Praska rewolucja kulturalna

Redakcja
Powszechny od dwóch lat zaprasza do odnowionej siedziby
Powszechny od dwóch lat zaprasza do odnowionej siedziby Maciej Jeziorek/Polskapresse
Niezwykły projekt wyremontowanego z udziałem Funduszy Europejskich Teatru Powszechnego

Sobotnią premierą spektaklu "Biedna, ale sexi" Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera rozpoczął drugi etap niezwykle ciekawego projektu "Teatr w klasie". Nazwę można rozumieć dosłownie, bo sale lekcyjne warszawskich liceów stają się sceną, na której aktorzy przedstawiają spektakle traktujące o problemach, które dotykają bezpośrednio ich widzów, czyli młodzież. Druga część tej nietypowej lekcji to dyskusja prowadzona przez moderatorów ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Z pierwszym spektaklem, traktującym o problemie przemocy, "Sebastianem X", teatr zawitał na wiosnę do 10 szkół, angażując ponad 200 uczniów.

Monodram "Biedna, ale sexi" to poruszający obraz o biedzie, która nie zabija, ale wyklucza, wykonywany przez tegoroczną absolwentkę łódzkiej filmówki Magdalenę Wróbel. Nastoletnia bohaterka opowiada o niej mocno i dosadnie, ale sama broni się przed rolą biernej ofiary podziałów ekonomicznych. Na scenie teatru odbyły się w ten weekend tylko trzy spektakle, autorzy sztuki ruszają z nią teraz do kolejnych szkół. Miłośników teatru Powszechny do końca września zaprasza za to jeszcze na cztery inne spektakle: "Sieroty", "Kwiaty dla Algernona", "Lot nad kukułczym gniazdem" i "Rewolucję balonową". Zróżnicowany repertuar jest znakiem firmowym Powszechnego od zawsze. Wciąż nowe jest natomiast wrażenie, jakie robi siedziba teatru po zakończonym dwa lata temu, finansowanym z udziałem Funduszy Europejskich, generalnym remoncie.

Aby Teatr Powszechny mógł się chwalić swym nowym wizerunkiem, konieczne było przeprowadzenie wielu prac, które rozpoczęły się w 2009 r., kiedy dyrektorem naczelnym i artystycznym był Jan Buchwald. Odnowiona została elewacja teatru, wiele zmieniło się także we wnętrzu budynku. Rozbudowano wejście główne oraz dobudowano niezależne wejścia do sceny najmniejszej. Powiększono sceny i zwiększono liczbę miejsc na widowni aż o 130. Spektakle na scenie głównej po remoncie może oglądać 300 widzów, na małej scenie 200, a na najmniejszej 100. Łatwo zapamiętać te liczby, bo sceny przyjęły swe nazwy właśnie od nich. Kompletnie przebudowano także korytarze i zaplecza, powstały tak potrzebne teatrowi rekwizytornie. Budynek został wyposażony w windy dla niepełnosprawnych i podjazdy. Wymieniona została stolarka okienna i ślusarka. Dzięki termoizolacji budynku uliczny hałas nie zakłóca odbioru spektakli, a teatr oszczędza na ogrzewaniu. Ponadto zamontowano nowe oświetlenie i nagłośnienie, zainwestowano też w wentylację i klimatyzację. Uporządkowano także teren wokół teatru, parking, drogi dojazdowe oraz tereny zielone.

Przebudowa i modernizacja Teatru Powszechnego to jeden z 50 projektów z dziedziny kultury, na które znalazło się dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Realizowane w całym województwie inwestycje są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem tematyki, jak i kosztów czy rozmachu projektu. Dofinansowanie przeznaczono na liczne prace konserwatorskie i rewitalizacyjne, które objęły m.in. zabytkowy ratusz w Ciechanowie, zabytkowy kościół pw. św. Anny w Strzegowie czy zespół pałacowo-parkowy w Sannikach. Część Funduszy Europejskich przeznaczono także na dofinansowanie niewielkich lokalnych centrów kultury, sztuki, czy rzemiosła ludowego i artystycznego.

Efekty inwestycji w kulturę dofinansowanych z Funduszy Europejskich widać też w samej stolicy, zwłaszcza na Pradze. Prawobrzeżna część Warszawy staje się w ostatnich latach coraz modniejszym miejscem. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać kameralne kluby, galerie, miejsca spotkań, gdzie rozrywka w sposób naturalny miesza się ze sztuką, przeważnie offową. Miejsca te tętnią życiem głównie dzięki entuzjazmowi i zaangażowaniu młodych ludzi, niezależnych artystów czy animatorów kultury. Na szczęście wartość i potencjał Pragi dostrzegły także władze Warszawy, realizując projekty rewitalizacyjne i modernizacyjne. Przykładem takich działań jest właśnie remont jednego z najważniejszych warszawskich teatrów.

Dzięki takiemu dwutorowemu działaniu, dużym inwestycjom samorządowym oraz działaniu tych, którzy zachwycili się Pragą, dzielnica ta ma szansę za kilka lat stać się najmodniejszym miejscem na kulturalnej mapie Polski.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie