Pracownicze Plany Kapitałowe. Jest plan oszczędzania na emeryturę

Zbigniew Biskupski AIP
Bartek Syta / Polska Press
Od połowy przyszłego roku będzie można oszczędzać na emeryturę na nowych, atrakcyjnych zasadach. Każdy zarobkujący odłoży zwynagrodzenia niewielką kwotę, dołoży się doniej pracodawca, a premię dopisze państwo.

Po wielomiesięcznych dyskusjach idea Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) stała się faktem. Sejm uchwalił stosowną ustawę, która powołuje dożycia nową instytucję – PPK, mające rozwiązać problem głodowych emerytur w Polsce.

- Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania. Najważniejszym celem PPK jest wzrost poziomu oszczędności indywidualnych, z myślą o bezpieczeństwie i dobrobycie poszczególnych osób i ich rodzin. Pragniemy podniesienia bezpieczeństwa finansowego Polaków, szczególnie w okresie emerytalnym. Wdrożenie PPK z pewnością przyczyni się też do zmiany struktury oszczędności w Polsce. Reforma pozwoli na wzrost udziału oszczędności długoterminowych, co z kolei obniży koszt finansowania inwestycji w Polsce i będzie sprzyjać polskiej gospodarce – wyjaśniła cel takiego rozwiązania minister finansów Teresa Czerwińska.

W Polsce obecnie na jednego emeryta przypadają trzy osoby zatrudnione. Praktycznie z ich składek ZUS wypłacane są świadczenia dla emerytów. W perspektywie nieco ponad dwudziestu lat te proporcje znacząco się pogorszą; w 2050 roku dojdziemy do sytuacji, w której na jednego emeryta będzie przypadał tylko jeden zatrudniony. Z pieniędzmi na emerytury będzie więc jeszcze gorzej niż obecnie. Tymczasem, według innych danych, Polacy pod względem skłonności do długoterminowego oszczędzania znajdują się na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

- Będzie to największa przebudowa funduszu emerytalnego od 2013 r., w którym zlikwidowano niemal wszystkie otwarte fundusze emerytalne (OFE). Program obejmie 11 milionów Polaków, 9 milionów z sektora prywatnego i2 miliony z sektora publicznego. Obejmie on nie tylko osoby pracujące na podstawie umów o pracę, ale także na podstawie umów cywilnoprawnych – wyjaśnia Piotr Kochański z kancelarii Kochański, Zięba i Partnerzy.

Każdy z własnym planem oszczędzania

PPK są obowiązkowe dla wszystkich pracodawców, nawet tych, którzy zatrudniają tylko jedną osobę.
Pracodawcy będą musieli podpisać umowy z odpowiednimi funduszami, a swoim pracownikom zaoferować PPK. Szczególnie ważne jest to, aby obejmowały one wszystkich pracowników, nawet pracowników kontraktowych, o ile w ramach ich umów, w tym umów zlecenia, wymagane jest odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne. - Minimalna składka pracownika wyniesie 2 proc. jego wynagrodzenia. Osoby, które zarabiają poniżej 120 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2019 r. – 2 664 PLN), będą mogły obniżyć wysokość składek do0,5 proc.

Pracownik dostanie od państwa na wstępie 250 zł „dopłaty powitalnej”, a za każdy rok oszczędzania dopłatę „lojalnościową”.

Jeśli pracownik zechce zaoszczędzić więcej, będzie mógł odłożyć kolejne 2 proc. Pracodawca będzie zobowiązany do odprowadzenia składki w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia, a także będzie mógł odprowadzić dodatkową składkę w wysokości 2,5 proc., co może stanowić dla pracodawców dodatkową zachętę do przyciągania utalentowanych osób.
Całkowita minimalna składka wyniesie zatem od 3,5 proc. (2 proc. w przypadku osób o najniższych zarobkach) do nawet 8 proc. Swój wkład do funduszu wniesie również Skarb Państwa w postaci tzw. „dopłaty powitalnej”, w ramach której przekaże 250 zł na konto każdego pracownika. Co roku będzie obowiązywała tzw. „dopłata lojalnościowa”, która w 2019 r. wyniesie 240 zł” tłumaczy szczegóły przyjętych rozwiązań Rafał Zięba z tej samej kancelarii.

Kto pomnoży pieniądze

- Powodzenie tego programu będzie zależeć od efektywności podmiotów, które będą inwestowały gromadzone oszczędności. Mamy nadzieję, że ustawodawca umożliwi wzięcie udziału w programie dostatecznie dużej liczbie wiarygodnych podmiotów zarządzających, aby zapewnić bezpieczeństwo, a jednocześnie silną konkurencję, która leży w interesie oszczędzających. Polacy powinni mieć szeroki wybór instytucji, którym powierzą swoje pieniądze - podkreślał wtoku konsultacji projektu PPK Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Ostatecznie zgodnie z uchwaloną ustawą instytucjami obsługującymi PPK będą towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), które posiadają zgody i zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce. TFI, które chcą wziąć udział w PPK, muszą mieć minimum trzyletni okres doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Dziś zezwolenie posiada ponad 60 TFI. Wstępnie szacuje się, że ponad połowa z nich będzie zainteresowana przedstawieniem swojej oferty na obsługę PPK. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) utworzy portal, w którym zapewni łatwy dostęp do informacji o produktach, ofertach poszczególnych TFI, standardach umów oraz będzie stanowił źródło wiedzy dla zatrudniających i zatrudnionych. Uregulowane będą też zasady akwizycji i reklamy, tak aby zapobiec nieetycznym zachowaniom.

Ustawa zakłada, że nowe rozwiązania będą wprowadzane etapami. Kolejność tworzenia PPK będzie uzależniona od wielkości lub typu pracodawcy. Najwcześniej, bo z 1 lipca 2019 r., do PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 pracowników. Najpóźniej, bo w połowie 2020 r., małe firmy oraz jednostki sektora finansów publicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Pracownicze Plany Kapitałowe. Jest plan oszczędzania na emeryturę - Strefa Biznesu

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2018-12-18T11:37:56 01:00, kubkowa:

To jest bardzo dobry plan oszczędzania na emeryturę. Nie ma co ukrywać, ale w końcu nasze państwo się postarało i stworzyło coś co będzie służyło wielu polakom. Zniknie ta niepewność czy będziemy mieli emeryturę i jakiej wielkości i dlaczego tam małą. Teraz sami będziemy o tym decydować

Gdybyś nie musiał "sponsorować" po drodze do swej emerytury najmniej kilku jeszcze osób, to twoja emerytura byłaby co najmniej wystarczająca. Pomyśl sam, ile to osób przez całe swoje życie pracując żarliwie sponsorujesz tych "którym się to należy".

G
Gość
2018-12-19T11:06:49 01:00, Robol:

A co z OFE 15lat odkładałem za jednym pociągnięciem moja kasa zniknęła miała być dziedziczenia i ble ble ble. Teraz mam 54lata i znowu oszczędzać drugie życie muszę mieć aby cokolwiek uzbierać nadmienie pracy mam 35 lat

Dlaczego więc nie zostaniesz europosłem ? Chyba nigdzie więcej nie zarobisz, a i emeryturkę byś miał, że ho, ho. Prędko "jadź" do Brukseli, może zrobią dogrywkę i cię jakoś przyjmą. chociaż po znajomości.

K
Kazimierz 57
Wiem, na pewno to wiem, :::::NIKT MI TEGO NIE DA CO MI NASZ (???) RZĄD NAOBIECUJE !!
P
Piotr
Co z tego że inne nazwy, za naście lat i któryś premier załata tym dziurę budżetową.
g
gosia
Tylko właśnie ofe i ppk to są dwie zupełnie różne instrumenty oszczędzania na emeryturę. Nie można mówić, że to jest to samo bo to tylko się okazuje, że nie wgłębiliśmy się w temat i mówimy coś o czym nie mamy zielonego pojęcia. W ppk kasa jest zupełnie bezpieczna bo jest Twoja.
R
Robol
A co z OFE 15lat odkładałem za jednym pociągnięciem moja kasa zniknęła miała być dziedziczenia i ble ble ble. Teraz mam 54lata i znowu oszczędzać drugie życie muszę mieć aby cokolwiek uzbierać nadmienie pracy mam 35 lat
k
kubkowa
To jest bardzo dobry plan oszczędzania na emeryturę. Nie ma co ukrywać, ale w końcu nasze państwo się postarało i stworzyło coś co będzie służyło wielu polakom. Zniknie ta niepewność czy będziemy mieli emeryturę i jakiej wielkości i dlaczego tam małą. Teraz sami będziemy o tym decydować
v
vdfvdf
vdfvdf
B
Barbra
Przepracowałam 35lat i dalej dorabiam byłam w OFE i dostał 1400zl na rękę nieroby maja po 1100zl A kto zarobi tym co teraz pracują? przecież Ukraińcy zabiorą to co wypracowali dla siebie młodzi zbierajcie w skarpetę to najbezpieczniejsze rozpacz bierze na tę przekręty
R
Rafał
Już raz Jacek Rostowski powiedział z rozbrajającym uśmiechem:
Skoro twierdzicie, że pieniądze z drugiego filaru są wasze to spróbujcie sobie wziąć.
KOLEJNY SKOK NA KASĘ PAZERNYCH POLITYKÓW.
Wróć na i.pl Portal i.pl