Prapremiera XV-wiecznych Pieśni Łysogórskich na Świętym...

  Prapremiera XV-wiecznych Pieśni Łysogórskich na Świętym Krzyżu

  (KK)

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Prapremiera XV-wiecznych Pieśni Łysogórskich na Świętym Krzyżu
  1/15
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Krogulec

  Pieśni Łysogórskie zabrzmiały w sobotni wieczór w klasztorze na Świętym Krzyżu. Muzykę do niezwykłego spektaklu opartego na pochodzącym z XV wieku zbiorze pieśni religijnych w języku staropolskim, napisał Michał Lorenc- znany z tworzenia muzyki filmowej kompozytor był obecny na koncercie.  Pieśni znane są dzięki odkryciu w 1831 kodeksu świętokrzyskiego - odnaleziono go w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprezentowanie ich w formie spektaklu jest zasługą kielczan: Marcina Majewskiego i Jana Tarnawskiego, którzy są scenarzystami i reżyserami- wcześniej w podobny sposób popularyzowali„Kazania Świętokrzyskie” i niedawno „Graduał Wiślicki”.

  Do koncertu wybrano fragmenty kilku pieśni w tym: „Radość wam powiedam”, ”Mocne boskie tajemności”, „Zdrowaś królewno wyborna”, a przede wszystkim „Lament świętokrzyski”, wybitne dzieło i najpiękniejszą pieśń po „Bogurodzicy”.

  Przed ołtarzem Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu wystąpili: zespół DesOrient, chór Schola Gregoriana Silesiensis, trójka solistów: kontratenor Radosław Pachołek, kantor scholi Robert Pożarski, kielczanka Ilona Sojda oraz Łukasz Mazur grający na niedawno odnowionych organach. Krótką prelekcję na temat „Pieśni łysogórskich” wygłosił profesor Krzysztof Bracha, historyk z kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

  Organizatorami koncertu byli wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i oraz Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.


  Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo