Prawo do kontaktu z bliskimi

Jolanta Bąk
shutterstock
Bez względu na wiek pacjent ma prawo do tego, by podczas wizyty u lekarza lub zabiegu towarzyszyła mu osoba bliska. Nie trzeba uzyskiwać na to zgody lekarza. W przypadku dzieci obecność opiekuna jest wręcz wymagana. Małoletni po ukończeniu 16 lat powinien zostać zapytany przez personel, czy życzy sobie obecności rodziców, osoba pełnoletnia sama o tym decyduje.

Podczas hospitalizacji prawo to obejmuje także możliwość kontaktowania się z rodziną i korzystania
z jej opieki, chory ma prawo do odwiedzin, utrzymywania kontaktów telefonicznych i korespondencji. Czas choroby nie może być czasem izolacji chorego. W szpitalach pediatrycznych rodzice powinni mieć możliwość przebywania z dziećmi przez cały czas. Dzieci mają prawo do szczególnej opieki zdrowotnej i dlatego placówki medyczne powinny zapewnić rodzicom odpowiednie warunki do sprawowania opieki nad dziećmi. Matkom karmiącym należy przygotować specjalną salę do karmienia dzieci.

Oczywiście zawsze należy pamiętać o tym, że na sali znajduje się więcej chorych, którzy mają dokładnie takie same prawa. Odwiedziny bliskich nie mogą zakłócać leczenia, a warto też pamiętać, że każdy pacjent ma prawo do intymności. Jeśli najbliżsi opiekują się chorym w szpitalu, to nie oznacza, że personel medyczny przestaje zajmować się chorym. Kroplówkę podłącza pielęgniarka, jeśli trzeba przebrać chorego lub podać basen - to również należy do jej obowiązków.
Obecność rodziny nie zwalnia personelu z wykonywania obowiązków. Rodzina może tylko pomóc.

Pacjenci obłożnie chorzy mają prawo do intymności i mogą prosić o osłonięcie łóżka parawanem lub zasłonką, aby nie czuć się skrępowanym wobec odwiedzających innych chorych.

Chory ma prawo do wydania zakazu odwiedzin. Jeśli podczas swej choroby chce być sam, może nie wyrazić zgody na odwiedziny. W takim przypadku personel powinien nie wpuszczać osób odwiedzających ani nie ułatwiać kontaktu telefonicznego. W każdej chwili pacjent może zmienić swoją decyzję i skorzystać z prawa kontaktu z bliskimi.

Każdy hospitalizowany pacjent ma obowiązek zapoznać się z regulaminem szpitalnym. Określa on m.in. godziny odwiedzin.
W przypadku pogorszenia stanu zdrowia chorego, zagrożenia jego życia lub śmierci, szpital ma obowiązek powiadomić osoby upoważnione przez chorego do uzyskiwania informacji.

Podczas pobytu w szpitalu lub innej placówce pacjent ma prawo korzystania z telefonu komórkowego lub z ogólnie dostępnego. Jeśli jest to konieczne, personel powinien udostępnić mu także linię szpitalną.

CZYTAJ TEŻ:

Prawo do informacji
Prawo do godnego umierania
Prawa pacjenta

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie