Prawo dostępu do świadczeń zdrowotnych

Jolanta Bąk
shutterstock
Każdy z nas ma prawo dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Obejmują one diagnostykę, rehabilitację, leki, środki medyczne oraz pobyt w szpitalu. Nawet jeżeli ktoś nie jest ubezpieczony, ma prawo skorzystać z pomocy w sytuacjach nagłych, a lekarz nie może odmówić udzielenia pomocy takiemu choremu.

Każdy, kto jest ubezpieczony w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (czyli regularnie opłaca składki zdrowotne), może korzystać z tych przychodni, lekarzy i szpitali, które mają podpisane kontrakty z NFZ. Są to nie tylko placówki państwowe, ponieważ coraz więcej placówek prywatnych podpisuje z NFZ kontrakty na realizację świadczeń.

Przed skorzystaniem z pomocy lekarskiej należy przedstawić dokument, który potwierdza, że pacjent jest ubezpieczony. Może to być aktualna książeczka zdrowia, legitymacja rencisty lub emeryta, legitymacja studencka, ostatni dowód opłaty składki na ubezpieczenie społeczne, karta zdrowotna.

Gdyby się okazało, że pracodawca nie zapłacił składki zdrowotnej za pracownika, to będzie musiał pokryć koszty świadczenia.
Są jednak pewne grupy osób, którym przysługują bezpłatne świadczenia zdrowotne, nawet jeśli nie posiadają ubezpieczenia. Należą do nich kobiety w ciąży i połogu, dzieci, a także osoby, które pozostają w trudnej sytuacji - muszą tylko przedstawić dokument, który potwierdzi, że rzeczywiście można je zaliczyć do jednej z tych grup.
Dla kobiet ciężarnych może to być karta przebiegu ciąży, dla dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia - akt urodzenia (w przypadku dzieci do 6. miesiąca życia nie trzeba okazywać żadnego dokumentu), a dla osób pozostających w trudnej sytuacji konieczne jest zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej lub decyzji właściwego organu administracji państwowej (burmistrza, wójta,
prezydenta).

Każdy obywatel, który nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, ma prawo skorzystać w stanach nagłych z pomocy Państwowego Ratownictwa Medycznego. Po udzieleniu pomocy zostanie obciążony kosztami świadczenia, a jeśli spełnia kryteria ustawy o pomocy społecznej, to placówka sama zwróci się do ośrodka pomocy społecznej o uregulowanie rachunku.
Jeżeli pacjent jest ubezpieczony, dokument uprawniający go do bezpłatnego świadczenia powinien przedstawić w ciągu 7 dni od opuszczenia szpitala.

CZYTAJ TEŻ:

Koszyk świadczeń zdrowotnych
Prawo wyboru lekarza
Prawo do informacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie