Prawa dziecka. Jakie prawa przysługują najmłodszym Polakom?

Milena Kochanowska
Prawa dziecka są dla każdego takie same - niezależnie od koloru skóry, narodowości, wyznawanej religii czy statusu materialnego
Prawa dziecka są dla każdego takie same - niezależnie od koloru skóry, narodowości, wyznawanej religii czy statusu materialnego 123 RF
Wypoczynek, rozrywka i czas wolny to także prawa dziecka. Każde dziecko ma też prawo do prywatności - również w szkole. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie prawa przysługują najmłodszym Polakom.

1 W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi, gwarantującymi prawa dziecka, są: Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka i ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.

2 Konwencja o Prawach Dziecka (Polska ratyfikowała ją 7 czerwca 1991 r.) ustanawia, że dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej.

3 Prawa cywilne dziecka to: prawo do życia i rozwoju; prawo do tożsamości (nazwisko, imię, obywatelstwo, wiedza o własnym pochodzeniu); prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej; prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania; prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach jego dotyczących w postępowaniu administracyjnym i sądowym; prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami; prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej; prawo nierekrutowania do wojska poniżej 15. roku życia.

4 Prawa socjalne. Każde dziecko ma prawo do odpowiedniego standardu życia, ochrony zdrowia, zabezpieczenia socjalnego, a także do wypoczynku i czasu wolnego.

5 Prawa kulturalne i polityczne. Dziecko ma prawo do nauki, korzystania z dóbr kultury, do informacji i do znajomości swoich praw. Dzieci mogą stowarzyszać się i gromadzić w celach pokojowych.

6 Prawa ucznia. Nie ma oficjalnego kodeksu praw ucznia. Na stronie serwisu mamyprawa.pl zebrano jednak informacje o tym, jakie prawa przysługują uczącym się dzieciom, jakie są ich obowiązki, co grozi za ich nieprzestrzeganie, a także jakie uprawnienia mają wobec nich nauczyciele. Można też zajrzeć na portal prawa-ucznia.pl.

7 Bez rzecznika. Rzadko w szkołach zatrudnia się rzecznika praw ucznia, który chroniłby ich wolności i praw zagwarantowanych w dokumentach międzynarodowych i aktach prawnych. Funkcję tę nieformalnie pełnią wojewódzcy kuratorzy oświaty. Wielkopolski kurator oświaty - Elżbieta Walkowiak, tel. 61 854 16 61. UWAGA! Każdy uczeń może jednak wpływać na to, jakie prawa ucznia zostaną zapisane w statutach szkół, które muszą być ogólnodostępne.

8 Ile może ważyć tornister? Państwowa Inspekcja Sanitarna zaleca, by waga tornistra nie przekraczała 10-15 proc. masy ciała ucznia. Jeśli więc dziecko waży 40 kg, to tornister powinien ważyć maksymalnie nieco ponad 4 kg.

9 Gdy rodzice się rozchodzą. W mediacji i przed sądem dziecko ma prawo do własnego zdania na temat wszystkich spraw z nim związanych. Sąd jest zobowiązany do wysłuchania dziecka i w miarę możliwości uwzględnienia jego zdania w toku ustalania jego praw na podstawie Konstytucji RP (art. 72 ust. 3) i Kodeksu postępowania cywilnego (art. 216, par. 2). Prawo do wyrażania swojego zdania gwarantuje też art. 12 Konwencji o Prawach Dziecka.

10 **Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka to 800 12 12 12.** Pod tym numerem co dzień dziecko może bezpłatnie porozmawiać o swoich problemach lub zgłosić naruszenie swoich praw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prawa dziecka. Jakie prawa przysługują najmłodszym Polakom? - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl