Prezydent Duda z wizytą u Zełenskiego w Kijowie. O czym będą rozmawiać?

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Prezydent Duda wraz z prezydentem Zełenskim będą uczestniczyć w zdalnych obradach tzw. Platformy Krymskiej
Prezydent Duda wraz z prezydentem Zełenskim będą uczestniczyć w zdalnych obradach tzw. Platformy Krymskiej Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
– Prezydent Andrzej Duda przybył do Kijowa na zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – poinformował szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. – Prezydenci mają rozmawiać na temat wsparcia Ukrainy pod względem militarnym, gospodarczym, humanitarnym i politycznym – wskazał.

– Prezydent Andrzej Duda właśnie przybył do Kijowa. Udał się tam na zaproszenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jego wizyta obejmuje spotkanie z panem prezydentem, rozmowy na temat wsparcia Ukrainy w sensie militarnym, w sensie dostaw sprzętu, potrzebnego temu krajowi do obrony przed agresją rosyjską, w sensie gospodarczym i w sensie humanitarnym i politycznym – powiedział Szrot podczas porannego briefingu w Warszawie.

Prezydencki minister zaznaczył, że następnie prezydent Duda wraz z prezydentem Zełenskim będą uczestniczyć w zdalnych obradach tzw. Platformy Krymskiej.

– Ta platforma, przypominam, dotyczy formatu, w którym demokratyczne kraje świata popierają Ukrainę w zachowaniu jej integralności terytorialnej i uznanych przez społeczność międzynarodową granic – powiedział Szrot.

Szrot: Każda wizyta prezydenta Polski na Ukrainie podczas trwającej wojny ma znaczenie symboliczne

Minister podkreślił, że obaj przywódcy będą rozmawiać m.in. na temat opracowywanego traktatu polsko-ukraińskiego. Dodał, że prezydenci będą też dyskutować o całokształcie relacji polsko–ukraińskich.

"Panowie prezydenci z pewnością będą rozmawiać o tym, jakiej jeszcze pomocy Polska może udzielić, ale także jakiej pomocy Polska może udzielić politycznie, aby przekonać inne kraje, żeby tej pomocy udzielały i ją kontynuowały (...) Prezydentowi zależy na zdecydowanych krokach restrykcyjnych, które byłyby wymierzone w Federację Rosyjską, które by również pozwoliły zrozumieć obywatelom, jak poważnej agresji dopuścił się ten kraj. Prezydent jest też przekonany, że wszystkie kraje Zachodu, UE, NATO powinny występować solidarnie i w tym kierunku będzie zmierzał" – zaznaczył Szrot.

Dopytywany odparł, że każda wizyta prezydenta Polski na Ukrainie podczas trwającej wojny ma znaczenie symboliczne. "Takie również znaczenie będzie miała ta wizyta" – dodał.

Kancelaria prezydenta nie poinformowała o programie, miejscu i czasie trwania wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie, uzasadniając to względami bezpieczeństwa.

Czym jest Platforma Krymska?

Rozpoczynający się we wtorek szczyt Platformy Krymskiej to już drugie takie spotkanie na szczeblu prezydentów i premierów, którego zadaniem jest omówienie wszystkich aspektów powrotu okupowanego przez Rosję Krymu do Ukrainy – powiedział PAP wiceszef biura (administracji) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ihor Żowkwa.

„Okupacja Krymu (rozpoczęta) w 2014 roku i brak odpowiedzi na nią ze strony wspólnoty międzynarodowej doprowadziła jedynie do wzrostu agresywnych ambicji Federacji Rosyjskiej” – wyjaśnił Żowkwa, mówiąc o celach spotkania, które odbędzie się w warunkach toczącej się wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

Jednodniowy szczyt Platformy rozpocznie się w Kijowie we wtorek po południu. Większość przywódców państw, premierów i szefów organizacji międzynarodowych ze względów bezpieczeństwa wystąpi na nim w formacie online.

Kontrofensywa na Krymie to ostrzeżenie dla Rosji [WIDEO]

od 16 lat

Żowkwa wskazał, że prezydent Zełenski zwołał kolejny szczyt Platformy Krymskiej, by sprawa wyzwolenia półwyspu stale pozostawała w zasięgu uwagi polityków na całym świecie.

„Ze zrozumiałych względów nie mogę ujawnić listy uczestników, mogę jednak powiedzieć, że w tym roku na szczycie będzie prawie trzykrotnie więcej przywódców na szczeblu prezydentów i premierów niż w poprzednim. W ubiegłym roku w obradach uczestniczyło 16 prezydentów i szefów rządów” – przypomniał.

Zastępca szefa biura Zełenskiego wyraził oczekiwanie, że wszyscy uczestnicy szczytu przyłączą się do jego deklaracji końcowej.

źródło: PAP

mac

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl