Pracownicze Plany Kapitałowe - co to? PPK - ZASADY [24.11.2018 r.] Czy PPK są obowiązkowe. Ile zabiorą od pensji? Od kiedy

sier, źródło: Ministerstwo Finansów
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Od kiedy będą obowiązywać i ile pieniędzy będzie pobierać fundusz? Czy uczestnictwo w PPK jest obowiązkowe? Kiedy dostaniemy pieniądze, czy będzie je można wcześniej wypłacić? ➤➤ SPRAWDŹ ➤➤
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Od kiedy będą obowiązywać i ile pieniędzy będzie pobierać fundusz? Czy uczestnictwo w PPK jest obowiązkowe? Kiedy dostaniemy pieniądze, czy będzie je można wcześniej wypłacić? ➤➤ SPRAWDŹ ➤➤ Archiwum Polska Press
Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Czym są PPK? Na jakich zasadach będziemy odkładać pieniądze, od kiedy zostaną wprowadzone Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy ta forma odkładania na emeryturę będzie obowiązkowa? Kiedy będzie można wypłacić pieniądze z PPK. Piszemy o najważniejszych zasadach programu.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Szacuje się, że 3/4 Polaków nie odkłada pieniędzy na starość, podając jako powód brak wystarczających środków na ten cel lub ich brak. Zmienić to mają Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - czyli program autorstwa rządu PiS, polegający na dodatkowym oszczędzaniu, przeznaczony dla około 11,5 miliona osób zatrudnionych. Czym są PPK, jakie są najważniejsze zasady programu, od kiedy będzie on obowiązywał?

PPK - co to takiego?

Jak informuje Ministerstwo Finansów, PPK umożliwią gromadzenie długoterminowych oszczędności, wypłacanych po zakończeniu aktywności zawodowej. Środki zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą stanowić prywatną własność uczestników.

Emerytury 2019. Sprawdź, jaka będzie WALORYZACJA rent i emerytur w 2019 [tabela, wyliczenia - netto, brutto]

Pracownicze Plany Kapitałowe - od kiedy?

Od połowy 2019 roku pierwsze grupy pracowników będą mogły rozpocząć gromadzenie oszczędności w ramach PPK. Środki zostaną wypłacone po osiągnięciu przez pracownika niego 60. roku życia (ten sam wiek dla kobiet i mężczyzn). Środki zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność uczestników.

NA SKRÓTY: O najważniejszych zasadach PPK przeczytasz w poniższej prezentacji:

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Od kiedy będą obowiązywać i ile pieniędzy będzie pobierać fundusz? Czy uczestnictwo w PPK jest obowiązkowe? Kiedy dostaniemy pieniądze, czy będzie je można wcześniej wypłacić? ➤➤ SPRAWDŹ ➤➤

Pracownicze Plany Kapitałowe - co to? PPK - ZASADY [24.11.20...

Jak podaje MF, wszystkie podmioty zatrudniające (pracodawcy) będą tworzyć PPK dla wszystkich osób zatrudnionych (np. pracowników na etacie i zatrudnionych na umowie-zleceniu). Obowiązek zawierania umów o zarządzanie PPK będzie wprowadzany stopniowo:

  • od 1 lipca 2019 r. dla podmiotów, które zatrudniają co najmniej 250 osób;
  • od 1 stycznia 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób;
  • od 1 lipca 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób,
  • od 1 stycznia 2021 r. dla pozostałych podmiotów oraz osób zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych.

Jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60. roku życia zdecyduje o wypłacie zgromadzonych środków, to 25 proc. zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75 proc. zostanie wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat).

PPK, ile pieniędzy będzie pobieranych z pensji?

Wpłaty do PPK będą dokonywane przez podmiot zatrudniający i uczestnika programu. Wpłata podstawowa do PPK wyniesie 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uczestnika programu i 1,5 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podmiotu zatrudniającego - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Osoby, które zarabiają 120 proc. minimalnego wynagrodzenia (lub mniej) w danym roku – będą mogły dokonywać wpłaty podstawowej niższej niż 2 proc., ale nie mniejszej niż 0,5 proc.

Zobacz również:
WALORYZACJA rent i emerytur w 2019 roku. O ile wzrosną świadczenia [wyliczenia, przykłady]

Waloryzacja emerytur 2019. Kwotowa waloryzacja emerytur od marca 2019 oznacza, że emerytura wzrośnie minimum o 70 złotych brutto. Jeżeli z procentowej waloryzacji wychodzi wyższa stawka, to kwotowa nie obowiązuje. ➤ Zobacz w galerii o ile wzrosną emerytury ➤

WALORYZACJA emerytur ZUS w 2019. [tabela, wyliczenia]. Renty...

PPK zasady wypłacania pieniędzy

  • Środki będą wypłacane po osiągnięciu przez pracownika niego 60. roku życia
  • Jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60. roku życia zdecyduje o wypłacie zgromadzonych środków, to 25 proc. zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75 proc. zostanie wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat).
  • Ponadto – przed osiągnięciem 60 roku życia – będzie można wnioskować o wypłatę do 25 proc. środków w przypadku poważnego zachorowania pracownika, jego małżonka lub dziecka. Nie będzie konieczny zwrot tych środków.
  • Możliwe będzie także jednorazowe, wcześniejsze wypłacenie środków z PPK na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu np. przy zakupie mieszkania lub domu – z obowiązkiem zwrotu w ciągu 15 lat.
10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? WSZYSTKO, co musisz wiedzieć o oszczędnościach PPK

10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? WSZYS...

PPK - uczestnictwo dobrowolne czy obowiązkowe?

Każdy zatrudniony zostanie zapisany do programu automatycznie, ale będzie mógł się z niego wycofać, czyli oszczędzanie w PPK będzie dobrowolne. Oznacza to, że uczestnik PPK będzie mógł zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie pisemnej deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu. Ale uwaga! By pozostać poza programem, co cztery lata będzie trzeba składać stosowną deklarację.

Więcej o programie można przeczytać na stronach Ministerstwa Finansów.

Zobacz również: "Flesz. Nowy Kodeks pracy. Co się zmieni?"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jasiu
Jak pójdziecie na emerture to PPK i waszych $ juz dawno nie bedzie
M
Marianna
Ja jestem w tej pierwszej grupie osób które przystąpią do PPK i bardzo mnie to zadowala. cieszy mnie fakt że będe mogła więcej w ten sposób uzbierać pieniędzy na przyszłą emeryturę niż jak miałabym to robić sama. Jednak wkład mojego pracodawcy i Państwa powiększy kwotę i to znacznie.
j
ja.
OFE też można było w każdym momencie rzekomo wypłacić a potem co się stało?Ja wam powiem co będzie kiedy się już nazbiera tam pokaźna ilość forsy to ludzie którzy jeszcze dziś siedzą w podstawówkach i są uczeni tak usilnie LOGICZNEGO myślenia z..........ą tą całą forsę w myśl tworzonej po to litery prawa.
n
norbi
Jeśli chodzi o ppk to może być też świetna karta przetargowa w poszukiwaniu pracowników, pracodawcy przecież narzekają że mają braki kadrowe, jeśli zaproponują pracownikom większą dopłatę do PPK to jest szansa że skuszą ludzi tym dodatkowym świadczeniem
f
fero
Pieniądze na tych niby indywidualnych kontach w OFE nigdy nie były Twoje a chociażby dlatego że nie mogłaś ich wypłacić, w przypadku PPK jest taka opcja czyli faktycznie są Twoje, poza tym może wydać je np na wkład własny przy zakupie mieszkania, to nie jest wyłącznie odkładanie na emeryturę
D
Dominika Lange
Czytajcie dokładnie PPK to zupelnie co innego niz OFE. Raz ze nasze srodki inwestycyjne beda roznicowane w zaleznosci od wieku, a dwa ze mozesz wyplacic kase w dowolnym momencie. A to chyba wszystkim nam robi roznice??
A
ANNA
Pamiętam już jeden taki dobrowolny udział w gromadzeniu środków emerytalnych na indywidualnym koncie w prywatnych funduszach OFE. W 2008 na mocy ustawy ponad połowę tych środków zgromadzonych nasz rząd wstrzyknął w kroplówkę wiecznie bankrutującej instytucji jaką jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czyżby PPK na być nową formą ambulatoryjną ratującą umierający ZUS ?
A
Argument
i z przykrością stwierdzam, że ten zeitung też staje się antypolską gadzinówką.
O
Oly
Potrzebne wsparcie na 500+ dla nierobów. Grosza ode mnie nie dostaniecie.
x
xD
Pelikanie, będzie jak z OFE. Wszyscy tam to złodzieje i kłamcy
D
Dorota
Przejdą do budżetu państwa. Jak to mają w zwyczaju robić. Te pieniądze jak i zapracowane emerytury powinny być dziedziczone.
J
Joanna
Ale Express Bydgoski znowu dał bezczelny anty rządowy tytuł Oddasz ... To nie będzie oddawanie i zabranie kasy tak jak przez OFE, za rządów Platformy. Te pieniądze będą nasze , a nawet dziedziczone po śmierci przez bliskich. Nie piszcie oddasz, tylko że to będzie odkładany kapitał na starość, a to BARDZO WIELKA RÓZNICA. Nie manipulujcie informacją, bo jesteście dziennikarzami a nie obcą agenturą. Ludzie nie są tacy glupi jak zakładacie.
P
Piotr
A co z pieniędzmi jeśli nie daj Boże ktoś nie doczeka tych 60 lat?
R
Real
A dlaczego jedni od Panstwa dostana bonusy juz w 2019r., a inni dopiero w 2021r???
Gdzie tu rownosc wobec prawa!!!
Wróć na i.pl Portal i.pl