Pracownicy Kancelarii Senatu, podobnie jak ci z Kancelarii Sejmu, zrezygnowali z oszczędzania w PPK

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PPK są tworzone wspólnie przez pracownika, przy udziale pracodawców oraz państwa.
PPK są tworzone wspólnie przez pracownika, przy udziale pracodawców oraz państwa. Bartek Syta/ Polska Press
71 proc. pracowników Kancelarii Senatu nie uczestniczy w PPK- poinformował ekonomista Rafał Mundry, który zwrócił się z takim samym zapytaniem zarówno do Kancelarii Senatu oraz Kancelarii Sejmu. W tej drugiej, z PPK wypisało się 65 proc. uprawnionych pracowników. Dla porównania, w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odsetek osób, które zrezygnowały z uczestnictwa w PPK wynosi 61 proc.

- Na dzień 30 czerwca 2021 r. w Kancelaria Senatu zatrudniała 348 pracowników- czytamy w odpowiedzi Kancelarii Senatu na zapytanie ekonomisty Rafała Mundrego. Jednocześnie poinformowano go, że "100 pracowników było uczestnikami pracowniczego planu kapitałowego"

Przypomniano także, że żaden z senatorów nie uczestniczy w programie, zgodnie z ustawą o PPK.

Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego we wpisie na Twitterze zwrócił uwagę, że w Senacie zaufanie do PPK jest "powyżej krajowego poziomu partycypacji", który wynosi 21 proc. - Rząd i PFR powinni szukać pomysłów jak zachęcać pracowników do oszczędzania na przyszłość." - napisał.

Na podobne zapytanie w sierpniu br. ekonomiście odpowiedzi udzieliła Kancelaria Sejmu, która poinformowała, że "W dniu 30 czerwca 2021 r. w Kancelarii Sejmu zatrudnionych było 1152 aktywnych pracowników". Z czego "412 pracowników Kancelarii Sejmu było uczestnikami Pracowniczych Planów Kapitałowych".

Z zapytaniem o uczestnictwo uprawnionych pracowników w Pracowniczych Planach Kapitałowych Mundry zwrócił się także do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - 61% pracowników ZUSu wypisało się z PPK- poinformował ekonomista i dodał, że jest to "26,5 tys. z 43 tys. zatrudnionych".

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych. Jest on tworzony wspólnie przez pracownika, przy udziale pracodawców oraz państwa.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl