Prawo do informacji

Jolanta BąkZaktualizowano 
shutterstock
Każdy pacjent ma prawo do informacji na temat swojej choroby, jakie są rokowania i proponowane leczenie. Może tez prosić o opinię innego lekarza.

Informacji tych należy udzielać pacjentowi, a nie jego rodzinie (oczywiście poza wyjątkowymi sytuacjami, gdy chory jest np. nieprzytomny). Lekarz powinien udzielać informacji w sposób jasny i zrozumiały dla chorego.
Omawiając sposób leczenia, musi zaznaczyć, które świadczenia z planu leczenia są bezpłatne, do których trzeba dopłacić, a za które zapłacić w całości. Pacjent ma prawo wiedzieć, na czym polega sugerowany mu zabieg i jakie może spowodować powikłania. Przy badaniach diagnostycznych lekarz powinien wyjaśnić, dlaczego trzeba je wykonać i na czym to badanie polega. Chory ma prawo nie wyrazić zgody na badanie lub zabieg. Może też zrezygnować z informacji na temat swojego
stanu zdrowia.

W przypadku dzieci do lat 16 zgodę na zabiegi i badania wyrażają rodzice. Jeśli pacjent ma 16-17 lat, to wyraża zgodę razem z rodzicami.

Zgoda może być wyrażona ustnie. Tylko w przypadku poważniejszego badania lub zabiegu trzeba wyrazić ją na piśmie. Personel nie może żądać od chorego podpisywania jakiejkolwiek zgody in blanco - w dokumencie musi znaleźć się dokładny opis tego, na co wyraża się zgodę.

Pacjent ma także prawo upoważnienia konkretnej osoby do uzyskiwania informacji na temat stanu jego zdrowia (wybór takiej osoby zależy tylko od chorego, nie musi to być nikt z rodziny). W przypadku pacjenta nieprzytomnego lekarz samodzielnie podejmuje decyzję, komu ma udzielać informacji (zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w takim wypadku będzie to współmałżonek, rodzice lub dzieci).

CZYTAJ TEŻ:

Prawa pacjenta
Prawo dostępu do zdobyczy medycyny
Prawo do godnego umierania

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie