Press Club Polska chce zmiany prawa prasowego po ataku na reportera "Gazety Krakowskiej"

Redakcja
Napastnik idzie w stronę reportera "Gazety Krakowskiej". Na twarzy ma kominiarkę. To ostatnie zdjęcie, które udało mu się zrobić. Potem zaatakował dziennikarza i rozbił jego aparat
Napastnik idzie w stronę reportera "Gazety Krakowskiej". Na twarzy ma kominiarkę. To ostatnie zdjęcie, które udało mu się zrobić. Potem zaatakował dziennikarza i rozbił jego aparat fot. Bogumił Storch
Po ubiegłotygodniowym ataku na reportera "Gazety Krakowskiej" Press Club Polska wzywa do nowelizacji prawa prasowego, tak by objąć dziennikarzy ochroną prawną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Poniżej publikujemy apel Rady Press Club Polska.

Bandycki napad na fotoreportera „Gazety Krakowskiej” jest kolejnym dowodem na to, że wykonywanie zawodu dziennikarza wiąże się z realnym a nie tylko hipotetycznym ryzykiem bycia ofiarą fizycznej agresji. Wszystko wskazuje na fakt, że pobicie oraz próba kradzieży a następnie zniszczenie sprzętu naszego kolegi nastąpiły w celu ukrycia łamania prawa. To nie tylko usiłowanie tłumienia krytyki prasowej, ale przede wszystkim przestępstwo o charakterze kryminalnym. Oczekujemy, że policja i prokuratura przeprowadzą wnikliwe śledztwo, a winny lub winni zostaną surowo ukarani. Pobitemu fotoreporterowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i do pracy.

Ataki na dziennikarzy przyjmują coraz poważniejszą postać. To już nie tylko wyzwiska, przepychanki czy inne próby utrudniania lub uniemożliwiania pracy. Ubiegłoroczne pobicie operatora Polsatu i czwartkowy napad na fotoreportera „Gazety Krakowskiej” są alarmującymi przykładami brutalizacji postępowania wobec naszych kolegów, niestety nie jedynymi. Fizyczna agresja dotyka dziennikarzy niezależnie od ich przynależności redakcyjnej.

Tymczasem ustawodawca nadal nie chce dostrzec narastającego problemu. Press Club Polska dwukrotnie składał projekt nowelizacji prawa, zmierzający do objęcia dziennikarzy i pracowników mediów zwiększoną ochroną prawną. Proponowaliśmy, by atak na dziennikarza lub pracownika redakcji (np. dźwiękowca czy operatora obrazu) w trakcie lub w związku z wykonywaną przez nich pracą był ścigany z urzędu i karany tak, jak napaść na funkcjonariusza publicznego. Ani prezydent Bronisław Komorowski, ani prezydent Andrzej Duda nie zdecydowali się na skorzystanie z inicjatywy ustawodawczej i nadanie projektowi nowelizacji kodeksu karnego biegu legislacyjnego, o co wnosiliśmy.

Press Club Polska zwraca się do wszystkich klubów parlamentarnych oraz Rady Ministrów z żądaniem podjęcia natychmiastowych działań, zmierzających do objęcia dziennikarzy i pracowników mediów zwiększoną ochroną prawną. Bezpieczeństwo dziennikarzy i swoboda wykonywania przez nich zawodu nie mają barw partyjnych. Politycy – nie ubolewajcie, nie potępiajcie, nie wyrażajcie oburzenia. Znowelizujcie prawo.

W imieniu Rady Press Club Polska
Marcin Lewicki
Warszawa, 5 marca 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl