Produkowali środki dopingujące i nimi handlowali. Siedmiu członków gangu w areszcie

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Jedna z akcji wymierzonych w przestępczość narkotykową
Jedna z akcji wymierzonych w przestępczość narkotykową Sebastian Wołosz
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wytwarzaniem substancji zabronionych w sporcie, importem z Azji innych produktów leczniczych bez zezwolenia oraz wprowadzaniem tych produktów do obrotu. Podczas przeszukania magazynu znaleziono substancje i leki o wartości rynkowej przekraczającej pół miliona złotych i zabezpieczono urządzenia do produkcji tabletek i kapslowania szklanych ampułek.

Produkowali środki dopingujące. Mechanizm działania grupy

Działająca co najmniej od połowy 2018 roku grupa przestępcza, zajmowała się wywarzaniem - z produktów i półproduktów importowanych głównie z Chin - substancji zabronionych w sporcie, należących do grup określonych w załączniku nr 1 do Międzynarodowej Konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie - czyli:

  • steroidów anaboliczno-endrogennych,
  • hormonów peptydowych,
  • czynników wzrostu,
  • substancji pokrewnych i mimetyków,
  • modulatorów hormonów i metabolizmu

oraz wprowadzaniem ich do obrotu. Dodatkowo jej członkowie bez stosownego zezwolenia importowali z Azji inne produkty lecznicze, które nie były dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej, bądź zostały wycofane z uwagi na stwierdzone ich działania niepożądane. 

Produkowali środki dopingujące. Sprzedaż wysyłkowa przez sklepy internetowe

Zarówno te wyprodukowane w Gliwicach, jak i sprowadzone bez zezwolenia z Azji produkty nie odpowiadały obowiązującym warunkom jakości i mogły spowodować niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia wielu osób. Były one sukcesywnie wprowadzane do obrotu za pośrednictwem co najmniej dwóch sklepów internetowych, w których zrealizowano ponad 25 tysięcy zamówień na łączną kwotę przekraczającą 4,8 miliona złotych.

Produkowali środki dopingujące. Zabezpieczono urządzenia i ujawnione substancje

W toku przeszukania magazynu i miejsca produkcji ujawniono gotowe środki w postaci tabletek i ampułek oraz 37 butelek o pojemności 1 i 2 litrów z substancjami przygotowanymi do rozlania do ampułek. Ich wartość rynkową oszacowano na ponad 500 tysięcy złotych. Zabezpieczono także:

  • urządzenia służące do produkcji tabletek,
  • kapslowania szklanych fiolek,
  • puste ampułki,
  • kapsle.

Jak ustalono znaczna część zabezpieczonych produktów zawierała substancje zaliczone do grupy sterydów anabolicznych powodujących szereg skutków ubocznych dla zdrowia, których zażycie w znacznej ilości może doprowadzić do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Produkowali środki dopingujące. Zarzuty i środki zapobiegawcze

Wszyscy zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty – jedna kierowania, a pozostali udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw określonych w ustawie z dnia 21 kwietnia 2017 roku o zwalczaniu dopingu w sporcie oraz w ustawie z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne, polegających na wprowadzaniu do obrotu, prowadzenia obrotu i odpłatnego udostępniania substancji zabronionych w sporcie, importu bez zezwolenia innych produktów leczniczych i sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób, a także określonego w art. 299 1 i 5 k.k. prania brudnych pieniędzy pochodzących z tych przestępstw.

Zgodnie z wnioskiem prokuratora wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez sąd. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Produkowali środki dopingujące. Efektywna współpraca i eksperckie wsparcie

Rozbicie tej grupy przestępczej możliwe było dzięki efektywnej współpracy prokuratury i funkcjonariuszy CBŚP Zarządu w Katowicach i Poznaniu oraz niezwykle istotnym w powyższej sprawie z uwagi na przedmiot prowadzonego śledztwa eksperckim wsparciu udzielonym przez Polską Agencję Antydopingową (POLADA).

rs

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl