Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Śląsk. Mówił m.in. o smogu i górnictwie. Rząd sfinansuje pomnik Korfantego w Warszawie ZDJĘCIA

NAU
Mało jest takich miejsc, jak województwo śląskie, gdzie etos pracy był odbudowywany pielęgnowany i przechowywany, a etos pracy to również etos wolności, etos rodziny, tego wszystkiego, czego nam w czasach komunizmu, w czasach trzeciej Rzeczypospolitej – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Katowic w niedzielę 8 lipca. Szef rządu wziął również udział w mszy świętej na Jasnej Górze i odwiedził ratowników górniczych w Bytomiu, dziękując im za ich ofiarność, odwagę i bohaterstwo podczas akcji ratunkowej na kopalni Zofiówka.

Premier Morawiecki podczas spotkania w Katowicach odniósł się do zmian, jakie dokonywane są w Polsce, w wymiarze sprawiedliwości.
- Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że najgłębiej jak tylko mogę, wierzę w to, że wynosimy wymiar sprawiedliwości na wyższy poziom niezawisłości, obiektywności i – nomen omen – również sprawiedliwości – przekonywał premier. Podkreślił, że przed PE bronił prawa do dokonywania reformy sądownictwa w Polsce, która zostanie przeprowadzona do końca. Reforma ma na celu zminimalizowanie, a w zasadzie wykluczenie haniebnych wyroków, jakie miały miejsce w poprzednich 25 latach – mówił premier.

Premier Morawiecki zapowiedział, że rząd sfinansuje pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie.

- Zdecydowaliśmy tutaj z parlamentarzystami, że sfinansujemy budowę wielkiego wspaniałego pomnika jednego z największych Polaków, syna tej ziemi Wojciecha Korfantego - mówił premier Morawiecki w czasie spotkania z mieszkańcami Katowic.

Przypomnijmy, że zgodnie z porozumieniem ws. budowy pomnika podpisanym w marcu, to śląskie samorządy miały pokryć większość kosztów budowy pomnika Korfantego. Szef rządu w niedzielę zapewnił jednak, że będzie inaczej

Pisaliśmy:
Bliżej pomnika Korfantego w stolicy. Jutro porozumienie w tej sprawie podpiszą prezydenci Warszawy i Świętochłowic

Czytaj również:
Katowice nie dołożą się do pomnika Korfantego w Warszawie. "Czy w Tarnowie zbierali na Witosa"?

Deklaracja polsko-izraelska

- Za sprawą wspólnej deklaracji polsko-izraelskiej postawiliśmy prawdę historyczną z powrotem na nogach. Dokonaliśmy zwrotu, jakiego przez ostatnie 30 lat nie było i odzyskaliśmy honor naszych ojców – podkreślił szef rządu. Jednocześnie zaznaczył, że w obliczu faktu, kiedy to Polsce zaczęto przypisywać winy zbrodniarzy z czasów II wojny światowej, podjęto działania w obronie dobrego imienia i znowelizowano ustawę o IPN.
Pokazaliśmy, jaka jest prawda historyczna, pokazaliśmy prawdę o bardzo licznych Polakach, którzy w heroiczny sposób ratowali obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy zachowali się z ogromną odwagą w czasie II wojny światowej, pokazaliśmy prawdę o Polskim Państwie Podziemnym, o rządzie na uchodźstwie – mówił Prezes Rady Ministrów.
Nowy model gospodarczy

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania podkreślił, że obecnie Polska idzie dobrą drogą w kierunku odbudowy gospodarki. Przypomniał, że jeszcze półtora roku temu wielu ekonomistów ostrzegało przed podjętymi przez rząd działaniami. Mówili, że to będzie druga Grecja, że Plan Odpowiedzialnego Rozwoju to jest droga donikąd, że w 2017 roku miała być zapaść budżetowa - tymczasem nie ma zapaści budżetowej – powiedział szef rządu.
Zobacz zdjęcia:

Jak dodał, obecnie Polska ma najniższy przyrost długu publicznego, najniższy poziom bezrobocia, jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych, a w 2017 roku po raz pierwszy od 30 lat nastąpił spadek długu publicznego – wyliczał szef rządu. Dodał, że nowy model gospodarczy sprawdza się, ponieważ wielkie uszczelnienie podatków w latach 2016-2017 okazało się bardzo skuteczne w walce z mafiami VAT-owskimi i podatkowymi.

Przechodzimy przez symboliczną granicę od rynków rozwijających się do rynków rozwiniętych – zaznaczył premier.

Zwiększenie wydatków dla osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawni to bardzo ważna, kluczowa grupa, bo przez jej pryzmat widać jak w soczewce, czy nasza polityka jest rzeczywiście polityką solidarnościową, polityką wrażliwą społecznie – stwierdził szef rządu. Jak mówił, widać to bardzo wyraźnie w liczbach, że wzrosły wydatki na osoby niepełnosprawne o 25-30%.
W dialogu doprowadziliśmy do tego, że ogromna większość środowisk senioralnych, osób niepełnosprawnych, które się do nas zwracają, przyznaje, że zrobiliśmy bardzo dużo i na naszą mapę drogową patrzą pozytywnie: na dodatek rehabilitacyjny, czy podniesienie minimalnej renty socjalnej – wymieniał Mateusz Morawiecki.

Nowoczesne górnictwo

Polska potrzebuje nowoczesnego górnictwa i nowoczesnego przemysłu maszyn górniczych, jaki tutaj macie na Górnym Śląsku – zauważył premier. Dodał, że Polska zajmuje 3. i 4. miejsce na świecie pod względem produkcji maszyn górniczych. Mamy szansę osiągnąć podium w sprzedaży, w nowoczesności. Coraz więcej w maszynach jest elektroniki, informatyki. To jest to, o co nam chodzi. To jest to, co wychodzi tu z Gliwic, z Zabrza, z Sosnowca. Wasze firmy tworzą nowe rozwiązania, które są sprzedawane na całym świecie. To naprawdę znakomite osiągnięcie – stwierdził Prezes Rady Ministrów.
Jak zaznaczył, obecny rząd chce górnictwo, hutnictwo modernizować, ponieważ dzięki temu Polacy mogą zarabiać więcej.
Program antysmogowy
Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że zaniedbania poprzedniego rządu PO-PSL w walce ze smogiem są olbrzymie. Nie jesteśmy w stanie rozwiązać w ciągu roku czy dwóch lat problemu smogu – powiedział.
Jednocześnie zapewnił, że nowe rozporządzenia i ustawy, m.in., o jakości paliw, pieców, kotłów do spalania oraz ogłoszony ostatnio program termomodernizacji przyczynią się do poprawy, jakości powietrza.

Źródło: premier.gov.pl

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hyjdla ze Ficnerki
Cza mu bouo dać pomnik kasztanki z jajami razym s tym terrorystom, kery na niyj siedzi.
Nawet ta darmo!
T
Trautla, baba łod Lyjoka
no ciśli sie, jak rzydy do spowiedzi, godom ci,
T
Trautla, baba łod Lyjoka
coby Ślonzoki finansowali dynkmal tego polckigo lompa
F
Francik Posypa
"Gospodarska" wizyta kacyka na okupowanym terytorium. Bestosz tyn chlyb taki mauy.
g
gość
niszczony. Tego pan premier już nie odważył się dopowiedzieć. A szkoda.

Dzisiaj W-wa zamyka cichaczem śląskie szpitale. Ten skandal śmierdzi następną aferą. Biedny ten Śląsk, z takim przemysłem, z takim węglem. By ratować twarz i mydlić oczy stolica wspaniałomyślnie zgadza się na fundowanie pomnika śląskiego zdrajcy. Czy ten premier naprawdę ma Ślązaków za idiotów?
z
zon
gdzie to wiekopomne spotkanie się odbyło i jaka była frekwencja?
-
Wciąż pomniki i górnictwo - czy Mati mo Ślonzoków za idiotów ?
Wśród "mieszkańców" obecnych na spotkaniu rozpoznałem m.in. posłankę, 2 posłów, dyrektora biura poselskiego i pracownicę spółki skarbu państwa (zatrudnioną po zwycięskich dla PiS-u wyborach). Przypadek ? Nie sądzę...
z
zon
rząd wybuli na pomnik faceta co przyniósł Polsce Śląsk na tacy i się na tym wzbogacił, normalnie lecę głosować na PIS
Wróć na i.pl Portal i.pl