Prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. lex Czarnek. Wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski wyjaśnia, czym obecny projekt różni się od poprzedniego

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki pytany przez i.pl o to dlaczego odrzucone przez sejmową komisję wyjaśnił, że „poprawki opozycji tak naprawdę zlikwidowałyby wszystkie zapisy dotyczące kuratorów oświaty”
Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki pytany przez i.pl o to dlaczego odrzucone przez sejmową komisję wyjaśnił, że „poprawki opozycji tak naprawdę zlikwidowałyby wszystkie zapisy dotyczące kuratorów oświaty” Adam Jankowski / Polska Press
W marcu prezydent Andrzej Duda poinformował o zawetowaniu poprzedniej noweli ustawy Prawo oświatowe przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Projekt wrócił jednak do Sejmu w zmienionej formie. – Warto zwrócić uwagę, że poselski projekt nowelizujący Prawo oświatowe uwzględnił przynajmniej trzy ważne elementy zgłoszone przez pana prezydenta – mówi i.pl wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Tzw. Lex Czarnek 2.0

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła w piątek poprawkę Prawa i Sprawiedliwości do projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Poprawka przewiduje, że decydująca opinia kuratora oświaty nie będzie wymagana w przypadku zajęć, które będzie organizował i prowadził w szkołach Polski Czerwony Krzyż.

Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży odrzuciła na piątkowym posiedzeniu wszystkie poprawki opozycji – łącznie było ich ponad 20.

Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki pytany przez i.pl o to dlaczego odrzucone przez sejmową komisję wyjaśnił, że „poprawki opozycji tak naprawdę zlikwidowałyby wszystkie zapisy dotyczące kuratorów oświaty”. – Dodatkowo, część z nich była po prostu absurdalna i wykraczała poza założenia ustawy. Nie mogliśmy się zgodzić na poprawki, które wypaczały ideę projektu bądź uniemożliwiały wejście w życie ustawy – wyjaśnił.

Dariusz Piontkowski: Projekt uwzględnił przynajmniej trzy ważne elementy zgłoszone przez prezydenta

W marcu prezydent Andrzej Duda poinformował o zawetowaniu poprzedniej noweli ustawy Prawo oświatowe, przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Andrzej Duda tłumaczył, że ustawa wzbudzała duże kontrowersje, a w ówczesnej sytuacji na scenie politycznej potrzebna była jedność, zgoda i skupienie się na sprawach bezpieczeństwa Polski.

Wiceminister Piontkowski pytany przez i.pl czy Ministerstwo Edukacji i Nauki liczy na to, że tym razem ustawa zostanie podpisana przez prezydenta, odpowiedział, że „to już jest kompetencja i decyzja pana prezydenta”.

– Warto jednak zwrócić uwagę, że poselski projekt nowelizujący Prawo oświatowe uwzględnił przynajmniej trzy ważne elementy zgłoszone przez pana prezydenta. Po pierwsze, według tego projektu ustawy – kurator nie może samodzielnie odwołać dyrektora szkoły, nawet jeżeli wyda ostateczne zalecenie. Musi zwrócić się w tej sprawie do organu prowadzącego. To było ważna kwestia dla pana prezydenta. Po drugie – w przepisach dotyczących organizacji pozarządowych istotnie wzmocniono rolę rodziców, a więc rozwiązania poszły w kierunku, który w swoim projekcie zgłaszał pan prezydent. Co prawda technicznie rozwiązania są nieco inne, gdyż pan prezydent proponował głosowanie rodziców, a w tym projekcie ustawy są konsultacje, które musi przeprowadzić rada rodziców lub rada szkoły z rodzicami, ale to oznacza podobny kierunek. Elementem różniącym jest w tej sprawie rola kuratora, który według projektu poselskiego ma sprawdzać czy oferta zajęć oferowana przez organizacje pozarządowe jest zgodne z prawem, w tym chociażby to, czy proponowane zajęcia są odpowiednie do wieku dzieci, do których są kierowane. Nie widzę w tym niczego złego, bo taka jest rola kuratora, aby sprawdzał czy szkoła działa zgodnie z prawem. Po trzecie – pan prezydent miał pewne wątpliwości do przekazywania danych z systemu informacji oświatowej do ZUS. Tego elementu w projekcie ustawy poselskiej również nie ma – wyjaśnił Dariusz Piontkowski.

TD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl