Premier Morawiecki na odsłonięciu pomnika Lecha Kaczyńskiego w Gruzji. "Jego słowa spełniły się stu procentach"

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Premier przy pomniku Lecha Kaczyńskiego
Premier przy pomniku Lecha Kaczyńskiego Twitter/@PremierRP
Prezydent Lech Kaczyński był tak wrażliwy na krzywdę, na naruszanie podstawowych wartości. Dlatego był też tak wrażliwy na wszelkie przejawy agresji międzynarodowej - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas odsłonięcia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Batumi w Gruzji. - Jego słowa były wtedy przedmiotem ironii, kpin, szyderstw. Spełniły w stu procentach - dodał premier.

- Kiedy prezydent Lech Kaczyński został skonfrontowany z tą barbarzyńską agresją sprzed niemal już 14 lat, z atakiem Rosji na Gruzję to nie wahał się podjąć decyzji, które wtedy być może zaważyły o istnieniu Gruzji - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości odsłonięcia pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w w Batumi. - 12 sierpnia 2008 roku razem z prezydentami Ukrainy, krajów bałtyckich podtrzymał wolną Gruzję i utrzymał wolę istnienia. Poprzez odważne działania doprowadził razem z dzielnym narodem gruzińskim i z innymi prezydentami do tego, że Gruzja przetrwała - wspominał.

- Prezydent Lech Kaczyński wiedział, że podstawą wspólnoty jest kultura europejska, chrześcijańska, oparta o wolność, również o grecki rozum, rzymskie prawo i chrześcijańską tradycję - podkreślał polski premier. - Prezydent Lech Kaczyński był tak wrażliwy na krzywdę, na naruszanie podstawowych wartości. Dlatego był też tak wrażliwy na wszelkie przejawy agresji międzynarodowej - dodawał.

- Prezydent Lech Kaczyński był przeciwnikiem resetu. Chciał przyjaznego współistnienia z Rosją, ale sprzeciwiał się naiwności. W tamtych latach Europa Zachodnia i Unia Europejska wierzyły w to, że zapewnienia Putina mogą być przyjmowane za dobrą monetę - mówił dalej.

- Słowa Lecha Kaczyńskiego były wtedy przedmiotem ironii, kpin, szyderstw. One się spełniły w stu procentach. Panie Prezydencie, to Pana ówczesna polityka doprowadziła do otrzeźwienia narodów europejskich i dzisiejszego zjednoczenia wokół wolności - zaznaczył.

Na koniec podziękował wszystkim, "którzy przyczynili się do tego, że ta nić łącząca naród gruziński i polski buduje dzisiaj także przestrzeń wolności i suwerenności".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl