MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie milion złotych na badania koronawirusa otrzyma gdański naukowiec. Uczelnia dostała dodatkową subwencję z ministerstwa

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy dodatkową subwencję w wysokości prawie miliona złotych na badania dr Łukasza Rąbalskiego z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Celem analiz będzie poznanie wpływu infekcji towarzyszących na rozwój choroby COVID-19 i obraz kliniczny pacjentów.

Poznanie dokładnej specyfiki zakażenia koronawirusem to cel naukowy, jaki obecnie obrały tysiące zespołów badawczych na całym świecie. W tym gronie są także uczeni z gdańskiego Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii, którzy od kilku miesięcy prowadzą intensywne prace analityczno-laboratoryjne. Teraz, dzięki dofinansowaniu w kwocie 985 tys. zł dr Łukasz Rąbalski będzie mógł zrealizować projekt pt. "Infekcje Towarzyszące przy zakażeniach SARS-CoV-2, Baza Infekcji Towarzyszących COVID-19" i tym samym dowiedzieć się czy pacjenci zakażeni nowym wirusem są podatni na inne choroby, jakie zależności zachodzą w ich organizmie oraz czy pojawienie się infekcji towarzyszących wpływa na zmianę obrazu klinicznego.

- Baza danych, która powstanie w ramach projektu będzie istotnym źródłem informacji w zakresie występowania i wpływu infekcji mieszanych na zdrowie pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 - poinformowała dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Uczelnia zapowiedziała, że w prace włączą się również specjaliści z powołanego Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi, które działa przy Uniwersytecie Gdańskim.

Świat nauki, a zwłaszcza uczelnie o profilach medyczno-przyrodniczych intensyfikują działania mające na celu walkę z globalną epidemii - czy to w wymiarze skutecznego leczenia, czy też poznania specyfiki rozwoju infekcji. Resort edukacji również przyśpieszył procedury przeznaczania funduszy na badania wirusa SARS-CoV-2. Tym razem doceniono bezpośrednią możliwość wykorzystania badań realizowanych w gdańskim ośrodku w procesach terapeutycznych.

- W obecnej sytuacji epidemicznej projektowana baza danych stanowić będzie cenne źródło informacji w zakresie występowania infekcji mieszanych i ich wpływu na zdrowie pacjentów zarówno dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo epidemiologiczne, jak i służb medycznych. Ponadto, zebrane dane będą mogły wspomóc lekarzy w procesach decyzyjnych, dotyczących m.in. sposobu leczenia chorych, czy ustalania procedur postępowania - uzasadniło swoją decyzję Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nie jest to pierwszy sukces gdańskiego naukowca w temacie walki z koronawirusem. O dr Łukaszu Rąbalskim zrobiło się głośno w kwietniu tego roku, kiedy władze uczelni poinformowały, że badacz jako pierwszy w kraju wyizolował pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2 od polskiego pacjenta. Wyniki badań pozwoliły lepiej poznać patogen, a także pokazać w jaki sposób wirus ewoluuje w zależności od rozwoju epidemii w różnych częściach świata.

- W przypadku wirusów, których materiałem genetycznym jest jednoniciowy RNA stosuje się metody zwielokrotniające ilość materiału genetycznego. Standardowo, do tej pory, działo się to poprzez powielanie cząstek wirusowych w laboratoriach. Obecnie, dzięki osiągnięciom w dziedzinie biologii molekularnej, można zastosować krótszą drogę bez konieczności hodowli wirusa – wyjaśniał dr Łukasz Rąbalski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki