Proces byłego szefa MSWiA. Krzysztof Janik nie przyznaje się do winy

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Były szef MSWiA Krzysztof Janik
Były szef MSWiA Krzysztof Janik Fot. Marcin Obara
Oskarżony o korupcję b. szef MSWiA Krzysztof Janik oświadczył w piątek przed katowickim sądem, że nie przyznaje się do zarzucanych mu przestępstw. Wniósł o uniewinnienie, podobnie jak inni oskarżeni w tym procesie.

Zdaniem prokuratury, Janik w czasach, gdy był posłem SLD, przyjął 140 tys. zł od przedstawicieli firmy z branży górniczej.

Sąd Okręgowy w Katowicach wysłuchał w piątek ostatnich mów obrońców i końcowych wystąpień czworga z pięciorga oskarżonych w procesie, w którym poza Janikiem (zgodził się na podawanie nazwiska) odpowiadają też b. wiceminister finansów Wiesław C. i b. szefowie organów skarbowych w Katowicach.

Proces trwa już 7 lat

Sprawa toczy się przed sądem od października 2017 r. Dotyczy dostarczającej m.in. artykuły chemiczne dla kopalń katowickiej firmy, która przed laty miała poważne zaległości podatkowe. Zdaniem katowickiej prokuratury jej szefowie korumpowali Janika, a także b. wiceministra finansów za rządów SLD Wiesława C. i b. wicedyrektorkę Izby Skarbowej w Katowicach.

Śledztwo rozpoczęło się od zawiadomienia złożonego przez Andrzeja B. – współwłaściciela tej firmy. Według niego spółka korumpowała urzędników, by mieć wpływ na kontrole skarbowe i uzyskać umorzenia podatkowe. Świadek obciążył swojego wspólnika Antoniego G. i inne osoby, które razem z nim odpowiadają teraz przed sądem. Jednym z ważnych dowodów są zapiski w kalendarzu B.

Na piątkowej rozprawie sąd wysłuchał ostatnich mów obrońców i czterech z pięciu wystąpień oskarżonych. „Chciałbym oświadczyć, że nie popełniłem zarzucanych mi czynów, w związku z tym proszę o uniewinnienie” – powiedział Janik.

Wcześniej jego obrońca mec. Mariusz Zakręt przekonywał, że prokuratura nie przedstawiła dowodów wskazujących na popełnienie przez jego klienta przestępstw. Zeznania Andrzeja B. określił jako niespójne, sprzeczne i niejednoznaczne. Obrona nie kwestionuje, że Janik spotykał się z B. i G., jednak stanowczo zaprzecza, by miał przyjmować jakieś korzyści lub obietnice w zamian za przychylność dla ich firmy.

Zarzuty wobec Janika dotyczą lat 2004-2005. Był on w tym czasie posłem SLD. Według prokuratury przyjął od katowickiej firmy 140 tys. zł – w 13 ratach – za pośrednictwo w skontaktowaniu jej przedstawicieli z pełniącymi funkcje publiczne w organach skarbowych osobami, które mogłyby pomóc w pozytywnym zakończeniu kontroli skarbowych i umorzeniu części należności podatkowych. Miał także umożliwić kontakt z szefami kopalń i spółek węglowych, którzy mogli mieć wpływ na wybór ofert i preferować w przetargach spółkę należącą do G. i B. Janik usłyszał 13 odrębnych zarzutów.

Kiedy zapadnie wyrok?

Uniewinnienia domaga się także obrońca Wiesława C. Mec. Andrzej Mucha mówił, że nie zna podobnej rangi sprawy, w której dowody opierałyby się na zapiskach w kalendarzu. Jak ocenił, materiał dowodowy jest pełen luk i błędów i nie został właściwie zweryfikowany już na etapie śledztwa. Obrońca zwrócił też uwagę, że na podstawie podobnych dowodów prowadzono śledztwo w sprawie rzekomego przyjmowania łapówek od B. i G. przez policjantów i tamto postępowanie zostało umorzone.

Na następnej rozprawie sąd wysłucha wystąpienia Wiesława C. i repliki prok. Ewy Korduli. Później powinien zostać ogłoszony wyrok.

od 12 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl