Producent Bayraktara pokazał drugi prototyp drona bojowego Kizilelma. Naddźwiękowy, odrzutowy bezzałogowiec ma być produkowany na Ukrainie

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
W Turcji na festiwalu lotniczym i technologicznym zaprezentowano m.in. odrzutowy dron Bayraktar "Kizilelma"
W Turcji na festiwalu lotniczym i technologicznym zaprezentowano m.in. odrzutowy dron Bayraktar "Kizilelma" Fot: https://twitter.com/ilkayo77
Turecki koncern Baykar Makina zorganizował w mieście Samsun pokaz w ramach wystawy TeknoFest, gdzie zaprezentowany został między innymi prototyp najnowszego, bezzałogowego myśliwca Bayraktar „Kizilelma”. Według planów ma być on również produkowany wraz ze znanymi już dronami Bayraktar TB2 i Bayraktar Akinci w zakładach na terenie Ukrainy, które producent zamierza tam zbudować.

Dron z silnikiem odrzutowym

Maszyna podczas prezentacji na największym w Turcji festiwalu lotniczym i technologicznym przyciągnęła ogromne zainteresowanie. Bayraktar Kizilelma jest odrzutowym bezzałogowcem, który już w tej chwili jest projektowany w dwóch wersjach. Wzbogacona wersja ma osiągać prędkość naddźwiękową, wyposażona będzie w silnik Ivchenko-Progress AI-322F lub turecki TEI TF-6000. Będzie przystosowana do współpracy z myśliwcami F-16. Jak donosi portal “Defence.24”, w przyszłości może też współpracować z samolotami 5. generacji TAI TF-X, pod turecką nazwą Milli Muharip Uçak (MMU) oznaczającą Narodowy Samolot Bojowy.

Wariant podstawowy nie będzie tak szybki, jak wyżej opisana wersja. Będzie osiągał prędkość poddźwiękową i trafi na pokład okrętu desantowego TCG Anadol - ponieważ przeznaczony on będzie do operacji właśnie z pokładu okrętów.

Bayraktar Kizilelma jest przeznaczony przede wszystkim do walki z obroną przeciwlotniczą wroga, a także do przeprowadzania ataków rakietowych, wsparcia ogniowego z powietrza i ataków strategicznych.

Dron Kizilelma jest swojego rodzaju wisienką na torcie, jeśli chodzi o dotychczasowe portfolio bezzałogowców koncernu Baykar. Oprócz silnika odrzutowego wyposażony jest też w zaawansowany system sztucznej inteligencji, pozwalający na precyzyjną identyfikację i uderzenia w cele.

Kizilelma i jego możliwości

Producent na swojej stronie informuje, że najnowszy dron ma maksymalną masę startową równą 6 ton, przy czym ładowność wynosi 1,5 tony. Może on latać bez przerwy przez niemal 5 godzin, jego długość wynosi 14,7 m, wysokość 3,3 m, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 10 m. Prędkość przelotowa to 0,6 Ma, czyli ponad 735 km/h, a prędkość maksymalna to 0,9 Ma - około 1100 km/h. Maksymalny pułap operacyjny to aż 14 tys. Metrów.

"Kizilelma" będzie przystosowany do autonomicznych startów oraz lądowań, a wysoka zwrotność umożliwi tzw. agresywne manewrowanie - bardzo trudne lub wręcz niemożliwe w przypadku, gdy maszynę pilotuje człowiek, który nie może znosić ekstremalnie wysokich przeciążeń w zbyt krótkim czasie.

Ponadto ma charakteryzować się niskim RCS (Radar Cross Section - Skuteczna Powierzchnia Odbicia), co oznacza, że radary trudniej go wykrywają, dzięki czemu bezzałogowiec może podlecieć bliżej swojego celu niezauważony.

Bayraktar "Kizilelma" ma być przystosowany do przenoszenia wielu rodzajów uzbrojenia - od pocisków CIRIT, Akdoğan AAM, przez naprowadzane laserowo rakiety TUBITAK-SAGE BOZOK, po bomby Teber-81, HGK-83 i SARB-83.

Na początku sierpnia firma Baykar poinformowała, że zarejestrowała przedstawicielstwo na Ukrainie i kupiła ziemię pod budowę fabryki, w której będzie produkować drony. W założeniu wszystkie systemy i komponenty dronów mają być produkowane na Ukrainie (nie tylko kadłub, ale także elektronika i oprogramowanie).

Źródło: itc.ua / defence24.pl

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl