Pracownicy UMCS solidarni z protestującymi studentami. W sprawie ustawy Gowina

DUN
Ubiegłotygodniowa pikieta studentów
Ubiegłotygodniowa pikieta studentów Łukasz Kaczanowski
Rada Instytutu Filozofii zatwierdziła uchwałę, w której popiera działania protestujących studentów i wyraża zaniepokojenie trybem wprowadzania Ustawy 2.0.

W ubiegłym tygodniu studenci protestowali w Lublinie przeciwko ustawie Jarosława Gowina reformującej szkolnictwo wyższe. Z inicjatywą wyszli studenci Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS. Podkreślali m.in., że proponowane przez ministra nauki zmiany zagrożą autonomii uniwersytetu a także doprowadzą do zmarginalizowania mniejszych ośrodków naukowych w kraju.

W ostatnią środę Rada Naukowa Instytutu Filozofii podjęła uchwałę w tej sprawie. Czytamy w niej m.in., że Rada „wyraża głębokie zaniepokojenie treścią ustawy reformującej szkolnictwo wyższe oraz sposobem jej procedowania”. Dalej pracownicy Instytutu podkreślają, że „zaproponowany model finansowania uderza w znaczenie humanistyki i nauk społecznych, w których badania naukowe nie są nastawione na bezpośrednie korzyści praktyczne. Nowa ustawa doprowadzi również do głębokiego podziału społeczności akademickiej, utrudnienia prowadzenia badań interdyscyplinarnych i ograniczenia dostępu do szkolnictwa wyższego znacznej części społeczeństwa”.

- Szanowna Kadro, dziękujemy, że nie zostawiacie nas w tej walce samych! To właśnie dlatego z dumą nazywać Was możemy nie tylko nauczycielami, ale także naszymi Mistrzami – napisali w odpowiedzi studenci na Facebooku.

WIĘCEJ:

Protest lubelskich studentów przeciw Ustawie 2.0 (ZDJĘCIA, WIDEO)

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pracownicy UMCS solidarni z protestującymi studentami. W sprawie ustawy Gowina - Kurier Lubelski

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ataman
Z którym prowadzącym mamy przyjemność? Studiowałem na tym wydziale i było kilku prowadzących o których można to napisać, większość z nich odeszła lub została zwolniona bo nie pasowała do betonu. I jakie tradycje, że damy tytuł osobie która nie potrafi czytać? Że jak studenci chcieli zrobić badanie opinii to im zabroniono bo mogą urazić dziekanów?
A
ATAMAN
I Nic dziwnego że popierają, jak inne wydziały dostaną przez ustawę gowina po tyłku ale będą istnieć, tak ten mierny wydział cały (gorsza jest tylko chyba pedagogika) przestanie istnieć, a ci pseudo profesorowie i doktorzy nigdzie nie znajdą pracy.
G
Gość
Niestety jest dużo prawdy w tym komentarzu. Śledzę ostatnio posty UMCS- u na Facebooku i patrzę na aktualności na stronie. Większość poświęcona jest drużynie „Pszczółek”. A jakieś inne osiągnięcia? Raczej brak. Smutna refleksja - UMCS niestety niewiele wnosi do nauki polskiej o świecie nawet nie wspomnę. Ludzi, którzy maja jakieś zagraniczne kontakty i osiągnięcia usuwa się z uniwersytetu. Ot co!
s
student
a co umcs reprezentuje sobą żeby bronić go jako uniwersytetu ? moim zdaniem nic. jakie osiągnięcia mają pracownicy wydziału filozofii umcs? odpowiedź: nie mają żadnych. uniwerek do zamknięcia.
J
Jeden z tych studentów
Problemem jest to, że sam rektorat ma problem z ustosunkowaniem się do Ustawy, bo nie znają jeszcze pełnej jej wersji. I jako członkowie, instytucji, która zajmuje się widzą, przed rozpoczęciem działań zebraliśmy całkiem sporo info dot. Tej Ustawy - daleko nam do bycia ignorantami w tej sprawie. A sama Ustawa nie dotknie tylko nas, ale i cały Lublin (trzeba miec w pamięci jak dużą część miasta stanowią studenci, ich wydatki, ich praca, ich aktywność).
S
SP
Jestem pracownikiem umcs, nie popieram protestu studentów. Tytuł artykułu jest mylący.
J
Jeden z tych studentów
Było około 80 osób (przy dwóch dniach organizacji)
.
PIS=PRL=PZPR
l
lol
taaaa , najlepiej nic nie zmieniać. Wszystkim tym pseudonaukowcom najlepiej nic nie zmieniać bo mają cieple posadki , klimacik PRLu i jest git. To towarzystwo wzajemnej adoracji powinno się przenieśc na budowy czy do fabryk gdzie brakuje rak do pracy.
A
A
Za taki burdel i samowolkę powinno się to stać już za poprzednich rządów.
s
student
Ilu tam było tych studentów, 10? w imieniu wsystkich studentów? weźcie się do roboty, zaliczcie sesje najpierw.
A
Absolwent WFiS UMCS
I o to w studiowaniu chodzi, żeby uczelnia i jej pracownicy byli dla studentów, a nie studenci dla uczelni.

Cieszy, że studenci czują jeszcze ten niesamowity klimat studiowania i mają jeszcze tę moc mówienia wprost jak coś jest nie tak, albo ich boli, gdy docelowo ich to dotyczy.
Cieszy, że pracownicy Wydziału Filozofii i Socjologii popierają oddalone inicjatywy studentów nie zależnie od tego czy w 100% się z nimi zgadzają czy nie.
Cieszy, że jeszcze są ludzie którzy podtrzymują akademickie tradycje bo Studenci, Wykładowcy to jeden organizm - Uniwersytet!

Oby Filozofia i Socjologia nadal otwierały umysły młodym ludziom i dawały im szansę bycia otwartymi, wolnymi i tolerancyjnymi.

Warto studiować Filozofię i Socjologię na UMCS bo warto być uczciwym i przyzwoitym człowiekiem.

Studenci szanujcie swoich wykładowców, Wykładowcy szanuje swoich studentów.

VIVAT ACADEMIA, VIVANT STUDENTY, VIVANT PROFESORY!
P
Piotr
bo jak to określić
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Pracownicy UMCS solidarni z protestującymi studentami. W sprawie ustawy Gowina
P
Polak
Zadnych istotnych zmian i tak by nie wprowadzili.
Habilitacje dalej by utrzymano jak jest wiec i tak nie da sie tworzyc niezaleznej nauki zwlaszcza w naukach spolecznych. Za duzo na tym korzysta ludzi z obu stron barykady.
Wróć na i.pl Portal i.pl