Prezydent Andrzej Duda wręczy liczne nominacje generalskie. Szef BBN Paweł Soloch: To był rok pełen wyzwań dla wojska

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
W Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podziękuje żołnierzom za zaangażowanie
W Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podziękuje żołnierzom za zaangażowanie Fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press
W Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podziękuje żołnierzom za zaangażowanie, m.in. wręczając im nominacje generalskie. - Miniony rok był pełen wyzwań, prezydent pozostawał w ciągłym kontakcie z dowódcami – podkreślał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

– Podczas dzisiejszego Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda będzie chciał podziękować oraz oddać szacunek siłom zbrojnym za ostatni rok bezprecedensowego zaangażowania – powiedział Soloch PAP. – Oczywiście święto obchodzimy też myśląc o wspieraniu walczącej Ukrainy, co znajdzie odbicie w wystąpieniach prezydenta" – dodał.

To był trudny rok dla wojska

Szef prezydenckiego BBN zaznaczył, że "ostatnie 12 miesięcy było pełne wyzwań dla wojska". – Dokładnie rok temu prezydent wydawał postanowienie o wsparciu naszych sojuszników w ewakuacji cywilów z Afganistanu. Chwilę potem mieliśmy do czynienia z eskalacją napięcia na granicy z Białorusią i finalnie zaangażowaniem kilkunastu tysięcy żołnierzy w operacji ochrony granicy. Odbywało się to w cieniu rosyjskich ćwiczeń Zapad-21, po raz pierwszy na taką skalę mających miejsce tuż przy naszych granicach. Kolejne miesiące to już otwarcie narastające zagrożenie ze strony Rosji i brutalna agresja na Ukrainę – wyliczał.

Według Solocha "wszystkie te kryzysy sprawdzały siły zbrojne w realnych warunkach", a "w tym czasie prezydent Andrzej Duda był praktycznie w ciągłym kontakcie z dowódcami wojskowymi". Minister przypomniał, że w BBN odbyło się około 40 narad koordynacyjnych z udziałem prezydenta, przedstawicieli rządu, wojska i innych służb. – Prezydent złożył około 20 wizyt roboczych w wojsku, także na granicy, przesmyku suwalskim, czy w kontyngentach. Konsultował się też z opozycją w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego – powiedział.

Wzmocnienie armii

– Rola, jaką od roku odgrywają siły zbrojne, znalazła też odzwierciedlenie w objęciu przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka funkcji wicepremiera – zauważył.

– Był to też dla sił zbrojnych rok, w którym podjęliśmy pierwszy raz na taką skalę decyzję o wzmocnieniu armii – zwiększeniu jej finansowania, zwiększeniu liczebnym oraz przyspieszeniu modernizacji. To były założenia podpisanej przez prezydenta ustawy o obronie ojczyzny. Decyzję o zakupach uzbrojenia były efektem pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa w Europie, ale też przekazania przez wojsko znacznych ilości uzbrojenia ukraińskim siłom zbrojnym – powiedział.

– O wnioskach, jakie wojsko musi wyciągnąć z tych kryzysów, prezydent mówił w czerwcu podczas pierwszej od trzech lat odprawy kadry MON i sił zbrojnych – przypomniał Soloch. W ostatnich latach doroczne odprawy nie odbyły się z powodu pandemii. – Wnioski dotyczyły zacieśnienia współpracy z innymi służbami i strukturami państwa, ale też szeroko rozumianej doktryny prowadzenia działań mającej bezwzględnie chronić obywateli potencjalnie najbardziej zagrożone tereny – dodał.

– Ten rok to też zwiększenie zaangażowania Wojska Polskiego w działania w ramach NATO i starania prezydenta o wzmocnienie sojuszniczego bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, co znalazło odbicie w decyzjach ze szczytu w Madrycie – zaznaczył Soloch.

Awanse generalskie

Nawiązał także do awansów generalskich dokonywanych przez prezydenta z okazji wojskowego święta. – Częścią wzmacniania sił zbrojnych są liczne nominacje generalskie, jakie prezydent dziś wręczy. Awansowani zostaną zarówno oficerowie z linii, jak i sztabów, w tym odpowiedzialni za współdziałanie z sojusznikami – powiedział.

Przed Świętem WP prezydent podpisał 11 nominacji na stopnie generalskie, w tym osiem na pierwszy generalski stopień. Dwóch oficerów prezydent awansował do stopnia generała broni. Jednym z nich jest prof. Grzegorz Gielerak. – Awans dla generała Gieleraka, szefa Wojskowego Instytutu Medycznego, to nie tylko uznanie dla jego wielkiej pracy w czasie pandemii, ale przede wszystkim proces wzmacniania systemu medycyny wojskowej i szpitalnictwa jako ważnego elementu odporności państwa w czasie kryzysów i wojny – powiedział Soloch.

Za symbol zacieśniania wojskowej współpracy polsko-amerykańskiej uznał "fakt, że wśród odznaczonych dziś przez prezydenta znajdzie się generał dywizji Richard Neely, dowódca Gwardii Narodowej Stanu Illinois, która od lat współdziała z Wojskiem Polskim, m.in. w rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej".

lena

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl