Prace archeologiczne na terenie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Odkryto mur wykonany z cegieł używanych w średniowiecza [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Prace archeologiczne na terenie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie.
Prace archeologiczne na terenie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Fot. B. Podubny, J. Pałys/WUOZ w Przemyślu
Na terenie założenia Zamku Lubomirskich w Rzeszowie trwają prace poszukiwawcze prowadzone przez IPN. Dzięki tym pracom w okolicach południowo – wschodniego naroża sądu oraz bastionu nr III św. Hieronima, udało się zadokumentować fundamenty kilku murów.

- Najistotniejszym znaleziskiem jest mur biegnący na osi wschód – zachód, o szerokości wahającej się między 100 a 120 cm wraz z zachowanym narożnikiem wykonanym głównie z kamienia - informuje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

Jak podają specjaliści Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, ciągłość muru miejscami zaburzona jest przez młodsze kanalizacje, które fragmentami przerwały i zniszczyły zabytkową tkankę. W części wschodniej wykopu mur wykonany jest częściowo z cegły palcówki, budulca wykorzystywanego na szeroką skalę w średniowiecznej Polsce.

- Odkryte relikty tworzą rzeczywisty przyczynek do dyskusji na temat gotyckiego pochodzenia założenia obronnego usytuowanego w miejscu obecnego Zamku Lubomirskich - twierdzą eksperci WUOZ w Przemyślu.

Zamek w Rzeszowie jest jeden z głównych zabytków miasta, został wybudowany w latach 1902–1906 na miejscu dawnego zamku Lubomirskich. Pierwsza konstrukcja obronna powstała w tym samym miejscu prawdopodobnie już w XVI wieku. Następnie pod koniec tego stulecia swój dwór obronny w Rzeszowie wybudował Mikołaj Spytek Ligęza. Od 1637 zamek był własnością rodziny Lubomirskich. W historycznej formie do czasów współczesnych zachowano jedynie wieżę bramną i bastionowe fortyfikacje.

W latach 1939–1944 funkcjonowało na Zamku więzienie niemieckie, a od 1944 roku katownia komunistycznego reżimu. W czasach Polski Ludowej przez więzienie na Zamku Lubomirskich przewinęło się ogółem ponad 30 000 ludzi, w tym tysiące żołnierzy Armii Krajowej, ludzi związanych ze strukturami Polskiego Państwa Podziemnego i działaczy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Na wielką skalę prowadzone były brutalne przesłuchania, w wyniku których więźniowie umierali. Egzekucje wykonywano poprzez rozstrzelanie w jednej z piwnic zamkowych lub powieszenie na szubienicy, ustawionej na dziedzińcu. Część ciał wywożono do lasu głogowskiego, część chowano na cmentarzu komunalnym, a część w obrębie murów więzienia.

W lipcu br. IPN ogłosił przełom w śledztwie dotyczącym osób więzionych w zamku po drugiej wojnie światowej. Odnaleziono szczątki ludzkie, najprawdopodobniej ofiar zbrodni komunistycznych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prace archeologiczne na terenie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Odkryto mur wykonany z cegieł używanych w średniowiecza [ZDJĘCIA] - Nowiny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl