Prezydent złoży przysięgę na kaligrafowaną konstytucję...

  Prezydent złoży przysięgę na kaligrafowaną konstytucję krakowskiej artystki [ZDJĘCIA]

  Monika Jagiełło

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Prezydent złoży przysięgę na kaligrafowaną konstytucję krakowskiej artystki [ZDJĘCIA]
  1/12
  przejdź do galerii
  Ewa Landowska, kaligrafka i muzyk z Krakowa jest autorką kaligrafowanej Konstytucji Rzeczpospolitej, na którą w sierpniu Andrzej Duda złoży prezydencką przysięgę.
  O takim zadaniu marzy wielu kaligrafów. Nieczęsto zdarza się przecież zlecenie na ręczne przepisanie najważniejszego aktu prawnego w kraju. Takie zadanie otrzymała krakowska kaligraf i muzyk Ewa Landowska. Propozycja trafiła do niej z Kancelarii Sejmu kilka miesięcy temu.

  – Nie wiem, w jaki sposób natrafiono na moje prace, mogę się jedynie domyślać. Spotkał mnie zaszczyt – mówi Landowska, która na co dzień prowadzi warsztaty i pokazy kaligrafii w Polsce i na świecie.
  W Krakowie można wziąć udział w jej kursach w Szkole Kaligrafii Fundacji Sztuka Kaligrafii, która współpracuje ze Szkołą Kaligrafii i Iluminacji Barbary Bodziony. Landowska jest również muzykiem. Właśnie pracuje nad drugą płytą solową.

  Przepisywanie tekstu trwało od początku marca do końca maja. Od początku wiadomo było, że pomysł na adaptację treści musi być oszczędny w formie i czytelny.

  – Krój litery narzuciła nie tylko specyfika, ale i treść dokumentu. W konstytucji wielokrotnie powtarzają się pewne słowa, jak „Rzeczpospolita”.To determinowało graficzną stronę tekstu – wyjaśnia krakowska kaligrafka. Zdecydowano się na „italikę”, czyli szesnastowieczny krój pisma pochodzący z Włoch.

  Jak przyznaje Landowska, najtrudniejsze były przygotowania oraz koniec prac. Poprawki były konieczne, co często zdarza się przy tak obszernych tekstach.

  – Kaligrafia to coś więcej, niż przepisywanie tekstu. Jestem też muzykiem, więc towarzyszące mi uczucie porównać mogę do tremy przed scenicznym występem – tłumaczy.

  Kaligrafowany dokument liczy tyle samo stron, co jego drukowana wersja czyli 83. Autorka pracy inspiracji szukała w Konstytucji 3 Maja.O ile jednak autorzy drugiej na świecie konstytucji spisywali dokument w wielkim pośpiechu, Landowska miała odpowiedni czas, żeby wykonać swoją pracę. Przyznaje jednak, że były to dla niej intensywne miesiące i od marca nie brała nowych zleceń. Pracowała prawie codziennie, starając się poświęcić dokumentowi po kilka godzin.

  Otym, kto będzie przysięgać na kaligrafowany dokument Landowska dowiedziała się, jak wszyscy, z końcem maja, kiedy praca była na finiszu. Dokument z końcem maja trafił do stolicy. Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na prezydenta 6 sierpnia.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skansen

  AI (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  powinien sam przepisać najlepiej kilka razy dla zapamiętania

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  konstytucja

  Kaligrafija (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Polskie pismo kaligraficzne jest piękne. Ja zaczynałem nauke jezyka Polskiego od pisania liter kaligrafia. Był nawet specjalny zeszyt z linijkami i pochyloscia. Wszyscy którzy uczyli się kaligrafii...rozwiń całość

  Polskie pismo kaligraficzne jest piękne. Ja zaczynałem nauke jezyka Polskiego od pisania liter kaligrafia. Był nawet specjalny zeszyt z linijkami i pochyloscia. Wszyscy którzy uczyli się kaligrafii pisza pięknie. Dzisiaj pisza jak chcą bo nauczyciele sami nie umieja pisać poprawnie-po Polsku pismem kaligrafcznymzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Bożego osiołka

  Po polsku, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  bo to jest przymiotnik, a nie nazwa kraju.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aż się zDZIWISZ!

  Stachu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Połapał się dr DUDA (prezydent elekt) jaką SZOPKE ODSTAWIA i odstawił BIBLIĘ!
  Podobną drogę obrał prezydent Kaczyński - jak zaczął olewać Kościół (m.inn. IN VITRO) to przestał być prezydentem.
  A...rozwiń całość

  Połapał się dr DUDA (prezydent elekt) jaką SZOPKE ODSTAWIA i odstawił BIBLIĘ!
  Podobną drogę obrał prezydent Kaczyński - jak zaczął olewać Kościół (m.inn. IN VITRO) to przestał być prezydentem.
  A co czeka elekta?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezydent elekt puszy się już jak paw

  Kluska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Miny takie przybiera, że strach się bać. Na pewno będzie za jak i przeciw wszystkiemu kontynuując dobrą, elektrycką, polską tradycję prezydencką. Wiele musi się zmienić, żeby nic się nie zmieniło.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Złoży przysięgę na konstytucję?

  hm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Chyba o zamiarze zmiany tej konstytucji, jak zapowiedział jego zwierzchnik.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo