Prezydent Niemiec z wizytą w Polsce. Steinmeier spotyka się z prezydentem Dudą

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Frank-Walter Steinmeier i Andrzej Duda
Frank-Walter Steinmeier i Andrzej Duda Fot. KPRP
Prezydent Andrzej Duda spotyka się we wtorek z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. To okazja do konsultacji na temat sytuacji na Ukrainie. Po spotkaniu Prezydent Duda uda się do Rzeszowa na spotkanie z przywódcami Litwy, Łotwy i Estonii - przekazał szef BPM Jakub Kumoch.

Niemiecka Para Prezydencka – Frank-Walter Steinmeier wraz z Pierwszą Damą Elke Buedenbender – we wtorek składają wizytę w Polsce. W południe w Belwederze zostali oni powitani przez polską Parę Prezydencką i udali się na rozmowy.

Jako pierwsza zaplanowana jest rozmowa Par Prezydenckich, następnie rozmowa "w cztery oczy" Prezydentów Polski i Niemiec oraz rozmowy plenarne pod ich przewodnictwem. Następnie, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier spotkają się z przedstawicielami mediów.

– Spotkanie Prezydentów Polski i Niemiec to przede wszystkim okazja do konsultacji na temat sytuacji na Ukrainie oraz sytuacji ukraińskich uchodźców w Polsce – przekazał Jakub Kumoch. Szef Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił, że wizyta Prezydenta Niemiec – pierwsza od czasu jego reelekcji w lutym b.r. – "to ładny gest wobec Polski, sąsiada i największego partnera handlowego Niemiec oraz wobec Prezydenta Dudy, z którym łączą go osobiste, przyjacielskie stosunki".

Kumoch przekazał, że po zakończeniu spotkania z Prezydentem Steinmeierem Andrzej Duda uda się do Rzeszowa na szczyt z Prezydentami grupy B3 – Litwy, Łotwy i Estonii: Gitanasem Nausėdą, Egilsem Levitsem oraz Alarem Karisem. – Spotkania tej grupy są bardzo częste, ponieważ kraje te stanowią zwartą grupę przyjaciół Ukrainy w ramach Unii Europejskiej i NATO. Ostatnio Prezydenci widzieli się w Brukseli, niewykluczone są kolejne spotkania – podkreślił prezydencki minister.

Nowy rozdział w stosunkach polsko-niemieckich?

Jak zauważa Deutsche Welle, niemieckie stanowisko wobec pomocy zbrojnej dla Ukrainy, a także dotychczasowa polityka wobec Rosji naszego zachodniego sąsiada, są powszechnie krytykowane przez polskie władze. Steinmeier był w przeszłości wielkim zwolennikiem prorosyjskiej polityki Berlina, negocjował m.in. projekt Nord Stream, i nie brał pod uwagę ostrzeżeń w tej sprawie płynących z polskiej strony.

"Steinmeier bronił kontrowersyjnego projektu gazowego mimo wszystkich zastrzeżeń ze strony Europy Wschodniej - nie tylko jako minister spraw zagranicznych, ale także później jako prezydent" - zauważa Deutsche Welle.

Teraz Kancelaria Prezydenta RFN zapewnia, że Niemcy stoją "razem z Polską po stronie Ukrainy". W otoczeniu Steinmeiera słychać również głosy, że sytuacja na Ukrainie może odmienić stosunki polsko-niemieckie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl