Prezydent Trzaskowski wycofał się. Teraz PO chce, by PiS...

  Prezydent Trzaskowski wycofał się. Teraz PO chce, by PiS podwyższyło bonifikaty na wykup mieszkań w całej Polsce

  Zdjęcie autora materiału

  Jakub Oworuszko

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prezydent Trzaskowski wycofał się. Teraz PO chce, by PiS podwyższyło bonifikaty na wykup mieszkań w całej Polsce

  ©fot. Szymon Starnawski/ Polska Press

  Zgodnie z decyzją stołecznych radnych bonifikaty na wykup nieruchomości leżących na gruntach samorządu powróciły do 98 proc., czyli wysokości uchwalonej przed wyborami samorządowymi. Wyższych opłat chciał prezydent Rafał Trzaskowski i radni Koalicji Obywatelskiej, którzy pod wpływem krytyki mieszkańców i PiS wycofali się ze swojego pomysłu. Teraz Platforma domaga się, by PiS podwyższyło bonifikaty również na gruntach Skarbu Państwa.
  Prezydent Trzaskowski wycofał się. Teraz PO chce, by PiS podwyższyło bonifikaty na wykup mieszkań w całej Polsce

  ©fot. Szymon Starnawski/ Polska Press

  - Usłyszeliśmy głos warszawiaków. Z tego wynika nasza decyzja, umiemy się wycofać. Osobiście umiem się wycofać i biorę tę odpowiedzialność absolutnie na swoje barki - mówił tuż przed głosowaniem nad uchwałą wprowadzającą 98-proc. bonifikatę prezydent Rafał Trzaskowski.

  Jak wyjaśniał, namawiał radnych Koalicji Obywatelskiej do obniżek bonifikat, ponieważ chciał, by wszyscy mieszkańcy byli traktowani po równo - zarówno właściciele nieruchomości na gruntach miejskich jak i państwowych.
  - Mamy w Warszawie ponad 300 tys. nieruchomości, które są położone na gruntach miejskich i ponad 80 tys., które są położone na gruntach Skarbu Państwa. Mamy nawet takie kamienice na Żurawiej czy na Kruczej, gdzie jedna kamienica w połowie jest położona na gruntach miejskich, w połowie na gruntach Skarbu Państwa. I ta nierówność, która była podstawą nasze decyzji sprzed tygodnia, będzie doprowadzała do tego, że sąsiedzi z jednej kamienicy będą zupełnie inaczej traktowani - podsumował Trzaskowski.

  W związku z tym Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy, która wprowadza 98-procentową zniżkę na wszystkie przekształcenie nieruchomości. - Liczymy, że natychmiast po Nowym Roku będzie nadany numer druku tej ustawie, żeby mogła być procedowana na pierwszym posiedzeniu Sejmu w przyszłym roku - zaznaczył Sławomir Neumann, szef klubu Platformy.

  Niewykluczone, że PiS podwyższy bonifikaty. Sygnalizował to premier. - Wkrótce przedstawimy propozycję - zapowiedział Mateusz Morawiecki. w środę. Zgodnie z ustawą w przyszłym roku ma obowiązywać 60-proc. zniżka na przekształcenie nieruchomości leżących na gruntach państwa.

  Przypomnijmy: w połowie października na wniosek PiS rada miasta jednogłośnie przegłosowała 98-proc. bonifikaty. Radni PO żałowali swojej decyzji. „Była nieprzemyślana” - mówili.

  Jak wyliczał niedawno wiceprezydent Paweł Rabiej, przy 98-proc. bonifikacie utrata przychodów Warszawy jest szacowana w stosunku do zerowej bonifikaty, na poziomie 3,5 mld zł, a w stosunku do 60-proc. bonifikaty - na poziomie około 1,8 mld zł. Teraz zapewnia, że miasto poradzi sobie bez tych pieniędzy.

  Nadzwyczajne posiedzenie rady miasta Warszawy miało bardzo burzliwy charakter i przypominało obrady Sejmu. Politycy PiS mogli poczuć się jak opozycja w Sejmie. Przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska (PO) nie chciała dopuścić do głosu radnych opozycji (PiS). Ci na kilka minut zablokowali mównicę. Po krótkiej przerwie przewodnicząca jednak zezwoliła na wystąpienia polityków PiS. Uchwałę przywracająca 98-proc. bonifikaty uchwalono jednogłośnie.

  - To dobra wiadomość dla mieszkańców - ocenił w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press radny PiS Sebastian Kaleta. - Platforma pokazała, że jest partią, która nie reprezentuje sobą jakiejkolwiek wiarygodności, ponieważ wszystko to, co obiecają bądź podarują wyborcom, może zostać każdego dnia odebrane bez słowa uzasadnienia - przekonuje Kaleta i przypomina, że posłowie PO, mimo że ostatecznie głosowali za wprowadzeniem bonifikat, byli im przeciwni w trakcie sejmowych dyskusji.

  Radni PiS podkreślili też, że Trzaskowski był już dwukrotnie nieobecny na sesji rady miasta, dlatego przyszli na obrady z kartonowym sobowtórem prezydenta. - Będziemy go zabierać na kolejne sesje - zapowiedzieli.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TO jest szczyt demagogii godny ś.p. Samoobrony !! NIE głosujcie na popuslistów z PO - PO CO?

  Leszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Troche historii, Jeszcze bodajże AWS wprowadziła przepisy u przekształceniu Użytwkoania wieczystego we własność bez rekompensaty dla gmin. TK co najmniej dwukrotnie ( w 2000 r. i w 2015 r. - w...rozwiń całość

  Troche historii, Jeszcze bodajże AWS wprowadziła przepisy u przekształceniu Użytwkoania wieczystego we własność bez rekompensaty dla gmin. TK co najmniej dwukrotnie ( w 2000 r. i w 2015 r. - w pełnym skłądzie 15 sędziów, Sygn. K. 8/98 ) uznawał, że przepisy te są niekonstytucyjne, skoro pozbawiają GMINY praw majątkowych !!!
  Dlatego teraz, aby uniknąć zarzutu o niekonstytucyjności, przewidziano, że GMINY dostaną rekompensatę, której wysokość zależy od tego, kiedy ludzie uiszczą opłatę, z tym że SAMA GMINA może podwyższyć bonifikatę ustawową. NIe można domagać się JKA CHCE PO , aby SEJM zwiększył rekompensatę do 100 % bo to może byc antykonstytucyjne i TK uwali całą ustawę!!! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komuna wraca.

  niepatriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Okazuje się, że 60% to za mało, dla władzy można rozdać wszystko za darmo. Ale to już znamy. Komuna latami "dawała" wszystko za darmo. "Dawała" wykształcenie, mieszkania, talony na samochody,...rozwiń całość

  Okazuje się, że 60% to za mało, dla władzy można rozdać wszystko za darmo. Ale to już znamy. Komuna latami "dawała" wszystko za darmo. "Dawała" wykształcenie, mieszkania, talony na samochody, przydziały na mieszkanie. Na końcu okazało się, że za wszystko trzeba było zapłacić. A najwięcej zapłacili ci co najmniej dostali.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to może zwrócić kasę wszystkim co wcześniej wykupili mieszkania po prawie rynkowych cenach ?

  jak można zabrać prawa nabyte do emerytur to i to można. jak sprawiedliwie to dla wszystkich (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Kiedy solidarni oddadzą zagrabiony suwerenowi majątek bandycką transformacją ? Kiedy suweren się obudzi i upomni o swój majątek a jest o co. Za te po 100 milionów, co zamiast do niego trafiły do...rozwiń całość

  Kiedy solidarni oddadzą zagrabiony suwerenowi majątek bandycką transformacją ? Kiedy suweren się obudzi i upomni o swój majątek a jest o co. Za te po 100 milionów, co zamiast do niego trafiły do kluczyków, można wybudować trzy 10 piętrowe apartamentowce średniej klasy. Można kupić 300 standardowych Tesli . A tak suweren ma kupę kamieni a kluczyki wille, pałace, zamki i miliardowe fortuny. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo