Prezesi IKEA, Agata Meble i Jysk apelują o ponowne otwarcie sklepów meblowych. "Branża meblarska jest sektorem strategicznym" - piszą

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska

Wideo

Zobacz galerię (12 zdjęć)
Duże sklepy meblowe w całej Polsce, decyzją rządu, od 7 listopada 2020 są nieczynne. Rozmowy między przedstawicielami tych sklepów a stroną rządową, prowadzone od 9 listopada, nic nie dały. Dlatego szefowie trzech największych sieci handlowych branży meblarskiej: AGATA Meble, IKEA Retail Polska oraz JYSK Polska, wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego o umożliwienie ponownego otwarcia sklepów meblowych.

Przypomnijmy, że w projekcie rozporządzenia rządowego o ograniczeniu handlu w galeriach i centrach handlowych o powierzchni powyżej 2 tysięcy m2 sklepy meblowe były wyjątkiem od tego ograniczenia. Jednak wieczorem 6 listopada okazało się, że właściwe rozporządzenie już tego wyjątku nie obejmuje.

Duże sklepy meblowe nieczynne od 7 listopada

Duże sklepy meblowe - m.in. wszystkie sklepy szwedzkiej sieci IKEA w Polsce (12), wszystkie sklepy śląskiej sieci Agata Meble w Polsce (30) oraz większość sklepów duńskiej sieci Jysk Polska musiały zostać zamknięte praktycznie w ciągu kilku godzin.

To wywołało oburzenie ze strony właścicieli sklepów, ale też klientów, którzy nie zdążyli zrobić zakupów, uspokojeni zapewnieniami rządu, że sklepy meblowe pozostaną czynne.

Rząd już w pierwszy weekend zamknięcia tych sklepów zaczął przebąkiwać, że możliwe jest cofnięcie tego zakazu. Przeprowadzono wideokonsultacje z przedstawicielami branży. Sam wicepremier Gowin, odpowiedzialny za gospodarkę, mówił 12 listopada, że "sprawa sklepów meblowych jest otwarta".

Decyzja miała zapaść do końca tygodnia, ale tak się nie stało.

Nie przeocz

Przedstawiciele trzech największych sieci handlowych branży meblarskiej w Polsce:

  • Agata Meble,
  • IKEA Retail Polska,
  • JYSK Polska,

zdecydowali się połączyć siły i wystosowali 13 listopada 2020 apel do premiera Mateusza Morawieckiego.

Apelują o ponowne otwarcie sklepów meblowych

W liście otwartym do premiera Morawieckiego czytamy:

"W oczekiwaniu na decyzje rządu, jako trzy największe sieci handlowe branży meblarskiej: AGATA Meble, IKEA Retail Polska oraz JYSK Polska, apelujemy do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego o umożliwienie ponownego otwarcia sklepów meblowych.

Sklepy meblowe są bezpiecznymi miejscami zakupów, a branża meblarska jest sektorem strategicznym dla polskiej gospodarki. W okresie epidemii, artykuły wyposażenia domów stały się produktami pierwszej potrzeby, ułatwiając pozostanie w domach. Polacy dostosowują się do nowej sytuacji i wyposażają w sposób bardziej funkcjonalny swoje miejsca pracy zdalnej, nauki w domu czy zabawy z dziećmi".

Jakie sklepy i usługi są otwarte w galeriach handlowych? Rzą...

Szefowie trzech sieci handlowych zwracają uwagę też na pewną niesprawiedliwość

"Jednocześnie pragniemy podkreślić, że sklepy meblowe oferują zestawy produktów w znaczącej części pokrywające się z asortymentem marketów remontowo-budowlanych, które od 7 listopada 2020 r. pozostają otwarte. Nie widzimy podstaw do różnicowania tych dwóch rodzajów działalności. Uważamy, że Polacy powinni mieć możliwość zakupu produktów związanych nie tylko z remontami, ale również z urządzaniem mieszkań i dlatego wnioskujemy, aby przy wydawaniu aktów prawnych, także w przyszłości nasza działalność handlowa była traktowana podobnie do branży budowlano-remontowej".

Galerie handlowe upadną do Bożego Narodzenia, jeśli rząd nie zniesie obostrzeń?

Sieci wydały kilka milionów złotych na zapewnienie bezpieczeństwa

W liście czytamy: "Do momentu zamknięcia naszych sklepów wdrożyliśmy szereg środków reżimu sanitarnego, wydając na ten cel kilka milionów złotych. Bowiem bezpieczeństwo i zdrowie naszych pracowników oraz klientów zawsze były i są dla nas priorytetem.

Żadne z dostępnych analiz rozprzestrzeniania się wirusa nie wskazują sklepów meblowych, jako miejsca zakażeń koronawirusem. Jednocześnie szereg publicznie dostępnych analiz i opinii potwierdza, iż zakłady pracy, w tym sklepy meblowe, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia publicznego".

Musisz to wiedzieć

Propozycje sklepów dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa sanitarnego

"Podczas poniedziałkowego spotkania z panem Wicepremierem Jarosławem Gowinem przedstawiliśmy kolejne propozycje zwiększenia bezpieczeństwa sanitarnego w sklepach, które pozwolą nam jeszcze lepiej kontrolować przepływ klientów oraz dbać o ich bezpieczne zakupy.

Znalazły się wśród nich:

  1. Podwyższenie limitu klientów w sklepach - jeden klient na 20 metrów kw. (dziś to jeden klient na 15 metrów kw.).
  2. Dezynfekcja najczęściej dotykanych miejsc w sklepie co godzinę, np. kasy, terminale płatnicze.
  3. Zwiększenie liczby stanowisk do dezynfekcji rąk w sklepie dla klientów - dwa stanowiska na każde 500 metrów kw.
  4. Monitorowanie przestrzegania zasad sanitarnych przez klientów (dezynfekowanie dłoni i noszenie maseczek). Wyznaczenie w sklepie osób do pilnowania zasady DDM - dystans, dezynfekcja, maseczki.

Przedstawiciele sieci sklepów meblowych piszą dalej: "Apelujemy o uruchomienie sprzedaży nie tylko ze względu na interes konsumentów i naszych sieci, ale też tysięcy polskich poddostawców pracujących dla nas w całym kraju.

Polscy producenci mebli oraz ich dystrybutorzy to ważny sektor polskiej gospodarki. Produkujemy w kraju, sprzedajemy dla naszych rodaków, ale też wzmacniamy polski eksport poprzez tworzenie kanałów dystrybucji do wielu krajów na świecie. Przedłużający się okres zamknięcia sklepów zdecydowanie wpłynie na załamanie tego systemu, tym samym na spadek dochodów, wzrost bezrobocia oraz ograniczenie możliwości rozwoju dla polskich firm.

Co więcej, wypowiadamy się również w imieniu tysięcy naszych pracowników, którzy czekają w gotowości do pracy i świadczenia usług sprzedaży w obecnym czasie. Przeszkoliliśmy ich z wymogów reżimu sanitarnego, wyposażyliśmy w niezbędne środki ochrony indywidualnej i każdego dnia wracamy do nich z informacją, że niestety sklepy pozostają zamknięte.

Liczymy na szybkie umożliwienie funkcjonowania sklepów meblowych, z uwzględnieniem wyżej wymienionych zabezpieczeń sanitarnych".

List ten podpisali:

  • Grzegorz Przondziono, prezes AGATA Meble,
  • Karin Sköld - prezes IKEA Retail Polska,
  • Piotr Padalak, dyrektor generalny JYSK Polska

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fuck ikea
13 listopada, 17:21, Patriota:

Akurat największe badziewia.

Zgadza się, poza tym jeszcze nie słyszałem o uczciwym prezesie....

P
Patriota

Akurat największe badziewia.