Pracownicze Plany Kapitałowe wchodzą w życie ZASADY + SKŁADKI Jakie zmiany za sobą niesie nowy system oszczędzania na emeryturę? 1. 7. 2019

TK
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to program powszechny, dobrowolny i prywatny, mający na celu długoterminowe oszczędzanie dla pracowników, tworzony i współfinansowany przez pracodawców oraz państwo.
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to program powszechny, dobrowolny i prywatny, mający na celu długoterminowe oszczędzanie dla pracowników, tworzony i współfinansowany przez pracodawców oraz państwo.
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy system oszczędzania na emeryturę, a także kolejny krok w realizacji założeń wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ustawy został przyjęty przez rząd, a wkrótce trafi do Sejmu. Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2019. Czym zatem jest PPK? To dobrowolny system gromadzenia oszczędności na emeryturę dla wszystkich zatrudnionych płacących składki na ZUS. Ponadto ma być programem tanim oraz przyjaznym skierowanym do ponad 11 milionów polskich pracowników. PPK mają być wprowadzane etapami aż do 2021 roku, w zależności od wielkości firmy. Rząd będzie zachęcał do oszczędzania pracownika i pracodawcę specjalną dopłatą z budżetu państwa jednorazową wpłatą "powitalną" - w ciągu 10 lat dołoży do programy PPK od 35 do 40 mld złotych. Jakie są zatem zasady i stawki Pracowniczych Planów Kapitałowych i od kiedy wejdą w życie?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. Założenia programu

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to program powszechny, dobrowolny i prywatny, mający na celu długoterminowe oszczędzanie dla pracowników, tworzony i współfinansowany przez pracodawców oraz państwo.

ZOBACZ ZAŁOŻENIA

Wprowadzenie PPK, które najprawdopodobniej zacznie obowiązywać w 2019 roku ma zwiększyć liczbę Polaków, którzy oszczędzają w III filarze.

Przyjęliśmy kolejny program prospołeczny, który przyczyni się do bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin - powiedział Mateusz Morawiecki o nowym programie PPK.

ZOBACZ KONIECZNIE
JAKA EMERYTURA LUB RENTA W 2019 ROKU? ZOBACZ TABELĘ PRZELICZEŃ PO REWALORYZACJI

Premier podkreślił, że w odróżnieniu od OFE, które były pieniędzmi publicznymi, PPK są prywatnymi oraz dziedziczonymi środkami obywateli.

Pracownicze Plany Kapitałowe skierowane są do 11,5 miliona obywateli, mają stać się uzupełnieniem świadczeń z powszechnego systemu gromadzenia oszczędności, oraz zdaniem minister finansów prof. Teresy Czerwińskiej przyczynią się do poprawienia kondycji polskiej gospodarki.

Środki zgromadzone w PPK podniosą bezpieczeństwo finansowe Polaków, a po zakończeniu okresu aktywności zawodowej, będą uzupełnieniem świadczeń z systemu powszechnego. Środki te zasilą również polski rynek kapitałowy, a wzrost udziału oszczędności długoterminowych obniży koszty finansowania inwestycji w Polsce i będzie sprzyjać polskiej gospodarce" – dodała minister. - powiedziała prof. Czerwińska.

Jaki jest cel Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Celem wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych jest zgromadzenie dodatkowych środków na starość. Jak wynika z badań niemal 3/4 Polaków nie odkłada na swoją emeryturę, tłumacząc brakiem taką sytuację brakiem lub niewystarczającą ilością pieniędzy.

Te środki mają z jednej strony na celu polepszenie warunków bytowych osób po 60. roku życia. Z drugiej strony, stworzenie bufora w postaci krajowych zasobów kapitałowych - powiedziała minister finansów, Teresa Czerwińska.

10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? WSZYSTKO, co musisz wiedzieć o oszczędnościach PPK

10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? WSZYS...

Dla kogo PPK? Zasady, zapisy, składki, rezygnacja

Dla kogo program? Automatyczny i dobrowolny
PPK zakłada, że programem objęci zostaną wszyscy zapisani do niego pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. Zapisy do Pracowniczych Planów Kapitałowych będą automatyczne, co czyni program całkowicie dobrowolnym. Aby jednak stać się członkiem PPK trzeba będzie złożyć w zakładzie pracy deklarację (raz na dwa lata, ponieważ co dwa lata automatycznie zapiszą nas do PPK).

Waloryzacja emerytur 2019: TABELA + WYLICZENIA

SZCZEGÓŁOWE WYLICZENIA W GALERII PONIŻEJ

Rząd przyjął projekt budżetu na 2019 rok. Uwzględnił wydatki na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych w 2019 roku na poziomie 103,26 proc. To oznacza, że twoja emerytura wzrośnie o 3,26 proc. (brutto). Jak to przekłada się na konkretne kwoty świadczeń? ➤➤ ZOBACZ PRZYKŁADY (wyliczenia bez uwzględnienia waloryzacji kwotowej)➤➤ (U góry kwota świadczenia - podana w brutto. Na dole - o ile wzrośnie po waloryzacji w 2019 roku).

Emerytury 2019. Jaka waloryzacja w 2019 r.? O ile wzrośnie e...

Założenia programu PPK - składki
Założenia programu i idące za nim składki są procentowe, obliczane od podstawy wynagrodzenia pracownika.

  • wpłata podstawowa do Pracowniczych Planów Kapitałowych wynosiła będzie 2% wynagrodzenia
  • pracodawca będzie dopłacał od 1,5 do 4% wynagrodzenia
  • pracownik może również zadecydować chęć odkładania 4% wartości wynagrodzenia miesięcznie, co będzie rzutowało wyższą kwotą odłożoną na przyszłość.

Państwo dorzuci od siebie

Do PPK dorzuci się również państwo w postaci tzw. wpłaty powitalnej w kwocie 250 złotych oraz dopłaty rocznej, również w wysokości 250 złotych. Minister Rafalska zapewniła, że na ten cel są zabezpieczone pieniądze w budżecie, które stanowią: "państwowy" komponent środków gromadzonych w PPK. Chodzi o kwotę 35-40 mld złotych w ciągu dekady.

Kto zajmie się pieniędzmi z PPK
Pieniądze gromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą inwestowane przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz zakłady ubezpieczeń.

PPK: rezygnacja z programu
Z PPK będzie można w dowolnym momencie zrezygnować, a także do programu wrócić.

PPK nie we wszystkich zakładach pracy
Tworzyć PPK nie będą musieli tworzyć pracodawcy, którzy posiadają już własne Pracownicze Programy Emerytalne i opłacają składkę na rzecz pracownika w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia. Dodatkowym kryterium jest również przystąpienie minimum 25% pracujących do wewnętrznego programy oszczędnościowego.

Zasady wypłat z PPK
Oszczędności zgromadzone w ramach PPK pracownik będzie mógł wypłacić w ratach w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego, jednak:

  • swobodnie będzie mógł korzystać z 25% zaoszczędzonej kwoty
  • 75% pozostałych środków będzie wypłacane w 120 ratach miesięcznych

Pracownicze Plany Kapitałowe. Etapy wejścia w życie PPK:
Ustawa o PPK, czyli Planowych Planach Kapitałowych, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 z półrocznym vacatio legis. Jej wprowadzanie będzie jednak stopniowe. W pierwszej kolejności do programu dołączą duże firmy, które zatrudniają powyżej 250 osób. Jak wyglądają zatem etapy wejścia w życie PPK?

  • od 1 lipca 2019 r - do programu dołączają podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób
  • od 1 stycznia 2020 r. do programu dołączają podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób
  • od 1 lipca 2020 r. do programu dołączają podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób
  • od 1 stycznia 2021 do programu dołączają pozostałe podmioty, a także osoby, które są zatrudnione w jednostkach sektora finansów publicznych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na i.pl Portal i.pl