9/25
9. Akapit 1. Pytanie C....

9. Akapit 1. Pytanie C.
Akapit 2 Pytanie D.
Akapit 3. Pytanie A.

10. PFS

11. CE

10/25
12. "Emigracja wewnętrzna Wokulskiego": O rozstaniu z...

12. "Emigracja wewnętrzna Wokulskiego": O rozstaniu z Izabelą wycofuje się z życia publicznego, próba samobójcza, czyta poezję Mickiewicza, tajemnicze zniknięcie.
"Emigracja wewnętrzna Rzeckiego". Żyje w świecie marzeń, rozpamiętuje przeszłość (kult Napoleona), pisze pamiętnik.

11/25
13....

13.

Temat 1.

1. Teza: Wybory moralne człowieka decydują o jego późniejszym życiu, o jego postawie wobec świata i wobec drugiego człowieka.
2. Lub teza: Złe wybory prowadzą człowieka do upadku a dobre wybory inspirują do rozwoju.
Odwołanie do fragmentu: Jacek myślał o zemście na Stolniku, dlatego w afekcie go zabił; został okrzyknięty zdrajcą, a Rosjanie uznali go za sprzymierzeńca; magnaci po konfederacji targowickiej proponowali Jackowi wysokie urzędy i pieniądze, jak mówi bohater: Szatan sugerował przyjęcie zaszczytów; Jacek wybrał jednak emigrację i walkę u boku Napoleona; odwołanie do całości tekstu: Wybór drogi życiowej Jacka spowodował udział w wojnach napoleońskich, wstąpienie do zakonu Bernardynów i pracę emisariusza; w ten sposób chciał odpokutować zbrodnię i zasłużyć na przebaczenie; konsekwencje złego wyboru: miano zdrajcy, samotne życie, pozostawnienie Tadeusza na wychowanie bratu, życie pod przybraniem księdza Robaka; dobry wybór Jacka i praca na rzecz Ojczyzny doprowadziła do rehabilitacji już po jego śmierci; przykład Hrabiego: przyłączenie się do szlachty i ucieczka do Księstwa Warszawskiego spowodowała, że dawny kosmopolita zmienił się w patrotę i żołnierza; wybrany tekst kultury na przykład: "Antygona" Sofoklesa, "Makbet" Szekspira, "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego, "Potop" Sienkiewicza, "Lalka" Prusa.


>>> TEMAT 2 na nastepnej stronie

12/25
Temat 2. Wariant 1...

Temat 2. Wariant 1
Teza: Podstawowa teza: Sztuka przynosi odpowiedź na pytanie o kondycję ludzką.
Analiza wskazanego fragmentu: Fragment powieści przedstawia stan emocjonalny Tomasza Judyma, na którym obraz Rybak zrobił duże wrażenie, wspomina on reakcję odbiorców obrazu w galerii (smutek, wzruszenie); Obraz sybolizuje zło, brzydotę świata, niesprawiedliwość społeczną, nędzę, niezwinione cierpnienie, krzywdę człowieka, a jednocześnie winę tych,którzy nie reagują na zło, a są jego świadkami (stąd płacz, smutek ludzi bogatych, ale nie reagujących na tę krzywdę). Obraz interpretowany jest też jako symbol ofiary Jezusa i idei miłosierdzia ewangelicznego; bohaterowie fragmentu powieści skłaniają Judyma do krytycznego wypowiedzenia się na temat obrazu; reakcje kobiet są różne (strach, wzruszenie, rumieniec na twarzy); odpowiedź na pytanie o kondycję ludzką może być pesymistyczna.

Wybrane teksty kultury: Można odwołać się do tej samej powieści, czyli, do rzeźby wenus z Milo, jako symbolu radości życia, klasycznych wartości, piękna, dobra, prawdy, symbolu świata salonów i ludzi bogatych - dla kontrastu z Rybakiem.

Pierwsza wersja dotyczy przedstawienia dzieł sztuki - na przykład obrazów i rzeźb:
Przykład: średniowieczne katedry symbolizujące wielkość Boga i małość człowieka, podporządkowanie się Bogu; renesansowe dzieła ukazujące piękno ciała, nagość, sceny obyczajowe jako potwierdzenie piękna świata; barokowe, martwe natury z przedmiotami codziennego użytku jako realizacja motywu marności ("Vanitas") - słaba kondycja człowieka, marność świata doczesnego. Romantyczne obrazy (morze, skały, ruiny, góry), jako moc natury, tajemniczość świata, którego człowiek jest częścią; sztuka impresjonistyczna i jej ulotność, chwilowość, jako wynik stanu duszy człowieka końca wieku XIX. Szutka ekspresjonistyczna wyrazem niepokojów człowieka przełomu wieków ( na przykład "Krzyk" Muncha). Twórczość Zdzisława Beksińskiego jako reakcja na zło świata. "Tłum" Magdaleny Abakanowicz (rozważania na temat kondycji człowieka XX wieku).

Wariant 2.
Teza: Podstawowa teza: Literatura jako jedna z dziedzin sztuki od zawsze odpowiadała na pytania dotyczące kondycji ludzkiej, pomagała zrozumieć decyzję człowieka i przekazywała wiedzę o nim.
Koncepcja sztuki dla sztuki i braku zaangażowania w sprawy społeczne, sztuka spełniająca wyłącznie cele estetyczne.
Wybrane utwory: "Dżuma" Albera Camusa (wybory moralne człowieka)
Opowiadania Tadeusza Borowskiego (człowiek zlagrowany, zredukowany)
"Inny świat" Grudzińskiego (człowiek złagrowany, a jednocześnie ukazanie heroizmu moralnego autora wśród przestępców).


>>>TEMAT 3 NA NASTĘPNEJ STRONIE

Pozostało jeszcze 13 zdjęć.

Polecamy

Szok! Koalicja wybranych z list PO i PiS będzie rządzić powiatem inowrocławskim

O TYM SIĘ MÓWI
Szok! Koalicja wybranych z list PO i PiS będzie rządzić powiatem inowrocławskim

Katastrofa! Znamy wyniki pierwszego półfinału Eurowizji

Katastrofa! Znamy wyniki pierwszego półfinału Eurowizji

Porażka Biało-Czerwonych w ostatnim meczu przed MŚ elity ZDJĘCIA KIBICÓW i MECZU

Porażka Biało-Czerwonych w ostatnim meczu przed MŚ elity ZDJĘCIA KIBICÓW i MECZU

Zobacz również

Nowości pokazane na wydarzeniu Apple w maju 2024. Ceny urządzeń zaskakują

Nowości pokazane na wydarzeniu Apple w maju 2024. Ceny urządzeń zaskakują

Żona Mauro zarobi milion na erotyce. Kontrakt przypieczętowała bezwstydnym zdjęciem

Żona Mauro zarobi milion na erotyce. Kontrakt przypieczętowała bezwstydnym zdjęciem