Pracujesz za granicą i regularnie ją przekraczasz? Będziesz musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie! W życie wchodzą nowe zasady

SR
Fot. Aleksandra Pazda / Gazeta Lubuska
Koronawirus w Polsce: Pracujesz w innym kraju i regularnie przekraczasz granicę? Do tej pory, nie sprawiało to większych problemów. Teraz, za sprawą nowych obostrzeń sytuacja ulegnie diametralnej zmianie. Od piątku, 27 marca osoby pracujące w innym kraju, po znalezieniu się na terenie Polski zostaną objęte obowiązkową, 14-dniową kwarantanną.

Pracujesz za granicą i regularnie ją przekraczasz? Zostaniesz poddany obowiązkowej kwarantannie

Do tej pory osoby pracujące w innym kraju, mogły w drodze do pracy i z pracy, bez problemu przekraczać polską granicę. Nie było konieczności, aby poddawały się dwutygodniowej kwarantannie, tak jak osoby, które wracają teraz do Polski np. z wakacji. Od piątku, 27 marca sytuacja ulegnie sporej zmianie.

Nowe obostrzenia dotyczą natomiast osób, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju regularnie przekraczały polską granicę. Do tej pory ­- w drodze do pracy i z pracy - osoby te mogły przekraczać granicę i nie były objęte kwarantanną. Zgodnie z nowymi regulacjami od 27 marca 2020 r. (piątek, godz. 00:00) zostaną one po znalezieniu się na terenie Polski objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną. - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ograniczenia będą obowiązywać na terenie całej granicy RP.

W życie wchodzą nowe zasady: Obowiązkowa kwarantanna dla osób, które z powodu pracy regularnie przekraczają granicę

O zmianach, które wchodzą w życie już w piątek (27 marca) informuje i przypomina Straż Graniczna. Czy osoby, które mieszkają w Polsce lub kraju sąsiednim i pracują po drugiej stronie granicy muszą odbyć 14-dniową kwarantannę?

Osoby mieszkające w Polsce lub kraju sąsiednim, które pracują po drugiej stronie granicy, są zwolnione z kwarantanny tylko do czwartku! Od piątku 27 marca - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia – będą poddawane 14-dniowej obowiązkowej kwarantannie.

Koronawirus w Polsce: Kontrole na granicach zostają co najmniej do 13 kwietnia

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło również decyzję o przedłużeniu do 13 kwietnia 2020, kontroli na granicy z:

  • Niemcami,
  • Litwą,
  • Czechami
  • Słowacją.

Oznacza to, że granicę z podanymi państwami, w dalszym ciągu można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.

- Zamknięcie granic nie oznacza zamknięcia na przepływ towarów. Tu nie ma żadnych ograniczeń. Wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju i handlu, płynnie przekraczają granice – powiedział minister Mariusz Kamiński. - Kierowcy samochodów ciężarowych są zwolnieni z kwarantanny – podkreślił gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej.

Koronawirus w Polsce: Gdzie można przekroczyć polską granicę?

W związku z obowiązującymi obostrzeniami, granice z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją można przekroczyć tylk ow wyznaczonych miejscach. Straż Graniczna na swojej stronie internetowej podaje szczegółowe informacje.

Granicę wewnętrzną można przekraczać:
na granicy z Niemcami:

  • przez przejścia drogowe - Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą;
  • w ruchu pieszym - Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą;

na granicy z Litwą:

  • Budzisko,
  • Ogrodniki;

na granicy ze Słowacją:

  • Barwinek,
  • Chyżne;

na granicy z Czechami:

  • przez przejścia drogowe - Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy;
  • w ruchu pieszym - Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni).

Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ruch graniczny został znacznie ograniczony. Granicę polsko-rosyjską będzie można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej. - informuje Straż Graniczna.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracujesz za granicą i regularnie ją przekraczasz? Będziesz musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie! W życie wchodzą nowe zasady - Gazeta Wrocławska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
obserwator

całe to gadanie o kontrolach i przymusowych kwarantannach to bajka ..cały czas ludzie przekraczają bez problemów i nikt ich nie kontroluje..Tak jak mąż mojej siostry , który pracuje w Niemczech i co tydzien wraca do Polski tak jak teraz właśnie zadzwonił do żony że już jest na terenie Polski ...bez kontroli kilka osób wraca co tydzień..tylko moja siostra i jej w strachu ..taka jest prawda

S
STE

Wg mnie nadal nie ma dla nikogo wracającego z pracy z zagranicy obowiązku kwarantanny.

Wynika to wprost z ustawy "o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi". Stan epidemii wprowadza w formie rozporządzenia Wojewoda dla województwa a dla kraju Minister Zdrowia.

Można wtedy wprowadzić różne ograniczenia np w sposobie przemieszczania się. To art 46 ust. 4 tej ustawy. Nakaz kwarantanny czy zakaz jej opuszczania to jednak domena Prezesa Rady Ministrów uregulowane z art 46a i 46b tej ustawy. Takiego rozporządzenia jednak nie ma – tzn. premier Morawiecki nie wydał takiego rozporządzenia.

Art 46a i 46b ustawy o zwalczaniu zakażeń były dodane do tej ustawy specustawą COVID-19 z dnia 3 marca 2020 - art 24 pkt. 4 tej specustawy. Państwo z tektury :-)

Dotyczy to oczywiście osób wracających z zagranicy (już obojętnie pracujących czy nie) - osoby, które miały rzeczywiście styczność z chorymi (np. lekarze, policjanci - wiele przykładów w mediach) dostają nakaz kwarantanny od sanepidu (PPIS) w formie decyzji (można nawet w formie ustnej) i wtedy kwarantanna obowiązuje jak najbardziej! Wynika to z art 33 ust 1 ustawy „o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń (…)”

Podobnie nie ma przepisów określających grzywnę w wysokości 30 tys. PLN. Podstawą jest art. 116 kw (Kodeksu Wykroczeń) w zw. z art. 24 § 1 kw, który przewiduje maksymalny wymiar grzywny dla wszystkich wykroczeń do 5 tys zł. Ale to wykroczenie zagrożone jest alternatywnie karą nagany!

Wróć na i.pl Portal i.pl