Prezydencki wieczór w Malborku i wielka rekonstrukcja

Redakcja
Prezydenci Litwy, Rumunii i Mołdawii przylecą w czwartek do Polski, by wziąć udział w państwowych obchodach 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Nasz kraj podczas uroczystości będzie reprezentował prezydent elekt Bronisław Komorowski.

Prezydenci będą w Malborku świętować w piątek, natomiast inscenizację bitwy zaplanowano na sobotę

Głowy europejskich państw udadzą się najpierw na pola grunwaldzkie. Oficjalne uroczystości w ramach Roku Grunwaldzkiego rozpoczną się o godz. 14, potrwają około półtorej godziny. Potem prezydenci wsiądą w śmigłowce i przylecą na podmalborskie lotnisko wojskowe. W Malborku spędzą późne popołudnie i wieczór. Zjedzą kolację w pokrzyżackiej warowni oraz obejrzą nocny spektakl plenerowy "Banderia 1410". W uroczystościach będzie też uczestniczył Bruno Plater, wielki mistrz zakonu krzyżackiego. Pobyt prezydentów i pozostałych VIP-ów na Pomorzu będzie relacjonowało 120 dziennikarzy polskich i zagranicznych mediów.

Jeszcze kilka tygodni temu urząd miasta poinformował, że do Malborka przybędzie ośmiu prezydentów. Okazuje się jednak, że liczba szefów państw będzie ostatecznie dwukrotnie mniejsza.

Głowy państw oraz delegacje zagranicznych rządów przylecą do Malborka ok. godz. 17. Z lotniska wojskowego zostaną przewiezieni do centrum miasta, na zamek. Brama zamknie się za nimi na kilka godzin. W warowni w planach jest krótki spacer. W tym czasie do miasta powinny dojechać spod pól grunwaldzkich inne delegacje i osoby towarzyszące prezydentom.

Na godzinę 19 zaplanowana jest kolacja na zamku średnim. Najpierw w Wielkim Refektarzu odbędzie się aperitif, a następnie posiłek w Pałacu Wielkich Mistrzów. Za przygotowanie posiłku odpowiada elbląska firma gastronomiczna Celebra. Jej właściciel nie mógł zdradzić wczoraj szczegółowego menu. - Kolację przygotowujemy dla sześćdziesięciu osób. Podamy między innymi dziczyznę. Do potraw wykorzystamy naturalne surowce. Posiłek będzie przygotowany w sposób tradycyjny - mówi Lesław Wyszyński, właściciel Celebry.

Po kolacji prezydenci i zagraniczne delegacje udadzą się na wały von Plauena przy zamku, gdzie zasiądą na specjalnej widowni i obejrzą spektakl słowno-muzyczny "Banderia 1410" nawiązujący do dzieła Jana Długosza "Banderia Prutenorum" (XV-wieczny rękopis zawierający opis i ilustracje 56 chorągwi krzyżackich). W spektaklu wystąpią znani polscy artyści. Początek o godz. 21.

- To będzie widowisko opowiadające o chorągwiach, które brały udział w bitwie pod Grunwaldem, w kontekście wartości, które reprezentowały - wyjaśnia Roman Kołakowski, scenarzysta i reżyser "Banderii 1410". - Obie strony powoływały się na te same wartości, ale nie potrafiły dojść do porozumienia, co jest tak bardzo współczesne. W orkiestrze znajduje się współczesne instrumentarium, ale też fidele, szałamaje, dudy, a więc obecne będzie brzmienie epoki. Będą się też przewijały różne języki. Polski i niemiecki, co jest oczywiste, ale także litewski, łacina, mołdawski, ormiański, staroruski i tatarski, co tylko ukaże, jak wspólne jest nasze dziedzictwo.
W spektaklu wystąpią m.in. Jolanta Fraszyńska, Małgorzata Kożuchowska, Emilian Kamiński, Robert Gonera, Mirosław Baka, Tomasz Stockinger. Będzie im statystować 60 osób z bractw rycerskich z Polski i Czech.

Na żywo godzinny spektakl obejrzy 2600 osób, które pobrały specjalne, bezpłatne identyfikatory. Na widownię będzie można wchodzić od godziny 19. Retransmisję z tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego przeprowadzi TVP 1 dziś o godz. 22.25. Przed miłośnikami średniowiecznej historii cztery kolejne dni, podczas których nie zabraknie ciekawych warsztatów, zabaw, turniejów i pokazów rycerskich.

Głównym punktem dzisiejszego, czwartkowego dnia Grunwaldu 2010 będą "Grunwaldzkie wici". Na bitewne pole przybędą wraz z konnymi chorągwiami król Polski Władysław Jagiełło, Wielki Książę Litewski Witold oraz Ulryk von Jungingen, wielki mistrz krzyżacki. Nastąpi prezentacja uczestników i wręczenie glejtów.

Wcześniej, o godz. 11, rozpocznie się turniej gier planszowych oraz Turniej Bojowy Martina. O godz. 17 odbędzie się msza święta w rycie trydenckim w oprawie średniowiecznej. Dwie godziny później zaplanowano V Grunwaldzki Turniej Konny. A podczas niego odbędą się gonitwy sprawnościowe, walki bezpośrednie na maczugi i na kopie.

W piątek w godzinach 10-12 odbędą się próby konne i Grunwaldzki Turniej Pocztów Rycerskich. O godzinie 14 rozpocznie się msza święta w rycie trydenckim w oprawie średniowiecznej, a godzinę później finał Turnieju Bojowego Martina. Na godzinę 17 zaplanowano próbę przed inscenizacją bitwy. Wieczorem odbędzie się wieczór muzyki dawnej.

Inscenizacja średniowiecznej bitwy pod Grunwaldem rozpocznie się w sobotę o godzinie 14. Poprzedzi ją msza de divisione apostolorum (godz. 10), Apel Grunwaldzki (11.30) oraz zbiórka i wyjście na pole (godz. 13).

W sobotę nie zabraknie też innych atrakcji jak: warsztaty i turniej fechtunku (godz. 15), odbędzie się Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej "Grundial 2010" (godz. 17), V Festival "Flames of the night" (godz. 21.30), wspólny pokaz uczestników warsztatów sztuk kuglarskich (godz. 22.45) oraz pokaz pirotechniczny (godz. 23).

Imprezę Grunwald 2010 zakończy w niedzielę msza św. trydencka w oprawie średniowiecznej (godz. 10).

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie