Prezes Sądu Apelacyjnego o liście 52 sędziów: wprowadzający w błąd opinię publiczną atak personalny na kierownictwo

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
List 52 sędziów to atak personalny, wprowadzający w błąd opinię publiczną - uważają prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotr Schab i wiceprezes Arkadiusz Ziarko
List 52 sędziów to atak personalny, wprowadzający w błąd opinię publiczną - uważają prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotr Schab i wiceprezes Arkadiusz Ziarko Fot. PAP/Piotr Nowak
"Wystąpienie części sędziów do Ministra Sprawiedliwości traktujemy jedynie jako wprowadzający opinię publiczną w błąd atak personalny na kierownictwo sądu. Do dezorganizacji pracy prowadzi wyłącznie postawa kilku sędziów, którzy z naruszeniem Konstytucji i ustaw kwestionują status prawidłowo powołanych sędziów, a w dwóch przypadkach - swój własny status" - napisali w specjalnym komunikacie prezes i wiceprezesi Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Spis treści

"Oświadczamy, że o treści listu 52 sędziów orzekających w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, którzy domagają się odwołania prezesa i wiceprezesów Sądu Apelacyjnego w Warszawie, dowiedzieliśmy się z mediów. W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie orzeka 119 sędziów wraz z sędziami delegowanymi. List został podpisany przez mniej niż 50% sędziów orzekających w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Zarzuty zawarte w tym piśmie nie znajdują pokrycia w rzeczywistości" - napisali w specjalnym komunikacie prezes i wiceprezesi SA w Warszawie.

List 52 sędziów

Przypomnijmy, że apel sędziów trafił do ministerstwa sprawiedliwości we wtorek 23 stycznia. Podpisało go 52 sędziów, którzy chcą, by minister Bodnar odwołał całe kierownictwo tego sądu na czele z Piotrem Schabem i jego 3 zastępcami – Arkadiuszem Ziarką, Edytą Dzielińską i Agnieszką Stachniak-Rogalską. Teraz prezes Schab wraz z wiceprezesami postanowili się odnieść do stawianych im zarzutów.

"Nieprawdziwy jest zarzut braku współpracy ze środowiskiem sędziowskim przy obsadzie stanowisk funkcyjnych. W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie nigdy nie było praktyki konsultowania obsady funkcji przewodniczących wydziałów i ich zastępców z sędziami. (...) Fałszywe są twierdzenia autorów listu o rzekomej dezorganizacji pracy w I Wydziale Cywilnym oraz w wydziałach karnych, o czym świadczą podane przez nas do publicznej wiadomości dane statystyczne. W I Wydziale Cywilnym nastąpił w 2023 r. wręcz dynamiczny wzrost liczby spraw załatwionych. W pionie karnym do dezorganizacji pracy prowadzi wyłącznie postawa kilku sędziów, którzy z naruszeniem Konstytucji i ustaw kwestionują status prawidłowo powołanych sędziów, a w dwóch przypadkach - swój własny status" - czytamy w komunikacie.

"To atak personalny na kierownictwo sądu"

Jak twierdzi wiceprezes SA i jego zastępcy, w skali całego Sądu Apelacyjnego w Warszawie w 2023 r. nastąpił wzrost wpływu spraw o 23,4 proc. i wzrost załatwień o 4,9 proc. "Dane te obalają twierdzenia o rzekomej 'zapaści organizacyjnej naszego sądu'. Mimo dynamicznego zwiększenia się wpływu, zwłaszcza w wydziałach cywilnych, wyniki statystyczne całego sądu uległy znaczącej poprawie, co jest wynikiem ciężkiej pracy sędziów i pracowników, ale również podejmowanych przez nas decyzji organizacyjnych" - podkreślili.

W piśmie zwrócono także uwagę, że zarzuty rzekomego szykanowania sędziów i przyzwalania na bezprawne ingerencje "skutkujące bezprawną zmianą prawomocnych orzeczeń w interesie przedstawiciela władzy wykonawczej" nie mogą być ocenione inaczej niż jako insynuacje.

"Również jako całkowicie pozbawione podstaw należy potraktować twierdzenia, że powołanie Wiceprezesów Sądu Apelacyjnego miało stanowić 'polityczną ingerencję' w działanie sądu. W rzeczywistości wszyscy Wiceprezesi Sądu Apelacyjnego są sędziami z długoletnim stażem orzeczniczym i doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych w sądownictwie. Podkreślamy, że panie wiceprezes Agnieszka Stachniak-Rogalska i Edyta Dzielińska zostały powołane do pełnienia funkcji z dniem 25 października 2023 r., a więc pełnią te funkcje 3 miesiące. Uwzględniając czas niezbędny do zbierania podpisów pod listem oraz okres świąteczny należy stwierdzić, że autorzy listu dokonują oceny sprawowania przez nie funkcji wiceprezesa za okres zaledwie 1,5 do 2 miesięcy, co jest czasem stanowczo zbyt krótkim, aby można było dokonać rzetelnej oceny pracy Wiceprezesów. W świetle powyższego wystąpienie części sędziów do Ministra Sprawiedliwości traktujemy jedynie jako wprowadzający opinię publiczną w błąd atak personalny na kierownictwo sądu - dodał prezes i wiceprezesi SA.

emisja bez ograniczeń wiekowych

ag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl