Prezydent w liście do zgromadzonych w katedrze wawelskiej z okazji Narodowego Święta Pracy

Polskie Radio 24
Prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent RP Andrzej Duda fot. Adam Jankowski/Polska Press
Ludzka praca ma swoją wielką godność, nie jest ona tylko ekonomiczną koniecznością - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do zgromadzonych w katedrze wawelskiej z okazji Narodowego Święta Pracy.

Prezydent wyraził uznanie dla Sejmiku Województwa Małopolskiego za inicjatywę ustanowienia Narodowego Święta Pracy 1 maja. W liście odczytanym przez prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego, prezydent zwrócił uwagę, że z dawnej stolicy "wyrastają korzenie wielu naszych osiągnięć gospodarczych i cywilizacyjnych". Dodał, że praca jest jednym z najważniejszych sposobów ludzkiej samorealizacji i że cały dorobek ludzkości opiera się głównie na pracy. "Ludzka praca ma swoją wielką godność, nie jest ona tylko ekonomiczną koniecznością, bez wypełnienia której nie moglibyśmy zaspokoić życiowych potrzeb. Jest również, a może przede wszystkim, twórczością, doskonaleniem naszego świata, budowaniem społecznej więzi dla wspólnego dobra" - napisał prezydent.

Przypomniał słowa Jana Pawła II, że "praca stanowi podstawowy wymiar bytowania człowieka na ziemi". Jest naśladowaniem dzieła Boskiego Stwórcy. Andrzej Duda podkreślił, że tradycja Święta Pracy sięga w Polsce 1890 r. - wtedy 1 maja po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.

Rok później postulaty ekonomiczne stały się też wyrazem dążeń niepodległościowych. "Kolejne pokolenia ludzi pracy w naszym kraju marzyły i domagały się tego, aby godność ich trudu była doceniona, a dobrze zorganizowana i wynagradzana praca mogła dawać poczucie spełnienia" - napisał prezydent. Zwrócił uwagę, że komunizm "pozornie czcił wartość pracy, ale w istocie głosił walkę klas, burzył ład społeczny i czynił pracownika nieliczącym się trybikiem w totalitarnej machinie".

"Pamiętamy fasadowość pierwszomajowych pochodów, gdy na wyżynach trybun górowali reżimowi dygnitarze, a dołem maszerował lud pracujący, właściwy bohater tych uroczystości" - napisał Andrzej Duda. Zaznaczył, że Święto Pracy zostało zawłaszczone przez komunizm, a "przeciwwagą dla propagandowej farsy stały się przypadające na 1 maja katolickie obchody Święta Józefa Rzemieślnika. Prezydent zwrócił też uwagę, że Święto Pracy sąsiaduje ze świętem Konstytucji 3 Maja i że w tej zbieżności dat można odnaleźć znaczący symbol. Mówi on, że wielkim historycznym wydarzeniom, takim jak Konstytucja 3 Maja, zawsze towarzyszyła osnowa ofiarnej, cierpliwej, powszedniej pracy.

Zdaniem prezydenta ważne jest wspólnotowe przesłanie Święta Pracy. "Pracę każdy z nas wykonuje indywidualnie, ale niemal zawsze potrzebne jest współdziałanie, mądre i harmonijne połączenie wysiłków, aby powstał pożyteczny dla wszystkich efekt synergii" - napisał. Dodał, że "nawet najpoważniejsze dylematy, których nie szczędzi nam gospodarcza rzeczywistość XXI wieku, dadzą się uregulować w duchu dialogu, wzajemnego poszanowania, sprawiedliwości i odpowiedzialnego kompromisu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl