Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie spółki Polska Press przez PKN Orlen. "Transakcja nie zagraża konkurencji na żadnym z badanych rynków"

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie spółki Polska Press przez PKN Orlen. "Transakcja nie zagraża konkurencji na żadnym z badanych rynków"
Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie spółki Polska Press przez PKN Orlen. "Transakcja nie zagraża konkurencji na żadnym z badanych rynków" Tomasz Dno Kuzyn
"Planowana koncentracja nie wpłynie na konkurencję na rynku wydawniczym prasy lokalnej, na której jest obecna Polska Press, a nie był dotychczas obecny PKN Orlen. Zmianie ulegnie wyłącznie właściciel spółki Polska Press, zaś udziały rynkowe poszczególnych jego uczestników pozostają bez zmian" - argumentuje UOKiK.

"Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 10 grudnia 2020 r. W tym czasie Prezes UOKiK przeanalizował skutki planowanej transakcji. W oparciu o wiedzę oraz dostarczone przez strony informacje, a także po analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia, Prezes UOKiK wydał zgodę na dokonanie koncentracji.

- Planowana koncentracja nie wpłynie na konkurencję na rynku wydawniczym prasy lokalnej, na której jest obecna Polska Press, a nie był dotychczas obecny PKN Orlen. Zmianie ulegnie wyłącznie właściciel spółki Polska Press, zaś udziały rynkowe poszczególnych jego uczestników pozostają bez zmian. Po starannej analizie zebranych materiałów i ocenie skutków rynkowych połączenia spełnione zostały kryteria do wydania bezwarunkowej zgody dla koncentracji spółek PKN Orlen i Polska Press - mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

W przypadku transakcji pomiędzy Orlenem a Polska Press mamy do czynienia z koncentracją wertykalną zachodzącą pomiędzy podmiotami działającymi na różnych szczeblach obrotu prasy. W praktyce oznacza to, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa.

Prezes UOKiK oparł ocenę skutków koncentracji m.in. na informacjach i danych zebranych w trakcie postępowania, w tym dostarczonych przez strony transakcji oraz od podmiotów konkurujących z Ruch i będących kontrahentami Polska Press. Analizą objęto również wszystkie materiały otrzymane w związku z prowadzonym postępowaniem, m.in. przesłane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Towarzystwo Dziennikarskie czy Rzecznika Praw Obywatelskich" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do Prezesa UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewniał, że po przejęciu przez tę firmę grupy Polska Press niezależność i swoboda redakcji wydawnictwa znacznie się zwiększą.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stasia Kowalska

Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie spółki Polska Press przez PKN Orlen. "Transakcja nie zagraża konkurencji na żadnym z badanych rynków" - a miał inne wyjście?

A
Alfred

I dlatego nie tankujemy na orlenie.

I
Iza

W końcu szpion będzie mógł swobodnie opublikować "raport smoleński "

Cała prawda , całą dobe , a nawet 2 doopy .

Mam pytanko , kto na naczelnego - Porowska czy ta druga "coś tam , coś tam " ?

W
Wnuk Breżniewa

Nasza nauka , praca i prasa ku chwale socjalistycznej ojczyzny !!!

Niech żyje zjazd KC PiS i jego naczelnik !

Niech żyją !

Niech żyją !

W
Wołodija

Wielki naród radziecki jest dumny z osiągnięć wodza narodowego - Jaroslava Wielkiego . Pierwszego komunisty na zachód od Moskwy.

M
Mordimer

Należy dodać , że odpowiednim kandydatem na redaktora naczelnego jest adam Antoni z Niemodlina .

Jego spolegliwość oraz głupota są nieograniczone.

I
Icek

Nastaje czas wolnych mediów narodowych !!!!!!!!!!!

[wulgaryzm] tylko o jaki naród chodzi ?

G
Gość

Teraz swobodnie , bez obciążeń mściwy Haczyński może rozliczyć się z Rydzykiem za te słowa :

" Pani prezydentowa z taką eutanazją? Ty czarownico! Ja ci dam! Jak zabijać ludzi, to sama się podstaw pierwsza - między innymi takie szokujące zdanie wypowiedział wówczas ojciec Rydzyk, zdecydowanie uderzając tym w Marię Kaczyńską i dając wyraźnie do zrozumienia, że nie zgadza się z jej poglądami, a może nawet nie pała do niej zbyt dużą sympatią "

Mściwość Haczyńskiego umiera ostatnia.

Buhahaha

O
Ola

@Antoni Adam

W końcu będziesz mógł tutaj pisać jako funkcjonariusz-redaktor, a nie jak dotąd w komentarzach większości artykułów.

j
jaka szkoda

No i mamy powrót do korzeni ? Teraz będzie " Trybuna Opolska " - organ KC PiS

W nagłówku proszę nie zapomnieć dodać " Proletariusze wszystkich krajów łączcie się "

Buhahaha

z
z Niemodlina
5 lutego, 11:40, Antoni Adam:

Brawo!!!! wiele lat czekałem na to, dosyć monopolu niemieckich koncernów medialnych w Polsce!

Nastały czasy pro putinowskiej prasy i komunistycznej cenzury . Brawo ?

A
Antoni Adam

Brawo!!!! wiele lat czekałem na to, dosyć monopolu niemieckich koncernów medialnych w Polsce!

Dodaj ogłoszenie