Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura 2014/2015: Maturzyści napiszą ja w grudniu. Kiedy im o tym powiedzą?

Anna Jarmuż
Maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach jeszcze nie wiedzą, że w grudniu czeka ich próbna matura. Mówią jednak, że nie stanowi to dla nich problemu
Maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach jeszcze nie wiedzą, że w grudniu czeka ich próbna matura. Mówią jednak, że nie stanowi to dla nich problemu Jan Masłowski
Do szkół wrócą próbne matury. Uczniowie przystąpią do egzaminów w grudniu. Taką informację podał Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jak na razie jednak ani uczniowie, ani dyrektorzy szkół nic na ten temat nie wiedzą.

- Słyszałem o tym, że w grudniu mają odbyć się próbne matury. Nie otrzymałem jednak żadnej oficjalnej informacji na ten temat - przyznaje Lechosław Rybka, dyrektor XX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Wiadomość o dodatkowym egzaminie zaskoczyła też maturzystów.

Zobacz też: Matura 2015 po nowemu. Sprawdź zmiany!

- Jeszcze nie dotarła do nas żadna informacja. Myślę jednak, że im szybciej zostanie przeprowadzona próbna matura, tym lepiej. Dzięki temu sprawdzimy swoją wiedzę i dowiemy się, co musimy jeszcze do maja poprawić - komentuje Jan Masłowski, maturzysta z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach.

Jak zapowiedział Marcin Smolik, 15 grudnia maturzyści zmierzą się z językiem polskim na poziomie podstawowym, a w kolejne dni z matematyką i językiem obcym. Próbna matura zakończy się 18 grudnia. Wtedy uczniowie napiszą egzamin z dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

- Sami organizujemy próbną maturę co roku, w styczniu. Dzięki temu uczniowie dowiadują się, jak ten egzamin wygląda - mówi Lechosław Rybka. - Termin grudniowy pokryje się jednak z zakończeniem semestru. Uczniowie będą wtedy zajęci poprawianiem ocen.

To, że termin grudniowy może być kłopotliwy przyznaje też Marek Grefling, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego.

- Może być trudno to zorganizować. Najważniejsze jest jednak dobro uczniów. Jeśli będzie trzeba przeprowadzić egzamin w grudniu, to oczywiście tak zrobimy - mówi Marek Grefling. - Nie wiemy czy teraz próbna matura będzie obowiązkowa. Wcześniej jednak i tak większość uczniów do niej podchodziła.
Po co to wszystko?

Deklaracja dyrektora CKE może wynikać z faktu, że w tym roku uczniowie przystąpią po raz pierwszy do nowej matury. Na#ustnym egzaminie z języka polskiego, nie będzie już prezentacji, ale wypowiedź ustna na wybrany temat. Od tego roku każdy maturzysta - oprócz egzaminu pisemnego z matematyki, języka polskiego i języka obcego musi podejść też do jednego przedmiotu dodatkowego, na poziomie rozszerzonym.

- Na języku polskim częściej nas przepytują, każą opowiadać o danym temacie. Dzięki temu wiemy co nas czeka na ustnej maturze. Myślę, że jestem dobrze przygotowany - mówi Jan Masłowski.

Nie wszyscy uczniowie mogą jednak powiedzieć to samo. Bywa, że nauczyciele dowiadują się z wypracowań że: Boryna był teściem żony syna Antka Hanki, a Soplicę z "Pana Tadeusza" można spotkać często w sklepie monopolowym. Na zeszłorocznej maturze, na której pojawiło się "Wesele" i "Potop" maturzyści pisali często, że Andrzej i Kmicic to dwie różne osoby, a dramat Wyspiańskiego tak naprawdę jest... powieścią.

Niekorzystne były też wyniki diagnozy przedmaturalnej z języka polskiego, przeprowadzonej przez Instytutu Badań Edukacyjnych. Próbny egzamin zorganizowano w czerwcu, w 50 wybranych losowo liceach. Co wynika z badania? Uczniowie nie potrafią znaleźć argumentów do postawionej wcześniej tezy. Mają problem ze streszczeniem tekstu, bo trudno im wybrać najważniejsze informacje. Ich słownictwo jest ubogie, nie wykracza często poza mowę potoczną. Młodzież robi też błędy - głównie stylistyczne, leksykalne i składniowe.

- Nie jestem zaskoczona - stwierdza Krystyna Łybacka, europosłanka SLD i była minister edukacji. - Jak uczniowie mają to wszystkie umieć, skoro w szkole - zamiast kreatywnego myślenia - uczy się ich jedynie rozwiązywania testów. To nie są umiejętności potrzebne w późniejszym życiu. Myślę, że po 15 latach od wprowadzenia reformy, należy zasiąść do edukacyjnego okrągłego stołu, zastanowić się, co z tego wyszło i wypracować właściwe rozwiązanie.

WSPÓŁPRACA: MARTA DANIELEWICZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski