Prestiż pracodawcy ważniejszy niż wynagrodzenie

Redakcja

Wideo

Zobacz galerię (0 zdjęć)
Młodzi ludzie wybierając staż kierują się przede wszystkim prestiżem firmy, do której aplikują, i szansą na stałe zatrudnienie. Jedynie 8 proc. studentów zwraca uwagę na wysokość wynagrodzenia, a jeszcze mniej, bo tylko 3 proc., bierze pod uwagę opinie znajomych.

Z raportu „Rynek pracy 2.0” przygotowanego przez firmę doradczą PwC oraz Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami wynika, że prestiż pracodawcy (38 proc. respondentów) i szansa na stałe zatrudnienie (38 proc.) są kluczowe przy podejmowaniu przez studentów decyzji o wyborze stażu. Stanowisko to potwierdzają także sami pracodawcy, choć znacznie bardziej cenią prestiż firmy (42 proc. badanych). W opinii 13 proc. pracodawców ważna przy wyborze stażu jest opinia znajomych, jednak tylko 3 proc. młodych jest tego samego zdania. Z kolei wysokość wynagrodzenia została wskazana przez 6 proc. studentów i 8 proc. pracodawców.

Wynagrodzenie, którego oczekują studenci za odbyty staż, nie potwierdzają opinii o roszczeniowości pokolenia millenialsów. 30 proc. respondentów wskazało na przedział 1 tys. – 1,5 tys. zł, a 33 proc. 1,5 – 2 tys. zł. Pracodawcy również wskazali na te dwa przedziały wynagrodzeń – odpowiednio 34 i 27 proc.. Jedynie 5 proc. studentów byłaby gotowa podjąć praktykę bez wynagrodzenia.

- Do 2020 roku co drugi pracownik na świecie będzie przedstawicielem Pokolenia Y. W PwC w Polsce już teraz ponad 60% pracowników to millenialsi. Są to ludzie niezwykle ambitni, pewni siebie, umiejący stawiać sobie krótko- i długoterminowe cele i nieustannie dążący do rozwoju. Nasz najnowszy raport potwierdza te opinie – myślą tak o sobie nie tylko sami studenci, ale także pracodawcy – mówi Adam Krasoń, prezes zarządu PwC w Polsce.

Ponad połowa przebadanych studentów (52 proc.) zdecydowanie woli odbywać staż lub praktykę w trakcie roku akademickiego, a nie wakacji. Tego samego oczekują zresztą sami pracodawcy (53 proc.). Co ciekawe, aż 20 proc. pracodawców deklaruje, że studenci mogliby podjąć u nich pracę zaraz po skończeniu studiów, bez konieczności odbywania praktyk lub staży w trakcie nauki.

Prawie połowa millenialsów (48 proc.), którzy wzięli udział w badaniu, wskazuje, że staż powinien trwać do 3 miesięcy, a 40 proc. respondentów oczekuje stażu od 3 do 6 miesięcy. Podobne opinie wyrażają także pracodawcy – wg 55 proc. z nich optymalna długość stażu to 3-6 miesięcy.

Dane zebrane w raporcie potwierdzają także, że młode pokolenie jest bardzo ambitne i nastawione na rozwój. Na pytanie o swoje atuty studenci wskazali: chęć rozwoju (91 proc.), wielozadaniowość (70 proc.) oraz odwagę w podejmowaniu nowych wyzwań (69 proc.). Pracodawcy zwrócili uwagę na takie same mocne strony millenialsów, dodatkowo doceniając doskonałą znajomość nowych technologii. (29 proc. respondentów).

- Przeprowadzone przez nas badanie pokazuje bardzo wyraźnie, że pracodawcy coraz lepiej rozumieją potrzeby młodego pokolenia. Dostrzegają i doceniają mocne strony millenialsów, dzięki którym mogą lepiej dostosować się do zachodzących zmian w otoczeniu biznesowym, bo przecież Pokolenie Y to nie tylko pracownicy, ale również klienci – mówi Ewa Zmysłowska, dyrektor działu kapitału ludzkiego w PwC.

Polscy pracodawcy coraz bardziej dbają o to, by praktyki i staże, które oferują, były wysokiej jakości i odpowiadały rzeczywistym potrzebom studentów. Staż czy praktyka powinien być unormowany i prowadzony według określonego wcześniej harmonogramu. Ważne jest szczegółowe przygotowanie programu praktyk i przeprowadzenie odpowiedniej rekrutacji. Zawarcie umowy pomiędzy pracodawcą a stażystą jest również bardzo istotną kwestią. Kolejne elementy wyróżniające staż wysokiej jakości to jego walor edukacyjny (rozwój zawodowy studentów), zapewnienie opieki i mentoringu w trakcie trwania stażu lub praktyki, odpowiednie wynagrodzenie, a także podsumowanie całego programu po jego zakończeniu.

- Zasady i normy realizacji  wysokiej jakości staży i praktyk określone w Polskich Ramach Jakości Staży i Praktyk są zbieżne z wynikami badania oczekiwań studentów, co może tylko cieszyć. Rynek wysokich jakościowo ofert staży i praktyk powoli staje się faktem i jest dowodem coraz większej dojrzałości obu stron – studentów i pracodawców, którzy nie chcą marnować cennego czasu na przypadkową i nieprzemyślaną współpracę – podsumowuje Piotr Palikowski, prezez zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dune

jasne,że tak. zwłaszcza,że za tym z reguły idzie dobry poziom firmy. też to brałam pod uwagę, więc wybrałam impel na staż. i się nie pomyliłam. sporo się uczę, korzystan z nowych programów, wiedzy innych, więc sobie chwalę. chciałabym tu zostać na stałe ;)

Dodaj ogłoszenie