Proces w sprawie urodzin Hitlera zmierza ku końcowi. Zabrakło kluczowego świadka. Miał zeznawać operator TVN, ale nie dojechał

Arek Biernat
Arek Biernat

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Operator stacji TVN nie dojechał do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śl. Jego nieobecność jest usprawiedliwiona. Kluczowego świadka nie było, ale proces w sprawie urodziny Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śląskim zmierza ku końcowi.

W piątek (6.12) w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śl. odbyła się kolejna rozprawa w sprawie publicznego propagowania faszyzmu poprzez organizację i udział 13 maja 2017 roku w 128. urodzinach Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śl.
Przypomnijmy, sprawę ujawnili dziennikarze Superwizjera TVN. W reportażu "Polscy neonaziści" mogliśmy zobaczyć jak uczestnicy zakładają mundury Wehrmachtu i SS. Wygłaszano też mowy pochwalne na cześć Hitlera, były też flagi, na których widać było swastykę.

Oskarżonych za publiczne propagowanie nazistowskiego ustroju państwa jest sześć osób: Mateusz S., przewodniczący rozwiązanego stowarzyszenia „Dumy i Nowoczesności”, Krystian Z., Tomasz R., Dorota R., Dawid K i Adrian K. Dodajmy, że Adam B. już wcześniej dobrowolnie poddał się karze grzywny.

[g]14249471[/g

Kluczowy świadek nie dojechał

W piątek o godz. 10.30 zeznawać miał operator stacji TVN, który w trakcie pracy nad reportażem "Polscy neonaziści" wraz z dziennikarką TVN brał udział w urodzinach Adolfa Hitlera. Współautorka reportażu mówiła o tych wydarzeniach przed sądem we wrześniu. Rozprawa trwała kilka godzin i zabrakło wówczas czasu na wysłuchanie jej kolegi z redakcji. Jego wersji wydarzeń nie było dane też poznać 6 grudnia.

Do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śl. nie dojechał, ale jest to nieobecność usprawiedliwiona. Operator TVN z wyprzedzeniem w wiadomości mejlowej poinformował Sąd, że ze względu na obowiązki zawodowe nie może stawić się w terminie. Nowy termin wyznaczono na koniec stycznia.

Poza wspomnianym operatorem stacji TVN w piątek przed sądem mieli stawić się jeszcze dwaj świadkowie. Jeden ze względu na pracę za granicą nie dojechał, drugi został przesłuchany o godz. 13.30.
Pisaliśmy:
Zorganizowali urodziny Hitlera w Wodzisławiu Śl.: "Wypiłem 30 piw, myślałem że idę na zwykłe ognisko"
Urodziny Hitlera w Wodzisławiu. Dziennikarka TVN przed sądem: To był klasyczny reportaż wcieleniowy

Dwa zaproszenia na urodziny Hitlera

Jedyną osobą, która została przesłuchana w piątek był Tomasz H. Był jednym z założycieli rozwiązanego stowarzyszenia Duma i Nowoczesność (nie potrafił określić jaki jest obecnie status organizacji). Podtrzymał swoje zeznania złożone jeszcze w trakcie śledztwa w którym przyznał, że nie zna takiej organizacji jak Polscy Narodowi Socjaliści z Wodzisławia Śląskiego. Tłumaczył, że nie aktywnym członkiem DiN. Mateusza S. i Krystiana Z. zna od dzieciństwa. Razem wychowywali się na jednym osiedlu, chodzili też wspólnie na mecze.

Potwierdził, że dwa razy został zaproszony na urodziny Adolfa Hitlera. Raz w formie ustnej w pubie, ale nie pamiętał przez kogo. Drugie wysłał Mateusz S. przez Messengera. Był to plakat.

- Pomyślałem, że to głupi żart. Nie poszedłem

- tłumaczył Tomasz H.

Nie potrafił jednak później wytłumaczyć okazanego przez panią prokurator Agnieszkę Marcińczyk zrzutu ekranu na którym było widać, że również i on udostępnił informację o urodzinach Hitlera w Wodzisławiu Śl. Nie pamiętał tego zdarzenia.

- Odebrałem to jako coś dziwnego, niespotykanego - odpowiedział świadek na pytanie sędziego Dawida Kopczyńskiego w którym dociekał o jego odczucia związane z materiałem dziennikarzy TVN.

Podczas przesłuchania rozpoznał on na zdjęciach "hajlujących" Tomasza R., Krystiana Z. i Mateusza S. Przedstawione zdjęcia wykonane zostały na grillu, a także przy okazji survivalu organizowanego przez Dumę i Nowoczesność. Obok wspomnianych członków DiN salut wykonują też inne osoby, których świadek nie rozpoznał. Co ciekawe, na jednej z fotografii za salutującymi znajdowała się flaga "NS Wodzisław", a na innej była też flaga z hasłem Duma i Nowoczesność.

Kiedy wyrok w sprawie urodzin Hitlera?

Trwający od lipca proces w sprawie publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa powoli zmierza ku końcowi. Do przesłuchania pozostały tylko dwie osoby, w tym kluczowa postać operator TVN. Jeżeli pod koniec stycznia dojdzie do ich przesłuchania, nie będzie dodatkowych wniosków obrony lub prokuratury (lub sąd ich nie uwzględni), zaplanowane zostaną mowy końcowe, a później ogłoszenie wyroku. Może to nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Zobaczcie koniecznie

Mateuszowi S., który został oskarżony o zorganizowanie i przeprowadzenie urodzin Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śl., przedstawiono również inne zarzuty w związku z jego wcześniejszymi zachowaniami polegającymi na propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa.

Dotyczy to zdarzeń z 2016 i 2017 roku oraz uczestnictwa w festiwalu "Orle Gniazdo", a także w koncercie w Rybniku-Boguszowicach, gdzie wznosił ręce w geście nazistowskiego pozdrowienia. Usłyszał też zarzut związany z nielegalnym posiadaniem amunicji. Wszystkim oskarżonym w sprawie, poza Mateuszem S., grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Mateuszowi S. - do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Przygotowany wcześniej przez prokuraturę akt oskarżenia to efekt przesłuchania prawie 60 świadków oraz ponad 100 opinii biegłych. Prokuratura miała też do dyspozycji zabezpieczone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego nośniki danych, telefony i zdjęcia. Na zabezpieczonych nośnikach znajdują się m.in. zdjęcia swastyk i inne nazistowskie symbole. Pomocny w sprawie był też reportaż dziennikarzy TVN.

Nie przegapcie

Materiał oryginalny: Proces w sprawie urodzin Hitlera zmierza ku końcowi. Zabrakło kluczowego świadka. Miał zeznawać operator TVN, ale nie dojechał - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Adolf ma wieksze zaslugi dla europy jak kaczynski dla Polski a przydal by sie teraz do zrobienia porzatku w europie bo mamy nieudolne rzady co prowadzya do upadku EU a zwlaszcza bruksela

Dodaj ogłoszenie