Prezydent Andrzej Duda do powstańców warszawskich: Wasza służba dla Rzeczypospolitej trwa

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Prezydent Andrzej Duda: Chcę dziś podziękować powstańcom warszawskim za to, że są.
Prezydent Andrzej Duda: Chcę dziś podziękować powstańcom warszawskim za to, że są. Fot. Twitter@prezydentpl
Jesteście wielkim świadectwem postawy, jaką człowiek, obywatel powinien mieć wobec swojej ojczyzny i swoich rodaków – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z powstańcami w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Od spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z powstańcami warszawskimi w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w sobotę obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe.

Przed spotkaniem z powstańcami prezydent Duda złożył wiązankę przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Dziedzińcu Głównym Muzeum.

"Jesteście świadectwem postawy, jaką człowiek powinien mieć wobec ojczyzny"

– Bardzo dziękuję za to kolejne zaproszenie tutaj, w to niezwykle ważne dla Polski, ale także dla mnie osobiście, miejsce – zaczął swoje wystąpienie w Parku Wolności Andrzej Duda. Prezydent zwracał uwagę na to, jak wielka jest wartość czynu powstańczego, pamięci o Powstaniu Warszawskim i powstańcach warszawskich, ale przede wszystkim, jak niezwykła, państwowotwórcza jest wartość tego czynu zbrojnego, tej pamięci, tej obecności dla Rzeczypospolitej.

– Chcę dziś podziękować powstańcom warszawskim za to, że są. Ta służba dla Rzeczypospolitej trwa tutaj, w tym momencie. Przez państwa obecność ta służba dla Rzeczypospolitej jest realizowana, dlatego, że państwo służycie dzisiaj Rzeczypospolitej samym tym, że jesteście – mówił Andrzej Duda i dodawał: "Bo jesteście wielkim świadectwem postawy, jaką człowiek, obywatel powinien mieć dla swojej ojczyzny, wobec swojej ojczyzny i swoich rodaków".

– Każda forma służby w Powstaniu Warszawskim była nieoceniona i była jednakowo ważna. Ta walka z karabinem w dłoni na linii, przenoszenie meldunków, poczty powstańczej, służba w szpitalu. Każda forma była służbą dla Rzeczypospolitej – mówił dalej prezydent.

"Pomnik i hołd dla pokolenia"

Zwracając się do powstańców powiedział: "Dzięki waszej obecności to utrwalanie pamięci i budowanie postaw jest możliwe w sposób zupełnie niezwykły, przede wszystkim w tym miejscu". – W miejscu, które jest pomnikiem, jak kiedyś w czasie uroczystości otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego w 2004 r. powiedział ówczesny prezydent Warszawy, późniejszy prezydent RP prof. Lech Kaczyński, to jest pomnik i hołd dla powstańców warszawskich, dla tych którzy przeżyli, polegli, dla tych którzy polegli, dla tych 11 tysięcy utrwalonych tutaj, na tej ścianie, ale także dla całego pokolenia – mówił prezydent.

Wskazał, że "to jest pomnik pokolenia". – Pokolenia, które w naszej literaturze zostało nazwane Pokoleniem Kolumbów, pokolenia, które skrwawiło się walcząc o wolną Ojczyznę – dodał.

"Potrafimy się zorganizować i być razem"

Andrzej Duda zwracał uwagę również na to, jak postawa powstańców wpłynęła na kolejne pokolenia. – Państwa postawa niezłomnej woli walki za Polskę (...) nauczyła tego, że my, Polacy, potrafimy się zorganizować i być razem. Dzięki takiej postawie mogła powstać "Solidarność", której przecież nie stworzyła żadna władza, a która była ruchem oddolnym – mówił.

– Ale dziś ten sposób myślenia przekłada się na obecne czasy. Mówię o postawie, którą przyjęliśmy jako społeczeństwo wobec wojny na Ukrainie. Postawę oddolnego, indywidualnego ruchu pomocy drugiemu człowiekowi – podkreślał prezydent. Głowa państwa wspomniała również, że choć Polska została w czasie II wojny światowej opuszczona przez swoich sojuszników, to dziś nie zostawiła Ukrainy samej, ale pomagała i pomaga, często ponad własne siły i możliwości. Jak tłumaczył Duda, nie oblicza się tego w kategoriach opłacalności.

– Wierzę głęboko w to, że Rzeczpospolita poprzez wszystkie kolejne pokolenia nigdy nie zapomni o Powstaniu Warszawskim – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

78 lat od powstańczego zrywu

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

PAP, PolskaTimes.pl

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl