1/17
Od kilku tygodni pracownicy otrzymują od pracodawców...
fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

Pracownicze Plany Kapitałowe. Sprawdź, czy zyskasz [PORADNIK]

Od kilku tygodni pracownicy otrzymują od pracodawców informacje o tym, że wraz w wejściem w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych, powinni się zdeklarować , czy chcą być objęci nowym, rządowym programem. Wiele osób mimo że słyszało o PPK, to jednak wciąż nie wie, o co dokładnie chodzi w dodatkowym odkładaniu na emeryturę, czym program różni się od wygaszanego OFE, a przede wszystkim czy opłaca się w nim pozostać.

Na kolejnych slajdach wyjaśniamy, o co chodzi w PPK, ile zostanie potrącone z naszych pensji, a ile dołoży pracodawca i państwo oraz na jakich zasadach będziemy mogli korzystać ze zgromadzonego kapitału.

2/17
Dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym, pracownik...
fot. Przemyslaw Swiderski

PPK – co to jest?

Dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym, pracownik zatrudniony na umowę o pracę lub umowę zlecenie może odkładać na emeryturę, a cały proces obsługuje pracodawca odprowadzający składkę emerytalną oraz rentową. PPK są dodatkowym, prywatnym filarem systemu emerytalnego i mogą być obsługiwane przez różne towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Zasady funkcjonowania PPK zostały zawarte w ustawie z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Główne jej zapisy weszły w życie 1 lipca.

By przystąpić do programu nie musimy wyrażać na to zgody, ani niczego podpisywać. Pracodawca automatycznie zapisuje do programu wszystkich swoich pracowników, którzy ukończyli 18. i nie ukończyli 55. roku życia, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Osoby między 55. i 70. rokiem życia mogą zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o dołączenie do programu. Zaplanowane jest stopniowe włączanie do PPK kolejnych firm. Terminy przystąpienia poszczególnych pracodawców do programu zostały rozłożone na 2 lata i będą zależeć od liczby osób zatrudnionych w danej firmie.

Uwaga: Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie będą objęte PPK. Program jest dedykowany jedynie firmom zatrudniających co najmniej jedną osobę, a całkowicie wyklucza przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność bez pracowników. Uczestnikami PPK nie mogą być też funkcjonariusze służb mundurowych, którzy objęci są odrębnym systemem zaopatrzenia emerytalnego i nie odprowadzają składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS.

Daty, w których przekazane zostaną pierwsze wpłaty na indywidualny rachunek PPK pracownika, przedstawiamy na kolejnym slajdzie.

3/17
PPK  wystartowały 1 lipca tego roku. Od tej daty duże firmy...
fot. mojeppk

Kto i od kiedy do PKK?

PPK wystartowały 1 lipca tego roku. Od tej daty duże firmy zatrudniające co najmniej 250 osób będą zobowiązane tworzyć PPK dla swoich pracowników. Oznacza to, że najpóźniej do 12 listopada podpiszą w imieniu i na rzecz pracowników umowę z instytucją finansową (umowa o prowadzenie PPK). Od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po dacie zawarcia tej umowy zostanie pobrana pierwsza wpłata pracownika. Z uwagi na skalę programu planuje się stopniowe (co 6 miesięcy) włączanie kolejnych grup pracodawców do programu w okresie 2 lat, począwszy od największych przedsiębiorstw, aż do najmniejszych firm. Wdrażanie PPK potrwa do maja 2021 roku.

Kto składa się na oszczędności w ramach PPK i od czego uzależnione są składki? Wyjaśniamy na kolejnym slajdzie

4/17
Wpłaty na konto PPK pochodzą z trzech źródeł: od pracodawcy,...
fot. mojeppk

Kto składa się na oszczędności w ramach PPK i od czego zależą składki?

Wpłaty na konto PPK pochodzą z trzech źródeł: od pracodawcy, pracownika (czyli Ciebie) i państwa.

Dopłata pracodawcy:
*wpłata podstawowa w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia pracownika brutto,
*dobrowolna wpłata dodatkowa maksymalnie do 2,5 proc. wynagrodzenia pracownika brutto.

Składka pobierana z pensji pracownika:
*wpłata podstawowa 2 proc. jego wynagrodzenia brutto. Wpłata podstawowa może zostać obniżona do 0,5 proc. wynagrodzenia brutto, jeśli łączne wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia.
*dobrowolna wpłata dodatkowa do maksymalnie 2 proc. wynagrodzenia brutto.

Państwo też dołoży:
*jednorazowo 250 zł wpłaty powitalnej oraz dopłatę roczną w wysokości 240 zł.

Od czego zależy wysokość wpłat na konto PPK? O tym na kolejnym slajdzie

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Kibice w Cardiff pokazali, jak dopingować reprezentację. Teraz czas na PGE Narodowy

Kibice w Cardiff pokazali, jak dopingować reprezentację. Teraz czas na PGE Narodowy

Wystawa pokazująca zniszczenie i odbudowę Gdańska otwarta przez IPN

Wystawa pokazująca zniszczenie i odbudowę Gdańska otwarta przez IPN

Tramwaj śmiertelnie potrącił nastolatkę!

PILNE
Tramwaj śmiertelnie potrącił nastolatkę!

Zobacz również

Brutalne zabójstwo i gwałt. Szokujące szczegóły

Brutalne zabójstwo i gwałt. Szokujące szczegóły

Koniec Debaty Warszawskiej. Nie zabrakło wyzwisk i dziwnych pytań

Koniec Debaty Warszawskiej. Nie zabrakło wyzwisk i dziwnych pytań