Prawo wodne 2018. Kąpiel tylko przez 30 dni w roku. Korzystanie z miejsc do kąpieli dozwolone tylko przez miesiąc

Ada Wojtera, LS
Prawo wodne 2018. Kąpiel tylko przez 30 dni w roku
Prawo wodne 2018. Kąpiel tylko przez 30 dni w roku Tomasz Bołt
Od początku 2018 roku weszło w życie nowe prawo wodne, które między innymi na nowo określiło zasady korzystania z wód do kąpieli. Zgodnie z nim z tzw. kąpielisk okazjonalnych można korzystać tylko przez 30 dni w roku. Co ważne, status kąpielisk okazjonalnych ma większość gminnych zbiorników w Polsce. Czy to oznacza, że w wakacje, z kąpielisk okazjonalnych będzie można korzystać tylko przez miesiąc?

Prawo wodne 2018

Nowe prawo wodne to regulacja dotycząca gospodarki wodno-ściekowej, która weszła w życie w styczniu 2018 roku.
Powołuje do życia państwowe gospodarstwo wodne Wody Polskie, które w sposób kompleksowy mają zająć się całą gospodarką wodną. Skupi wszystkie służby związane z wodą w zakresie ochrony przed powodzią czy suszą, rządowe czy samorządowe.

Kąpiel tylko przez 30 dni w roku

W myśli nowego prawa wodnego tzw. kąpieliska okazjonalne (powstałe na bazie sztucznych zbiorników) można stworzyć na maksymalnie 30 dni. Status kąpielisk okazjonalnych posiada większość gminnych zbiorników w Polsce. A to oznacza, że w tych miejscach będzie można kąpać się jedynie przez 30 dni w roku.

Z kąpielisk okazjonalnych będzie można korzystać tylko przez miesiąc

W praktyce zmiany oznaczają, że z kąpielisk okazjonalnych mieszkańcy będą mogli korzystać jedynie przez połowę wakacji. Do 20 maja gminy miały podjąć uchwały w tej sprawie. Na razie się one uprawomocniają, zatem nie wiadomo, ile gimn obejmie zakaz kąpieli.

Czytaj też: Nowe Prawo wodne od 2018 roku - jakie opłaty dla rolników? Wyjaśnia J.K. Ardanowski [wideo]

Takie ograniczenia nie dotyczą kąpielisk naturalnych, czyli stałych- powstałych przy nurcie rzeki, których w Polsce jest de facto o wiele mniej. Wedle ostatnich statystyk co piąte kąpielisko nosiło taki status.

Gminy, które w porę zorientowały się, że nowe przepisy wprowadzą zakaz kąpieli przez wakacyjny miesiąc, przeszły w ubiegłym roku procedury uzyskiwania dla swoich zbiorników statusu prawdziwych kąpielisk. W konsekwencji liczba kąpielisk w Polsce zwiększyła się dwukrotnie - z 250 stałych miejsc do kąpieli, powstało około 500 o tym statusie.

Nowe prawo wodne 2018 uderza w przedsiębiorców

Nowe Prawo wodne to regulacja dotycząca gospodarki wodno-ściekowej, która weszła w życie w styczniu 2018 roku. W jej efekcie do życia powołany zostaje nowy urząd centralny: Wody Polskie. Jednak jeden z jej zapisów, a dokładnie artykuł 36. budzi ogromne kontrowersje, które zostały wykryte przez dziennikarzy "Superwizjera". Artykuł 36. dyskryminuje bowiem polskich przedsiębiorców. Historia jest tajemnicza i nie wiadomo, kto go do ustawy wpisał. Wiadome jest jednak, że nie było go w jej pierwotnej wersji. Znalazł się tam bezpośrednio przed skierowaniem projektu do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl