Premier Mateusz Morawiecki na Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu. "Nawet najlepsza technologia nie uchroni nas przed zagrożeniami"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Premier Mateusz Morawiecki na Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu. Powiedział, czy obawia się sztucznej inteligencji.
Premier Mateusz Morawiecki na Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu. Powiedział, czy obawia się sztucznej inteligencji. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
- Dla wielu decyzja Putina o agresji na Ukrainie była tak samo trudna do przyjęcia, jak tezy Kopernika, że Ziemia kręci się wokół Słońca – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu. Podkreślił również, że sytuacja w ostatnich latach, pandemia, wojna i kryzys gospodarczy, wstrząsnęły całym światem.

Nowe odpowiedzi na stare pytania. Mateusz Morawiecki na Światowym Kongresie Kopernikańskim

Jak mówił szef rządu, w 2022 r. musieliśmy sobie udzielić nowych odpowiedzi na stare pytania.

- Pandemia, potem wojna na Ukrainie i potężny kryzys gospodarczy wstrząsnęły całym światem. Dla wielu decyzja Putina o agresji na Ukrainie była tak samo trudna do przyjęcia, jak tezy Kopernika, że Ziemia kręci się wokół Słońca – powiedział premier. - Cieplarniane warunki, w jakich przyszło żyć wielu zachodnim przedstawicielom świata polityki i zachodnim elitom, uśpiły umysły – dodał.

Czy premier obawia się sztucznej inteligencji?

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się również do tematu sztucznej inteligencji. Jak ocenił, "dzisiejszy świat jest pełen paradoksów".

- Wynalezienie internetu miało połączyć nas w jedną globalną wioskę, ale stało się zaczynem wielu problemów i początkiem nowej izolacji – wskazał.

Jak mówił, "za jakiś czas czeka nas era sztucznej inteligencji", oraz zwrócił uwagę na ryzyko z tym związane. Odniósł się do programów, które mocno wpływają na system edukacji odrabiając prace domowe za ucznia.

- Ja nie obawiam się osobiście, że władzę przejmą roboty o twarzy Arnolda Schwarzeneggera, ale znajomy nauczyciel niedawno powiedział mi (...), że uczeń przyniósł mu pracę, która napisana została przez program dostępny w internecie. Wszyscy uczniowie już chyba wiedzą o tym programie. A więc tworzy to potężne wyzwania dla całego procesu edukacji – powiedział Morawiecki.

Nawet najlepsza technologia nie obroni nas przed niebezpieczeństwami

Premier podczas trwającego w Toruniu Światowego Kongresu Kopernikańskiego podkreślił, że odkrycia Mikołaja Kopernika przyniosły świadomość, że świat nie kręci się wokół człowieka. Jak ocenił Mateusz Morawiecki, im więcej wiemy, tym bardziej uświadamiamy sobie, jak mali jesteśmy wobec wszechświata.

- Historia ludzkiej cywilizacji to historia prób uporania się ze świadomością naszej ułomności. Religia, nasze tradycje, rodzina, przyjaciele, to zawsze były sposoby na to, aby radzić sobie w świecie pełnym niebezpieczeństw – zaznaczył premier.

Wskazał, że tak mogli żyć ludzie, zanim technologia pozwoliła zapanować nad światem.

- Ale czy ostatni rok nie udowodnił, że nawet najlepsza technologia nie uchroni nas przed wirusami, nie chroni nas przed chorymi ambicjami tyranów, co widzimy dziś na przykładzie barbarzyńskiej inwazji Rosji na Ukrainę? – pytał.

Nauka powinna służyć zapewnianiu bezpieczeństwa

Mateusz Morawiecki dodał, że w wolnym świecie nauka służy ludziom do tego, żeby ich życie było bardziej bezpieczne, lepsze, bardziej godne.

- Prawdziwa wiedza uzbraja wielkich ludzi w wielką pokorę. Mam nadzieję i mam przekonanie, że postępy wiedzy w XXI w. będą równolegle pomagały nam w rozwoju i czyniły nas bardziej pokornymi wobec świata – ocenił.

Premier zwrócił również uwagę na dwie cechy, które mogą pomóc zbudować lepszy świat. Według Mateusza Morawieckiego są to pokora oraz pragnienie poszukiwania prawdy.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl