Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery filmowe tygodnia: 17- 23 lutego

Jacek Sobczyński
Od piątku w kinach "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej z Juliette Binoche
Od piątku w kinach "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej z Juliette Binoche MARION STALENS
Nowy film Małgorzaty Szumowskiej i jeden z głównych kandydatów do tegorocznych Oscarów to najciekawsze premiery tygodnia.

Sponsoring
Francja / Polska, dramat, 2011
reż. Małgorzata Szumowska
wyst. Juliette Binoche, Joanna Kulig

"Należy zastanowić się, czym różni się sponsoring od sytuacji dzisiejszej młodzieży, dla której przygodny seks jest czymś naturalnym. Czy dziewczyny chodzące po klubach i sypiające z przygodnie poznanymi facetami nie będą ostatecznie jakoś poszkodowane? - pytała w najnowszym numerze "Filmu" Małgorzata Szumowska. Jej "Sponsoring", polsko-francuska koprodukcja o dziennikarce piszącej materiał o prostytuujących się studentkach, możemy od dziś obejrzeć na ekranach poznańskich kin.

Podczas przygotowywania tekstu Anna (w tej roli zobaczymy laureatkę Oscara za kreację w "Angielskim pacjencie" Juliette Binoche), dziennikarka luksusowego magazynu dla kobiet poznaje dwie eleganckie call girl. Dziewczyny na co dzień studiują i pewnie nie miałyby zbyt wiele pieniędzy, gdyby nie sponsoring ze strony bogatych mężczyzn. Układ jest prosty - oni dają im pieniądze i gwarancję utrzymanie na wysokim poziomie, one w zamian oferują swoje ciała. Wszystko w całkowicie dyskretnej i kulturalnej atmosferze. Anna poznaje świat sponsorów i ich dziewczyn, który niepostrzeżenie wciąga ją w swoje szpony. Ku jej zaskoczeniu sponsoring staje się dla niej pociągający, nie potrafi już spojrzeć na swój związek z "dawnej" perspektywy...

O produkcji "Sponsoringu" mówiło się od bardzo dawna. Szumowska zainteresowała producentkę Marianne Slot jeszcze w 2008 roku, zanim do kin trafił jej ostatni film "33 sceny z życia". W tym okresie przez Francję przetoczyło się szereg debat dotyczących moralności studentek i ich podejścia do handlu (luksusowego, ale zawsze) własnym ciałem. Polska reżyserka odbyła wiele spotkań z dziewczynami świadczącymi swoje usługi za pieniądze. Jak wspomina, znalezienie ich nie było trudne. Wystarczyło tylko umiejętnie skorzystać z internetu.

Spadkobiercy
USA, dramat, 2011
reż. Alexander Payne
wyst. George Clooney, Shailene Woodley

W Hollywood dobrze jest być młodym, zdolnym i niezależnym. Dobrze rokujący, niszowi odszczepieńcy za kamerą mają większe szanse na poklask wśród widowni niż ich koledzy, którzy od pierwszego dnia spędzonego w Fabryce Snów bezczelnie ładują się z buciorami w objęcia kina masowego.

Coś o tym wie Alexander Payne. Gdy w 1999 roku jako reżyserski gołowąs debiutował na dużym ekranie swoimi "Wyborami", nie miał szans na pozyskanie sporego budżetu. Wiedząc, że nazwiskami odtwórców głównych ról - Matthew Brodericka i Reese Witherspoon, wówczas jeszcze solidnych drugoligowców - kin nie podbije, skupił się na podrasowaniu świetnego, skrzącego się inteligentnymi dialogami scenariusza. Opłaciło się: Payne - scenarzysta otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. Drugą ("Bezdroża) zamienił już na złotą statuetkę. W międzyczasie nakręcił jeszcze "Schmidta", opartego na kapitalnej kreacji Jacka Nicholsona (kolejna nominacja). Dziś Alexander Payne podbija świat "Spadkobiercami", którzy prawdopodobnie zgarną Oscara za rolę George’a Clooneya. A dla Payne’a będą czwartym z rzędu filmem, nominowanym do tej najważniejszej filmowej nagrody świata.

A przecież jego kino jest pozbawione jakichkolwiek fajerwerków. Bo Payne woli skupiać się na tych, którym pomimo sukcesów w życiu nie do końca wyszło. Bohaterowie "Bezdroży" to dwójka skromnych sybarytów zapijających trudy codziennego życia kieliszkami kalifornijskiego rosso. Osamotniały emeryt, tytułowy "Schmidt" jest starym satrapą, który po śmierci żony poczuł, że życie przeciekło mu przez palce. Nawet uroczej prymusce Tracey z "Wyborów" ziemia drży pod nogami, gdy w walce o tytuł przewodniczącej szkolnej rady uczniowskiej niespodziewanie trafia się jej poważny kandydat.

Podobna historia spotyka bohatera "Spadkobierców". Pozornie Matt King ma wszystko: rodzinę, świetną pracę, do tego mieszka tam, gdzie większość bogaczy przyjeżdża na wakacje, płacąc za nie grube setki dolarów - na Hawajach. Ale nagle raj zaczyna zmieniać barwy. Żona Matta popada w śpiączkę, a mężczyzna dowiaduje się, że była mu niewierna. Teraz ma stać się głową domu - domu, w którym przedtem raczej bywał, niż był.

Mało kto tak, jak Payne potrafi tak fascynująco opowiadać o ludziach, których obojętnie minęlibyśmy na ulicy. Zwyczajni są u niego naprawdę niezwyczajnymi.

Na ratunek wielorybom
USA, dramat, 2011
reż. Ken Kwapis
wyst. Drew Barrymore, John Krasinski

Niewiele było w historii chwil, w których siły USA i dawnego ZSRR stawały z sobą ramię w ramię. Ale w 1988 roku na Alasce wydarzyło się coś, co przegoniło pamięć o waśniach dwóch wielkich mocarstw i pozwoliło zarówno Sowietom jak i Amerykanom zbratać się w jednym celu - pomocy potrzebującym wielorybom.

Właśnie trzy takie ssaki zostały wówczas uwięzione pod lodem w okolicach koła podbiegunowego. O sprawie zrobiło się głośno dzięki staraniom pewnego lokalnego dziennikarza (znany z serialu "The Office" John Krasinski) i aktywistki Greenpeace (Drew Barrymore). Wkrótce to tamtejsze media stały się na moment najważniejszymi w całym kraju. Amerykanie śledzili losy wielorybów i trzymali kciuki za ich wydobycie.

Spory zestaw znanych nazwisk przewija się także przez drugi plan - od popularnego niegdyś komika Teda Dansona po Dermota Mulroneya.

Podróż na tajemniczą wyspę
USA, przygodowy, 2011
reż. Michael Bostick, Brad Peyton
wyst. Dwayne Johnson, Vanessa Hudgens

Młody Sean Anderson odbiera zakodowany przekaz z wyspy, która nie znajduje się na żadnej mapie. Seana wzywa potrzebujący dziadek, podróżnik. Sean postanawia ruszyć mu na pomoc. Pomagają mu trzy osoby: ojczym, znajomy pilot helikoptera i jego piękna córka. Razem udają się na tajemniczą wyspę, gdzie oprócz uratowania starszego pana muszą także pomóc jej mieszkańcom.

Klasyczne kino przygodowe w nowoczesnym opakowaniu. "Klasyczne" w dosłownym tego słowa rozumieniu, fabuła bowiem jest oparta na książkach Roberta Louise’a Stevensona i Julesa Verne’a. Uwagę w "Podróży na tajemniczą wyspę" musi przykuwać obsada. W rolę dziadka wciela się jeden z największych aktorów starszego pokolenia Michael Caine. Ojczymem głównego bohatera jest ex-wrestler Dwayne "The Rock" Johnson, natomiast piękną towarzyszką - gwiazda serii filmów młodzieżowych "High School Musical" Vanessa Hudgens

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski