całą treść Komunikatu KEP: „Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: ’Nie zabijaj!’. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka”.

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo